Terst – Najkrajšie pamiatky a zaujímavosti

Terst (taliansky Trieste) je mestečko na východnom výbežku Talianska v časti Friuli Venezia Giulia. Rozprestiera sa medzi hranicou so Slovinskom a Jadranským morom, na pobreží Benátskeho zálivu. V minulosti bolo mesto veľmi vplyvné a mocné centrum politiky, literatúry, hudby, umenia a kultúry, pod úplnou nadvládou Rakúsko-Uhorska. Bolo tiež sídlom slávneho írskeho spisovateľa Jamesa Joyca. Turistický a ekonomický význam na konci 20. storočia upadal. V súčasnosti ma Terst viac ako 200 tisíc obyvateľov a stále sa rozrastá. Ročne ho navštívi čoraz viac a viac turistov a cestovateľov.

Pamiatky a história mesta Terst

Aj nás Terst úplne dostal a od samého začiatku sa nám tu veľmi páčilo. Je to mesto s pokojnou atmosférou, množstvom pohostinstiev a staručkých kaviarní. Má zaujímavú architektúru, ktorá kombinuje predovšetkým prvky Rakúska, ale aj Talianska, SlovinskaChorvátska. Leží na strategickej, obchodnej a kultúrnej križovatke. Nájdeš tu aj najväčší prístav východného Talianska s prekrásnym výhľadom na priezračné Jadranské more.

Zaparkovali sme na jednom z platených parkovísk (2 € za hodinu) v prístave, neďaleko Salone degli Incanti, ktoré je často dejiskom rôznych výstav a podujatí. Súčasťou budovy je aj oceanárium Acquario Marino. Prvé miesto, kam sme sa vybrali a odporúčame aj tebe, je mólo Audace s výhľadom na celé pobrežie a prístav. Toto miesto má svoje čaro aj počas západu slnka.

Hneď na opačnej strane začína Staré mesto – Citta Vecchia s množstvom úzkych uličiek s typickými stredovekými domami. Súčasťou starého mesta je námestie Piazza Unitá d’Italia, kde sa často konajú rôzne akcie a koncerty. Po okrajoch je niekoľko významných historických budov, napríklad stará budova radnice Palazzo del Municipio, pred ktorou sa nachádza fontána Quattro Continenti, alebo slávne divadlo Giuseppe Verdi zo 18. storočia. 

Hneď vedľa divadla sa nachádza druhé hlavné námestie Pazza dela Borsa s historickou budovou obchodnej komory. Ak pôjdeš stále rovno ako my, veľmi ľahko sa dostaneš ku kanálu benátskeho typu Canal Grande, na konci ktorého je srbský ortodoxný kostol Tempio Serbo Ortodossa di San Spiridione. V okolí nájdeš množstvo skvelých reštaurácií, kde ponúkajú tradičné jedla, ako napríklad Caldaiu (tradičné jedlo z vareného bravčového mäsa), Jotu (polievku pripravenú z bravčového mäsa, zemiakov, kapusty a jemne mletých bôbov), Brodetto (klasickú rybiu polievku) alebo známe Gnocchi, Risotto, Pizzu či rôzne druhy talianskych šalátov. Najlepšie reštaurácie sú Antica Trattoria Le Barettine (morské plody, ryby a výborný výber vín), Al Barattolo (klasická talianska kuchyňa) alebo Bufet da Sior Rosa (tradičná Tertská kuchyňa).

Tip pre milovníkov dobrého jedla a kávy v Terste

Pre kávičkarov máme dobrú správu. Káva sa stala dôležitou súčasťou Terstu už od 17. storočia, kedy sa tu vo veľkom dovážala z rôznych kútov Talianska a celého sveta. Vďaka tomu tu nájdete najlepší a najpestrejší výber tých najkvalitnejších káv. Mnohé kaviarne prebrali meno podľa slávnych patrónov napríklad Caffe San Marco (populárna u turistov a študentov), Caffe Torinese (typická talianska kaviareň) alebo Caffe Pasticceria Pirona (kaviareň, ktorá si zachováva typické viedenské tradície). Domáci obyvatelia si najradšej vychutnávajú rannú kávu vo forme malého cappuccina.

Z centra mesta sme sa presunuli k známemu Rímskemu divadlu, ktoré sa nachádza na úpätí kopca San Giusto. Divadlo bolo postavené v druhej polovici 1. storočia prevažne z kameňa. Najvyššia časť amfiteátra a javisko boli pôvodne postavené z dreva. Naša cesta ďalej pokračuje na vrchol kopca San Giusto, odkiaľ je prekrásny výhľad na celé mesto. Po ceste sme objavili ešte pekný zelený park Baby park San Giusto, kde si môžeš oddýchnuť od mestského ruchu a ukryť sa pred letnými horúčavami.

Najkrajšia katedrála a hrad v Terste

Na vrchole kopca sa nachádza románsko-gotická Katedrála San Giusto zo 14. storočia, kde je vstup zadarmo. Za vstup do hradu Castello di San Giusto sa platí 6 €. S Ankou sme si dali krátku prestávku, spravili si pár fotiek a zostupovali sme dole do mesta cez park Parco della Rimembranza, kde každému padne vhod malé osvieženie vo fontáne.

Za zmienku stojí ešte neďaleký zámok Miramare, ktorý leží 8 km severne od mesta Terst. No vzhľadom na úzku časovú rezervu sme prehliadku nestihli. Zámok postavili v druhej polovici 19. storočia na návrh architekta Carla Junkera. Bol sídlom rakúskeho arcivojvodu Ferdinanda Maximiliána I a jeho ženy Carloty. Dnes si môžete toto krásne miesto pokojne pozrieť len za 8 €.

Na konci môžeme skonštatovať už len to, že Terst nás veľmi nadchol a mesto má úžasnú atmosféru. Naša návšteva nebola ani zďaleka posledná. Hneď ako zistíme ďalšie novinky, budeme sa ich snažiť doplniť čo najskôr. Pre tých, ktorí sa budú chcieť premiestňovať autobusom, odporúčame zakúpiť si jednosmerný 60 minútový lístok, ktorý stojí 1,25 €. Zaujímavá je tiež cesta historickou električkou z Terstu do 5 km vzdialenej Opiciny. Ak by si chcel vedieť, neďaleko od Terstu, v Slovinsku nájdeš tiež pár pekných miest. Je ním najkrajšia Škocjanská jaskyňa alebo Hrad Predjama, ktorý je vytesaný priamo do skaly. Pod článkom nájdeš aj zaujímavú mapu centra mesta. Dúfam, že sa ti príspevok páčil, ak áno, pozri si ďalšie články o Taliansku.

Anka a Denis.

Galéria obrázkov z Terstu

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *