Rozhľadňa Radošinka

Vítajte pri ďalšom z našich objavov krás Slovenska a okolia Nitry. V dnešnom článku sa pozrieme na zaujímavú vyhliadku na severe od Nitry. Rozhľadňa Radošinka sa nachádza blízko malebnej obce Čab a Šurianky v Nitrianskom kraji. Ak hľadáte miesto na oddych, s nádychom dobrodružstva a úžasným výhľadom, tak ste na správnom mieste!

Rozhľadňa Radošinka

Poloha a dostupnosť rozhľadne Radošinka

Vyhliadka Radošinka pri Čabe je otvorená pre verejnosť počas celého roka. Vstup je voľný, čo z nej robí skvelé miesto na výlet s rodinou, partnerom alebo priateľmi. Zaparkovať môžete v blízkosti rozhľadne, čo uľahčuje prístup a zároveň zaručuje bezpečné parkovanie. Pred návštevou vyhliadky si nezabudnite zobrať pohodlnú obuv a dostatok vody, najmä ak sa rozhodnete vyraziť na turistiku v okolí.

Rozhľadňa je dostupná pešo, na bicykli alebo elektro bicykli, autom alebo aj autobusom. Autom sa tu dostanete po ceste č. 1680, ktorá spája obce Šurianky a Nové Sady. Na vrcholku kopca je potrebné odbočiť doľava na poľnú cestu a pokračovať asi 250 metrov (pokiaľ idete zo Šurianok). Cesta nie je spevnená a počas daždivých dní tu môže byť blato, preto zaparkujte pri hlavnej ceste. Pre lepšiu predstavu si pozrite lokalizáciu vyhliadky (GPS súradnice: 48°24’51.4″N 18°00’32.0″E, Google Plus Code: C275+PH2 Čab, odkaz na Google Maps). Pozrieť si ju môžete aj na turistických mapách na tomto odkaze.

Architektúra, dizajn a výhľady z rozhľadne Radošinka

Rozhľadňa Radošinka je skutočným pokladom hornonitrianskeho regiónu. Postavená bola v roku 2010 a odvtedy priťahuje milovníkov prírody, turistov a fotografov svojou nádherou. S výškou 20 metrov ponúka nezabudnuteľný výhľad na široké okolie, z ktorého sa môžete obdivovať krásu slovenskej krajiny. Pozostáva s 2 poschodí a na samotnom vrchu sa zmestí pokojne 6 ľudí. Výstup aj zostup je po drevenom rebríku, ktorý môže byť pre malé deti a citlivé osoby problémom. Nachádza sa na vrchole kopca vo výške 370 m n.m. Jej poloha zabezpečuje dokonalú panorámu okolitej prírody. Výstavba rozhľadne bola inšpirovaná potrebou poskytnúť návštevníkom jedinečný pohľad na okolitú krajinu a zvýšiť atraktivitu turistickej oblasti regiónu Nitra.

Okolie rozhľadne je naozaj nádherné. Svojou polohou v blízkosti obce Čab a Šurianky vám Radošinka umožní obdivovať pôsobivé scenérie celého Tribeča, Považského Inovca, Strážovských vrchov a Vtáčnika. Za veľmi dobrej viditeľnosti je vidno až do Maďarska či Bratislavy. Z vrcholu rozhľadne môžete vidieť zelené lúky, husté lesy a malebné dedinky a kopce ktoré dotvárajú krajinu. Okrem toho tu nájdete aj bohatú faunu a flóru, čo robí z tohto miesta skutočný raj pre milovníkov prírody.

Čo môžete vidieť v okolí?

V okolí môžete natrafiť na niekoľko zaujímavosti. Jednou z nich je aj Jaskyňa Čertová pec, ktorá má dĺžku 27 metrov a je obojstranne priechodná. V dobe kamennej tu bolo mapované viacvrstvové osídlenie. Je vôbec najstaršie známe jaskynné osídlenie na Slovensku. Okrem tejto zaujímavosti môžete v okolí natrafiť na Rotundu sv. Juraja v Nitrianskej Blatnici. Na tento najstarší kostolík na Slovensku z 9. storočia môžete natrafiť ak sa vyberiete z Nitrianskej Blatnice na rozhľadňu Marhát v pohorí Považský Inovec. Za zmienku stoja aj ďalšie zaujímavé rozhľadne v okolí Nitry. Najbližšia je vyhliadková veža na Hôrke, Veľký Dudok, rozhľadne Dolná NitraGolianovo a Klasov

Aktivity v okolí rozhľadne Radošinka

Ak sa rozhodnete navštíviť rozhľadňu Radošinka tak ako my, tak sa môžete tešiť na rôznorodé aktivity a zážitky. Pre milovníkov turistiky je k dispozícii množstvo turistických trás, ktoré vás zavedú do okolitých lesov a lúk. Pre rodiny s deťmi je tu k dispozícii príjemné posedenie, altánok, ohnisko, mapa s informačnou tabuľou a piknikové miesto, kde sa môžete najesť a užiť oddych v prírode. Fotografi a milovníci krásnych výhľadov určite ocenia možnosť zachytiť úchvatné momenty z vrcholu rozhľadne. Západ slnka nad okolitými kopcami alebo rozkvitajúce polia sú len niektoré z fotogenických scén, ktoré tu môžete zažiť.

Rozhľadňa Radošinka je jedinečným miestom, ktoré určite stojí za návštevu. Svojou nádhernou prírodou a úchvatným výhľadom ponúka nezabudnuteľné zážitky pre každého návštevníka. Nech už ste milovníkom turistiky, fotografovania či jednoducho oddychu v prírode, tak táto vyhliadka sa vám bude určite páčiť. Neváhajte a vyberte sa na výlet do tohto skvelého kúsku slovenskej prírody!

Anka a Denis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *