Výstup na Veľký Lysec – Tribeč

Veľkom Lysci (547 m n.m.) som sa dozvedela od kamošky, inak by som toto krásne miesto asi nikdy nenavštívila. Kopec je súčasťou pohoria Tribeč a som rada, že sme znovu objavili nejaké nové miesto v tejto prekrásnej horskej lokalite. Vybrali sme sa tam začiatkom októbra, bol krásny slnečný deň a dosť teplo. Všade boli jesenné farby, toto obdobie je moje najobľúbenejšie. Len pre informáciu, kopcov z názvom Lysec je na Slovensku 6. Okrem spomenutého je ním Lysec vo Veľkej Fatre, Lysec v Západnych Tatrách, Malý a Veľký Lysec pri Zvolene, Lysec na Orave a posledný Lysec pri Lučenci.

Veľký Lysec – poloha v pohorí Tribeč

Zaparkovali sme v Kostoľanoch pod Tribečom, neďaleko kostola vo výške 249 m n.m. Mimochodom, Kostolík svätého Juraja pochádza z 11. storočia a patrí medzi Národnú kultúrnu pamiatku. Nájdeš tu fresky z daného obdobia a preto je toto miesto tak výnimočné. Kostol je súčasťou Európskeho kultúrneho dedičstva.  Chvíľu sme tu blúdili, ale nakoniec sme sa vybrali smerom doprava od kostola, kde sme natrafili na správnu cestu – žltá značka smer Veľký Lysec. Vrchol sa nachádza len 2 km od samotnej obce, takže cesta je veľmi ľahká a zvládne ju skoro každý.

Turistická trasa Veľký Lysec – Sedlo pod Lyscom

Hore to netrvá dlho, približne hodinku, ale cestou sme videli krásny farebný les a nestretli sme žiadneho turistu, čo mne celkom vyhovovalo. Chodník je vedený aj ako cyklotrasa, čiže to vieš vyjsť v pohode aj na bicykli, ale vyššie už musíš zosadnúť kvôli skalám. Po asi trištvrte hodine bľabotania a smiechu sme prišli k Sedlu pod Lyscom (455 m n.m.) a odbočili doprava smer Veľký Lysec. Zrazu sme sa ocitli pod skalným bralom, ktoré sa tam znenazdajky objavilo. Človek to v takomto prostredí vôbec nečaká.

Miesto pre lezcov a keltské osídlenie

Pre lezcov je toto vhodné miesto na natrénovanie, nie veľmi vysoké a frekventované. Skalné bralá a steny tu miestami dosahujú 40 až 50 metrov, čo je celkom slušné na polohu tohoto pohoria. Našli sa tu pozostatky Keltského osídlenia, takže je možné, že skaly využívali ako úkryt. Osídlenie bolo postavené v neskorej dobe bronzovej a pretrvávalo až do doby železnej. Pre presnosť je to približne 800 až 700 rokov pred našim letopočtom. Okrem toho sa v celom pohorí Tribeč nachádza niekoľko desiatok podobných hradísk. Potom už iba strmo hore a sme tam. Poviem vám ľudia, ten výhľad ma totálne dostal. Pohoria s jesennými farbami, k tomu lúče slnka a výhľady na hrad Gýmeš, Veľký Tribeč a aj samotnú obec Kostoľany pod Tribečom.

Veľký Lysec 547 m n.m.

Na vrchole sme oddychovali asi hodinu, užívali si jesenné lúče slnka, najedli sa a pokecali. Prikladám bohatú fotodokumentáciu, predsalen to vyzerá inak keď idú dve baby, ktoré majú radi pekné fotky, takže bola aj menšia fotosession. Toto miesto určite ukážem Denisovi, lebo to naozaj stojí zato. Takisto je to vhodná prechádzka pre deti a takisto psíkov. Celkové prevýšenie (stúpanie) je necelých 295 metrov (začínali sme vo výške 249 m a končili 547 m) a celá trasa bola dlhá 2,4 km (cca 1 hodina ľahkej turistiky).

Tipy na výlet v pohorí Tribeč a blízkom okolí

Keby si chcel navštíviť viac miest v okolí Nitry a pohoria Tribeč prikladám zopár typov. Je to napríklad výstup na Žibricu, v jej okolí sa nachádza aj zaujímavá vyhliadka na Hôrke, ktorá ponúka prekrásne výhľady na celý Tribeč. Zaujímavé články o známej či menej známej Trhline, kde vraj miznú ľudia, mimochodom zahrnutá je tam aj táto oblasť. Viac sa dočítaš v dvoch samostatných dieloch Po stopách trhliny 1 – Veľký Tribeč a Po stopách trhliny 2 – Čierny hrad a Javorový vrch. Napísali sme tiež blog o výstupe na Zobor z Nitry a návšteve zaujímavého hradu neďaleko mestečka Topoľčianky Hrad Hrušov. V okrese Zlaté Moravce nájdeš pozostatky sopečného pohoria Pohronský Inovec. Odporúčame vstup na Benát – Kamenné mesto (nazývaný aj Kamenné Vráta) alebo turistika na Veľký Inovec.

Anka a Denis.


Galéria obrázkov výstupu na Veľký Lysec

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *