Rozhľadňa Golianovo

Objavte novootvorenú rozhľadňu v Nitrianskom kraji, ktorá je už aktuálne sprístupnená pre verejnosť. Rozhľadňa Golianovo je jedna z najvyšších v širokom okolí Nitry a poskytuje prekrásne výhľady na prírodu. Pokiaľ plánuješ využiť svoj voľný čas a aktívne si oddýchnuť, tak vyraz na bicykel, e-bike či prechádzku k tejto majestátnej vyhliadke. Samá o sebe púta pozornosť už z diaľky. Pokiaľ chceš zistiť viac informácií, kde sa nachádza, aké má parametre, tak čítaj ďalej.

Rozhľadňa Golianovo

Poloha a dostupnosť rozhľadne Golianovo

Rozhľadňa Golianovo je otvorená pre verejnosť počas celého roka. Vstup je bezplatný, čo z nej robí vhodné miesto pre výlet s priateľmi a rodinou. Zaparkovať môžete bezprostredne pri rozhľadni, kde sú pre autá vyčlenené parkovacie miesta. Nájdete ju južne od Nitry, pričom pozostáva z dvoch rozhľadní: rozhľadňa Dolná Nitra – Golianovo a rozhľadňa Dolná Nitra – Klasov. Okrem auta je rozhľadňa dostupná aj na bicykli, elektrobicykli alebo pešo (GPS súradnice: 48°15’01.5″N 18°11’48.5″E, Google Plus Code: 752W+5P7 Golianovo, odkaz na Google Maps). Pozrieť si ju môžete aj na turistických mapách na tomto odkaze.

Zbadáte ju na ľavej strane cyklochodníka v časti Horný hať vinohrady. Na hranici obcí Malý Cetín a Golianovo, asi 500 metrov od rybníku Golianovo (časť Mlynské) a križovatky cyklotrás 2120 a 8132. Je prepojená existujúcou modrou cyklotrasou Nitra – Vráble číslo 2120 s napojením na ďalšie zaujímavé trasy v tomto regióne. Dostanete sa tu aj s Ponitrianskej cyklomagistrály (č. 2118), ktorá vedie pozdĺž rieky Nitra cez Malý Cetín rázcestie (č. 8132), kde budete pokračovať smerom k bioplynovej stanici a smerovníku cyklistických trás.

Rozhľadňa Golianovo ponúka krásne výhľady

Už z diaľky sme videli, že stavba má štvorcový pôdorys. Skladá sa z drevenej konštrukcie, ktorá je uchytená na štyroch železo-betónových nosníkoch. Jej celková výška je 22 metrov a dĺžka základne 15 x 15 metrov. Nosníky sú vyhotovené z lepeného dreva, ktoré stavebníci zmontovali do niekoľkých dielov. Keď sa tu pôjdete pozrieť uvidíte dve vyhliadkové plošiny. Prvá je približne v strede vo výške 9 metrov a druhá je vo výške 19 metrov. Najvrchnejšie podlažie je kompletne zastrešené s plechovou krytinou.

Zaujímavosti a návštevný poriadok rozhľadne Golianovo

Stredom konštrukcie prechádza oceľový točený typ schodiska ktorý s mrežovými schodmi, kde vidíte celú výšku pod sebou. Niekomu to môže vadiť no odvážnejší turisti by s tým nemali mať problém. Výstup je jednoduchý, no zostup vám môže dať zabrať, nakoľko vďaka mrežovej konštrukcií schodov pod sebou vidíte až na spodok rozhľadne. Zaujímavosťou je cena rozhľadne, ktorá sa vyšplhala na takmer 298 050 €.

Pri návšteve rozhľadne Golianovo sa riaďte platnými odporúčaniami a návštevným poriadkom, ktorý nájdete vyvesený pri vstupe. Neodporúča sa napríklad chodiť na rozhľadňu v prípade poľadovice, počas búrky alebo silného vetra. Taktiež treba rešpektovať čistotu okolia a nevytvárať zbytočný neporiadok. Nezabúdajte že rozhľadňa je monitorovaná kamerovým bezpečnostným systémom, ktorý je napojený priamo na mestskú políciu.

Komu vďačíme za realizáciu rozhľadne Golianovo?

Hlavným architektom a projektantom rozhľadne Golianovo je Ing. arch. Peter Mizia, ktorý má za sebou už niekoľko úspešných projektov po celej Nitre. Celú výstavbu zastrešoval Nitriansky samosprávny kraj, poslanci zastupiteľstva a predseda Branislav Becík. Túto rozhľadňu slávnostne spolu s ďalšími predstaviteľmi otvorili začiatkom februára 2024. Cieľom projektu je podpora turizmu v celom regióne NSK. Ide o výstavbu cyklotrás, oddychových prístreškov, rozhľadní a technických stanovíšť. Tu si dokážete opraviť bicykel pomocou dostupného náradia.

Zaujímavosti v okolí rozhľadne Golianovo – Dolná Nitra

V okolí sa nachádza obec Čechynce, Golianovo, Paňa a Veľký Cetín. Vyhliadka sa nachádza v lokalite Malocetínske vinohrady, čo je zaujímavé hlavne pre milovníkov vína. Severne od Klasova sa nachádza ďalšia zaujímavá rozhľadňa Dolná Nitra – Klasov, ktorá ponúka prekrásne výhľady na Vráble a blízke pohoria (Štiavnické vrchy, Tribeč, Pohronský Inovec). Zastavte sa aj na ďalších rozhľadniach v okolí Nitry – Hôrka, Radošinka, Veľký Dudok alebo Marhát.

Novootvorená rozhľadňa Golianovo je nielen architektonickým skvostom, ale aj významným prínosom pre Nitriansky kraj. Svojou impozantnou výškou a panoramatickými výhľadmi na prírodu si zaslúži miesto na zozname must-see atrakcií tohto regiónu. Výstavba tejto rozhľadne svedčí o snahách podporiť turizmus a rekreačné možnosti v kraji, čo je krok správnym smerom. Pre milovníkov cykloturistiky a prírodných krás je Golianovo lokalitou s nespočetnými možnosťami pre objavovanie a oddych. Nech sa už rozhodnete navštíviť túto rozhľadňu pre jej architektúru, výhľady alebo jedinečný zážitok, môžete sa tešiť na nezabudnuteľnú cestu do výšok alebo nádherne západy slnka. Okrem tejto vyhliadky sa nezabudnite zastaviť v Nitre, na neďalekom Zobore, zaujímavom vrchu Žibrica alebo spoznávajte tajomstvá Veľkého Tribeča.

Anka a Denis

Koment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *