Liptovská Mara a Havránok

Liptovská Mara je druhá najväčšia vodná nádrž na Slovensku, prvenstvo drží Oravská priehrada. Pri výstavbe vodnej nádrže Liptovská Mara bolo zaplavených 13 obcí, z toho 12 úplne. Havránok je archeologická lokalita nad priehradným múrom Liptovskej Mary a tiež múzeum v prírode. Nachádza sa na území obce Liptovská Sielnica, približne 2 km južne od obce Bobrovník v okrese Liptovský Mikuláš. Havránok leží na východnom úpätí vrchu Úložisko (741,7 m n. m.).

Čo by si mal vedieť o Liptovskej Mare

Ale poďme pekne poporiadku. Liptovskú Maru som navštevovala už ako dieťa počas dovoleniek s rodičmi a odvtedy je to jedno z mojich najobľúbenejších miest na Slovensku. Voda v obklopení hôr je pre mňa tá naj kombinácia. História tejto vodnej nádrže ale nie je taká ružová akoby sa zdalo. Pri výstavbe vodnej nádrže Liptovská Mara bolo zaplavených 13 obcí, z toho 12 úplne (Čemice, Demčín, Liptovská Mara, Liptovská Sielnica (pôvodná, obec, ktorá bola zaplavená), Nižné Dechtáre, Paludza, Parížovce, Ráztoky, Sestrč, Sokolče, Vrbie, Vyšné Dechtáre), iné čiastočne Liptovský Trnovec a Bukovina. Celkovo bolo presídlených 940 rodín, čo je viac ako 4 tisíc obyvateľov. Najcennejšie pamiatky zo zatopenej oblasti sú prenesené do Múzea liptovskej dediny v Pribyline. Vodné dielo vybudovala spoločnosť Váhostav v rokoch 1965 až 1975.

Hlavným účelom priehrady je protipovodňová ochrana, ale slúži aj na výrobu elektrickej energie. Rekreačná funkcia je v súčasnosti relatívne poddimenzovaná (rekreačné stredisko pri Liptovskom Trnovci v spojení s neďalekým Aquaparkom Tatralandia). Zo strediska v Liptovskom Trnovci je možné sa vydať na vyhliadkovú plavbu po Mare na fotovoltaických katamaránoch.

Liptovská Mara – Tipy na výlet

Na Liptovskej Mare sú široké možnosti rybolovu, v lete priehrada ponúka široké možnosti pre vodné športy ako kúpanie, člnkovanie, surfovanie, jazdu na vodných skútroch a iné. Okúpať sa vieš v podstate kdekoľvek, skôr ide o čistotu vody na rôznych miestach. Nám sa osvedčilo kúpanie pri gotickom kostolíku, kde je podľa nás najčistejšia voda a krásny výhľad na Vysoké Tatry. Čo je viac ako kúpanie na Liptove v pozadí s Kriváňom? 🙂 Pôvodný gotický kostol bol zbúraný kvôli výstavbe priehrady, stáť zostala iba renesančná veža. Kópia kostola s originálnymi detailmi dnes stojí v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.

Pre dobrodruhov je možnosť využiť kempovanie pri Mare a to v Liptovskom Trnovci a Bobrovníku, ktoré sú na dobrej úrovni a myslím, že každý bude spokojný. Okolo Liptovskej Mary vedie aj cyklotrasa, ktorú sme ale my nevyužili, keďže skoro celá trasa vedie po hlavnej ceste, kde býva v sezóne nemálo áut a je to dosť nebezpečné. Radšej sme sa vybrali smer Liptovský Hrádok, kde ideš po lesných cestičkách a nemusíš sa obávať, že ťa zotnú autá.

Keltská osada Havránok

Nad priehradným múrom Liptovskej Mary, 2 km južne od obce Bobrovník, na východnom úpätí vrchu Úložisko (741,7 m n. m.) sa nachádza archeologická lokalita Havránok – keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia pred Kr. Je tu vybudované aj múzeum v prírode, ktoré som navštívila viackrát, ale tento rok sme tam boli spolu s Denisom. Čo sa týka parkovania, je to tu celkom divoké, pretože pod kopcom zastane maximálne asi 7 áut, takže odporúčam návštevu buď skoro ráno alebo poobede. My sme zaparkovali neďaleko, pri gotickom kostolíku

Havránok predstavuje jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk na Slovensku. Prítomnosť keltského obyvateľstva sa dokumentuje na Liptove od 4. až 1. storočia pred n. l. Archeológovia tu objavili a odkryli pozostatky sídliska z mladšej doby železnej označovanej aj ako laténska doba.

Archeologické nálezisko na Havránku

Kelti boli prvými obyvateľmi Slovenska, ktorých vieme aj pomenovať. Liptovských Keltov zaradili do kmeňa Kotínov. Rozsah nálezov poukazuje na skutočnosť, že sa na Havránku nachádzalo ich sídlo nadregionálneho významu. Okrem množstva keramiky, šperkov, predmetov zo železa a bronzu sa tu našli zvyšky hradieb, kultového miesta dávnych druidov a keltských obydlí.

Na Havránku sa uplatnila takzvaná experimentálna archeológia. Nezostalo pri tradičnom odkrytí a zakonzervovaní objektov, došlo aj k ich tvorivým rekonštrukciám a výstavbe replík. Vďaka tomu sa z Havránka stal prvý slovenský archeologický park pod holým nebom, v ktorom môžeme obdivovať zrekonštruované obytné stavby, pec na vypaľovanie keramiky, obetisko a valy s bránou. Počas letnej sezóny je dejiskom rozličných kultúrnych podujatí ako sú šermiarske súboje alebo ukážky keltských náboženských obradov a rozličných remeselných činností.

Keltské osídlenia na Liptove

Na svahoch a terasách juhovýchodného výbežku Úložiska, rozsiahleho masívu dominujúceho centrálnej časti Liptovskej kotliny, sa pôvodne rozprestieralo niekoľko remeselnícko – roľníckych osád. Ich obyvateľstvo, ovplyvnené hmotnou i duchovnou kultúrou Keltov, udržiavalo čulé obchodné styky so severorímskymi provinciami, keltskými oppidami na západe i oblasťami na severe, vrátane pobrežia Baltského mora. Unikátna opevnená svätyňa so stopami keltských náboženských rituálov zohrávala v dobe svojej existencie úlohu duchovného centra, presahujúceho hranice regiónu. Súčasťou archeologického múzea je aj pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie, ktorého história siaha až do 12. storočia, a základy a opevnenie stredovekého hrádku na vrchole Havránku. Archeologické múzeum Havránok je prístupné aj po červenej turistickej značke z obcí Bobrovník a Vlachy.

Za vstupné zaplatíš 2 € a za deti 1 €. Pri vstupe obdržíš aj papierovú brožúrku, kde nájdeš všetky potrebné informácie a o každom mieste si vieš prečítať viac.

Tipy na výlet na Liptove

Áno, Slovensko je plné archeologických skvostov, no Havránok patrí medzi tie najvýznamnejšie. Určite ti odporúčame návštevu či už Liptovskej Mary alebo samotného Havránku, ktorý dýcha históriou. Určite si túto oblasť obľúbiš minimálne tak ako my :). Pokiaľ by si chcel preskúmať aj iné miesta Liptova, pozri si naše predošlé články. Zastaviť sa môžeš napríklad pri Vrbickom plese v Demänovskej doline, vystúpiť na Chopok alebo navštíviť bájneho Strážcu lesa a bane Dúbrava.

Anka a Denis


10-dňový výlet na Liptove


Galéria obrázkov Liptovská Mara a Havránok

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *