Strážca lesa – Bane Dúbrava

Strážca lesa a bane Dúbrava sa nachádzajú v Nízkych Tatrách v Dúbravskej doline, asi 20 km od Liptovského Mikuláša. Pýtate sa, prečo sme navštívili práve toto miesto v Nízkych Tatrách, keď končiare ponúkajú úplne iné pohľady? Príroda je v tejto doline takmer nedotknutá developerskou výstavbou, čo sa aktuálne o Demänovskej doline povedať nedá. Niečo majú tieto doliny spoločné. Obe zničil a nenávratne poznamenal človek svojou činnosťou.

V Dúbravskej doline to bola predovšetkým banská činnosť, ktorá zanechala obrovské dôsledky nielen na zdraví obyvateľstva, ale je centrom jednej z najväčších ekologických katastrof na Slovensku. Strážca lesa tu pravdepodobne pripomína určitú bariéru medzi človekom a prírodou. Chráni les, prírodu a je na výstrahou všetkým, ktorý sa ho rozhodnú ničiť. Pekným miestom, kde si môžeš celú dolinu pozrieť z hora sú vrcholky Brestovej a Jaloviarky, o ktorých si tiež povieme v tomto článku.

Strážca lesa v Nízkych Tatrách

Drevená socha strážcu lesa sa nachádza v Nízkych Tatrách v Dúbravskej doline asi 2 km od parkoviska pri slávnych baniach Dúbrava. Cestu k parkovisku môžeš absolvovať autom, je to asi 5,6 km od obce Dúbrava smerom hore. Na rázcestí je potrebné odbočiť doprava a ďalej pokračovať nahor po asfaltovej ceste súbežne s vodným tokom Paludžanka. Na konci je potrebné zaparkovať vedľa cesty, na neplatenom parkovisku, priamo pred vstupnou bránou do baní (GPS: 48.988429899998664, 19.503892738057854). Na ľavej strane uvidíte bývalé futbalové ihrisko a chátrajúce budovy pripomínajúce starú banskú činnosť v tejto oblasti.

Smer Banské múzeum v Dúbrave

Keď sa dostaneš do areálu bravských baní, tak po ľavej strane uvidíš starý banský vláčik, ktorý je momentálne v dosť dezolátnom stave. Podobne schátraný je celý areál, čo sme mohli vidieť aj na vlastné oči. Staré Banské múzeum pripomína už len domček a expozícia vo vnútri. O areál sa starajú dobrovoľníci a bývalí baníci, ktorí vytvorili Banský spolok Dúbrava. Po pravej strane sa nachádza vstup do najväčšej a najdlhšej bane Michal, vedľa ktorej stojí malá kaplnka sv. Barbora. Zakrátko prechádzame popri malej chatovej oblasti, odkiaľ je napojená úplne nová asfaltová cesta. Cestá je široká asi na jedno auto a dlhá 1,5 km. Vedie prekrásnym smrekovým lesom, na konci ktorého je vo výstavbe neznámy objekt, pravdepodobne hotel alebo penzión, uprostred ktorého je malé umelé jazierko na Predpekelnej.

Múr so zobrazením stromu pri Strážcovi lesa

My však pokračujeme stále rovno, na pravej strane je vysoký oporný betónový plot. Za cca 200 m prichádzame ku krásnemu múru, kde je zobrazený strom. Až po následnom googlení sme sa dozvedeli, že to je areál budúceho hotela.  Asi 25 metrov od neho sa nachádza vodná šachta s reguláciou horného jazierka, ktorá sa vlieva do vodného toku Paludzanka. Tu odbočíme do lesa, kde uvidíme malú cestičku smerujúci priamo ku Strážcovi lesa. Mnoho miestnych ho nazýva aj strážcom hory – je to drevená socha vysoká približne 5 metrov. Pripomína filmovú postavu kamaráta Groota zo Strážcov Galaxie alebo chodiace stromy „Enti“ z druhej časti Pána Prsteňov – Dve veže.

Bane Dúbrava od histórie po súčasnosť

Celá oblasť je známa svojou nie tak dávnou banskou činnosťou, ktorá prekvitala až do roku 1992. V celej bravskej doline sa od 16. storočia ťažil antimón pre potreby zbrojárskeho a hutníckeho priemyslu. Najväčší ťažobný rozmach bol zaznamenaný počas 2. svetovej vojny. Antimón sa pridával do ocele, ktorá bola vďaka nemu oveľa pružnejšia a maximálne využiteľná pre vtedajšiu výrobu zbraní. Celý ťažobný biznis za sebou nechal stovky až tisícky obetí. V minulosti boli bane zle vetrané, bolo v nich málo kyslíka, hromadilo sa veľa prachu, toxických látok a žiareniu. Spolu s ťažkou fyzickou prácou to zanechalo fatálne dôsledky nielen na zdravie samotných baníkov, ale aj ekologický dopad na celú oblasť vtedajšieho Liptova.

V súčasnosti sa ťaží antimón už len v dvoch baniach na svete a to v Bolívii a v Čile, čo je dobrou správou pre celý liptovský región. Fatálne dôsledky banskej činnosti v tejto oblasti vidíme dodnesV roku 1975 bol dokonca natočený film Tereza, kde si zahral aj známy herec Maroš Kramár a Milan Kňažko. Krátky zostrih s filmu si môžete pozrieť na tomto odkaze. V súčasnosti sa tu nachádza viac ako 60 štôlní, pričom najdlhšia z nich je Michal. Iné nesú názov Flotačná, Samuel, Dana, Tereza a podobne. Celý areál ako aj vyznačené bane si viete pozrieť na mape.

Ekologická katastrofa a odkalisko

V novembri 2019 oblasť zasiahla ekologická katastrofa veľkých rozmerov v podobe zosuvu bývalého banského odkaliska Dúbrava. Zóna odkaliska má niekoľko kilometrov štvorcových. Strmý svah priamo nad odkaliskom je vyrúbaný a pôvodne tu boli nasadené stromy kvôli spevneniu odkaliska po banskej činnosti. Dnes na tomto mieste rastú stromy a bujná vegetácia – príroda si s týmto poradila po svojom. V strede odkaliska sa nachádza prepadlisko, ktoré je hlboké približne 10 metrov, široké asi 15 metrov a dlhé približne 75 metrov. Steny sú veľmi nestabilne a v budúcnosti môže hroziť ďalší zosuv.

My sme sa tam boli pozrieť počas výstupu na Brestovú a Jaloviarku. Musíme uznať, že sa jedná o veľmi nebezpečnú oblasť, preto ak nemáš dostatočne skúsenosti, vstup ti určite neodporúčame, mohol by si sa ľahko zraniť. Časť kalu z odkaliska sa rozliala po lese a do miestneho potoka. Usadený kal je v súčasnosti stabilizovaný a pripomína biely piesok. Miestami nájdeš škrupiny hrubé 5 – 10 cm. Celá ekologická katastrofa vznikla vplyvom starého banského odkaliska.

Keďže moja bakalárska a diplomová práca pozostávala z fyzickej geografie pôd, tak sa môžem domnievať, že tlak po výdatnej zrážkovej činnosti uvoľnil masu tejto pôdy a horniny pod vplyvom narastajúceho tlaku v jeho spodných vrstvách pôdy. Potom to bola už len otázka času, kedy dôjde k takejto katastrofe. Erózia si brala všetko čo jej stále v ceste, pričom poškodila miestne komunikácie a mala negatívny dopad na spodné vody v tejto oblasti.

Tipy na výlet v okolí Nízkych Tatier

Je zrejmé, že vplyvom ťažkých kovov ako je arzén, olovo a ortuť sú spodné vody v tejto oblasti značne zasiahnuté. V najviac zasiahnutej chatovej oblasti tesne pod odkaliskom, ako aj v Chatovej oblasti pod Dobákom je zakázane piť vodu z vodovodu. Celá trasa nám z Chatovej oblasti pod Dobákom, kde sme boli ubytovaní trvala asi 3 hodiny. Dokopy sme prešli približne 12 km, prevýšenie bolo asi 350 m a celkovo ju hodnotíme veľmi dobre. Je vhodná pre akéhokoľvek rekreačného turistu a neturistu, pretože až k baniam sa dá dostať autom. Cesta je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi a pre psov.

Výlet k Dúbravským baniam a ku strážcovi lesa odporúčame každému dobrodruhovi alebo turistovi, ktorý chce vidieť aj inú zaujímavú lokalitu Nízkych Tatier ako Demänovskú dolinu, Jasnú, Chopok alebo Ďumbier. Ak budeš chcieť stráviť dlhší čas v tejto doline, určite si sprav výstup na Brestovú a Jaloviarku. Mimochodom, celý úsek nie je značený, ale v našom článku je dobre popísaný. Ak zavítaš do vedľajšej do Demänovskej doliny, tak vybehni k Vrbickému plesu alebo na Chopok. Dúfame že sa ti článok páčil, postupne pridávame ďalšie, tak ak chceš byť čerstvo informovaný prihlás sa na odber alebo nás sleduj na sociálnych sieťach.

Anka a Denis


10-dňový výlet na Liptove


Galéria obrázkov Strážca lesa a bane Dúbrava

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *