Bicyklom po Liptove – Liptovský Ján a Hrádok

Leto a obzvlášť letné dovolenky sú ideálnym časom, kedy môžeš vybehnúť na bicykel a objavovať nové cesty a krásy horného Liptova. Jednou z nich je aj veľmi zaujímavá trasa, ktorú sme nazvali „Bicyklom po Liptove“. Trasa spája niekoľko zaujímavých lokalít a miest. Tvorí cykloturistický okruh medzi obcami Liptovský Ján a Liptovský Hrádok. Celá rekreačno-športová cyklotrasa má dĺžku takmer 50 km a spája obce Dúbrava, Lazisko, Pavčina Lehota, Iľanovo, Závažná Poruba, Liptovský Ján, Podtureň, Liptovsky Peter, Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš a Svätý Kríž. Cyklotrasu by som definoval ako stredne ťažkú, vhodnú pre horské bicykle alebo elektrobicykle.

bicyklom-po-liptove

Čo si zo sebou zobrať na cyklovýlet?

Tak ako vždy, aj v tomto prípade platí, že počas horúcich letných dní treba vyraziť na bicykel o niečo skôr. V našom prípade to bolo približne o 8:00 hodine ráno. Predtým než vyrazíme ešte skontrolujem oba bicykle, kde sa zameriavam predovšetkým na hustotu plášťov, správne nastavenie a radenie prehadzovačky, rýchlu kontrolu bŕzd alebo či máme všetko zbalené a pripravené na potrebnú rýchlu opravu. Na stredne dlhé trasy, akým je tento výlet, si zvykneme brať hlavne veľa vody a niečo rýchle na zjedenie (banán, tyčinka, jablko alebo čokoľvek ťa napadne) nakoľko dlhé prestávky nemáme v obľube.

So sebou si okrem jedla a pitia zbalíme aj náhradnú dušu, prípadne sadu na lepenie defektu, multifunkčný kľúč na bicykel a malú príručnú pumpu. Je akýmsi základom zobrať si so sebou aj nepremokavú bundu, prípadne náhradné funkčné oblečenie. Dbaj aj na bezpečnosť a vedz, že vždy keď sadáš na bicykel, maj prilbu na hlave. Aj v aute sa vždy pripútavaš, samozrejme „česť výnimkám“, ktorí na to jednoducho kašľú. Ale dosť už bolo polemizovania – poďme si predstaviť našu cyklotrasu po hornom Liptove.

Začiatok 50 km cyklotrasy – Bicyklom po Liptove

Všetko je skontrolované, bicykle nachystané, jedlo a voda zbalená, hurá môžeme vyraziť! Máme pred sebou takmer 50 km dlhú trasu so zmiešaným terénom a striedajúcim profilom. Trasa začína v Dúbrave v časti Chatová oblasť pod Dobakom. Pokračujeme asi 1,5 km popri vodnom toku Paludžanka po ceste označovanej ako Liptovská cyklomagistrála N2401 (modrá a červená značka). Na konci odbočíme doprava a pokračujeme po okraji Laziska až sa dostaneme na pole, kde nás čaká mierne stúpanie. Pokračujeme stále cyklotrase popri starom lome, až pred sebou uvidíme malú Rozhľadňu Pavčina Lehota. V okolí sa voľne pasú kravičky a výhľad na Vysoké Tatry upúta každého.

Ani sa nenazdáme a schádzame do obce Pavčina Lehota. Za zvonicou a obecným cintorínom odbočíme doprava, kde zakrátko vstupujeme do Demänovskej doliny. Na hlavnej ceste 584 je potrebné odbočiť doprava, prejsť asi 100 metrov a odbočiť zasa doľava smer ATC Bystrina. Prejsť musíme cez areál kempingu, cez zadnú bránku na poľnú cestu.

Cesta cez Ploštín a Závažnú Porubu

Pokračujeme asi 3 km poľnou N2401 Liptovskou cyklomagistrálou cez lokality Chotárnice, Podžiarničky, popri vodnom toku Ploštínka do obce Ploštín. V strede obce odbočíme doľava a pokračujeme 1 km cez kopec do Iľanova. Za cintorínom odbočíme doľava na hlavnú cestu, kde za kostolom odbočíme opäť doprava. Do najbližšej obce Závažná Poruba je to ešte 2 km cez kopec s prevýšením približne 55 metrov. Čoskoro sa nachádzame v strede obce. Oproti nám vidíme rodičovský dom Milana Rúfusa, ktorý je pre verejnosť sprístupnený od roku 2008. Nájdeš tu literárne múzeum, artefakty z jeho života a tvorby. Dlho sa však nezdržujeme, pretože cesta je dlhá. Do najbližšej obce je to ešte 3 km cez mierny kopec.

Navštívili sme Liptovský Ján

Zakrátko vstupujeme do obce Liptovský Ján, o ktorej ste už isto počuli. Áno správne, nachádzajú sa tu historické kúrie (bývala prízemná alebo jednoposchodová murovaná obytná budova so skromnou architektonickou výzdobou, ktorá sa vyvinula zo stredovekého zemianskeho dvorca) a veru nie jedna. Je ich  minimálne 17, aspoň toľko sme narátali. Ak sa mýlime, tak nás prosím kľudne opravte. Okrem toho sa tu nachádzajú aj významné pamiatky a kostoly. Za zmienku stoji napr. rímskokatolícky kostol sv. Jána Krstiteľa z 13. storočia alebo neogotický evanjelický kostol z 18. storočia. Obec je tiež známa svojimi vonkajšími termálnymi prírodnými kúpeľmi, ktoré nesú názov Kaďa s minerálnou vodou Teplica. Prechádzame si Liptovský Ján krížom krážom, kocháme sa historickými pamiatkami a v rýchlosti ideme ďalej do obce Podtureň. Prejsť však musíme cyklomostom cez rieku Váh.

Liptovský Hrádok a Liptovský Peter

Hneď za obcou odbočíme doprava a pokračujeme po liptovskej cyklomagistrale N2401 ku križovatke cesty číslo 18. Za 250 m to točíme doľava popod železnicu, kde sa pripájame na novú cyklotrasu, ktorá sa zatáča doprava smerom k D1. Prejsť musíme malé stúpanie po štrkovo-šotolinovej ceste. Prichádzame do obce Liptovský Peter a presúvame sa popri cintoríne cez cyklomost Belej až do Liptovského Hrádku.

V Hrádku si dávame krátku prestávku. Ideme na návštevu k našim kamarátom z vysokej školy. Pozrieť si tu môžeš zrúcaninu vodného hradu a renesančný kaštieľ zo 14. storočia. Hrad slúžil ako dôležitý bod medzi Považím a Spišom. Dlho bol sídlom Liptovskej župy. Na opačnej strane vodného hradu sa nachádza malá kaplnka, vedľa ktorej stojí zmenšená napodobenina gotickej katedrály v liatinovej podobe. Neverili by ste, ale na opačnej strane sa týči skala na ktorej je malá vyhliadka Skalka. Určite ti odporúčame na ňu vybehnúť, výstup je nenáročný a zaberie ti len 10 min. Výhľad na celý Liptovský Hrádok určite stojí za to, ako aj pohľad na celý komplex vodného hradu. Ak budeš mať čas, zastav sa na sútoku riek Belej a Váhu. My však pokračujeme smerom do Liptovského Mikuláša.

Záverečné kilometre

Vraciame so do obce Podtureň po ceste číslo 18, kde odbočíme doľava a prejdeme cyklomostom cez rieku Váh. Za mostom odbočíme doprava a pokračujeme značenou cyklotrasou až k cintorínu a futbalovému ihrisku. Hneď za ním je potrebné odbočiť doľava – nachádzame sa na 29,5 km cyklotrasy „Bicyklom po Liptove“. Do cieľa nám zostáva necelých 30,5 km. Začíname pociťovať mieru únavu, no musíme pokračovať ďalej. Do Liptovského Mikuláša je to ešte necelé 4 km. Ideme stále po ľavom brehu Váhu až k obci Okoličné, kde je potrebné prejsť na opačnú stranu a v meste sa napojiť na cyklotrasu, ktorá vedie pozdĺž rieky Váh. V meste je potrebné napojiť sa na pôvodnú cestu číslo 18, ktorá vedie od nemocnice, popod D1 až do 6 km vzdialenej obce Svätý Kríž. Z centra obce je do nášho cieľa  v Lazisku ešte 4 km.

Tipy na výlet v okolí

Hurá, konečne sme v cieli 50 km cyklotrasy, ktorá naozaj preverila naše cyklistické a kondičné schopnosti (hlavne po predošlom prechladnutí). Celkovo nám to trvalo približne 3:30 hod., s prestávkou asi 4:30 hod. Prevýšili sme 520 metrov. Terén bol prevažne zmiešaný – raz sme teda išli hore a raz dole, čo nám maximálne vyhovovalo a šetrilo našu energiu. Podrobné informácie – mapu s popisom, ako aj celú cyklotrasu po Liptove nájdeš na tomto odkaze. Ak sa chystáš stráviť na Liptove niekoľko dní, určite ti odporúčame navštíviť napríklad Liptovskú Maru a Havránok, vybehnúť si môžeš na slávny Chopok alebo navštíviť bájneho Strážcu lesa v baniach Dúbrava.

Anka a Denis


10-dňový výlet na Liptove


Galéria obrázkov Bicyklom po Liptove

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Koment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *