Hrad Predjama

Tento rok sme letnú dovolenku strávili cestovaním a spoznávaním Slovinska a Talianska. Musíme priznať, že Slovinsko je naozaj prekrásna krajina a hneď na prvý pohľad každého upúta. Tých pár dní, čo sme tam strávili, naozaj nestačili na to, aby sme ho celé dôkladne preskúmali. V budúcnosti sa tam plánujeme vrátiť, pretože sme ešte nevideli celú Alpskú časť, vrátane najvyššieho vrchu Triglav a juhozápadné pobrežie Jadranského mora. Za pomerne krátky čas (4 dni), sme stihli vidieť druhé najväčšie mesto Maribor, hlavné mesto Ľubľana, jazero Bledroklinu Vintgar, vodopád Savica a Bohinjské jazero, hrad Predjamu Škocjanské jaskyne, ktoré sú súčasťou najväčšieho jaskynného a krasového systému v strednej Európe. Teraz nás čaká cesta z Bledu ku hradu Predjama, z ktorého budeme pokračovať do Škocjaskej jaskyne a večer naša cesta skončí pri jazere Lago di Garda.

Kompletný 10-dňový výlet sme rozdelili do niekoľkých zaujímavých článkov, ktoré budeme pravidelne pridávať. Blogy budú obsahovať tie najlepšie zážitky a postrehy z našich ciest. Opäť máme množstvo kvalitných fotiek, videí a rád, takže sa máš určite na čo tešiť. Články sme rozdelili nasledovne: Ľubľana a Maribor – Najkrajšie mestá v Slovinsku, Jazero Bled – Najkrajšie jazero v Slovinsku, Roklina Vintgar – Krasová tiesňava v SlovinskuVodopád Savica a Bohinjske jazero v Slovinsku, Hrad Predjama – Slovinsko, Škocjanské jaskyne – Najväčší jaskynný systém, Lago di Garda a Brescia, Trento – Mesto v srdci Dolomitov, Marmolada – Najvyšší vrch Dolomitov, Lago di Carezza – Priezračné jazero v Dolomitoch, Sassolugno a Sassopiatto – Talianske Dolomity. Na konci celej série článkov pripravíme itinerár a zostriháme video z našich zážitkov.

hrad-predjama-slovinsko-titulka

Spoznaj hrad Predjama, ktorý je postavený v skalách

Následujúci deň máme naozaj nabitý dlhým presunom do Talianska so zastávkou v Predjamskom hrade a v Škocjanskej jaskyni. Cesta je dlhá, trvá 6 hodín a celkovo prejdeme 485 km. Keďže väčšinu času šoféruje Denis, ja som DJ. Vždy sa snažím nájsť nejakú uletenú pesničku, nech je sranda. Rádio počúvame už iba cez appku SK Radio, kde nájdeš asi 70 slovenských rádií a appku ti určite odporúčame, hlavne vďaka jej jednoduchosti a nízkej spotrebe dát.

Cestou do Talianska sme sa zastavili na hrade Predjama, aj z dôvodu, že sme ho videli na množstve obrázkov a veľa z našich kamarátov tam už bolo. Vedeli sme, že to bude krásny pohľad, ale realita bola ešte krajšia. Ale poďme pekne po poriadku.

Vstup do hradu Predjama je od 9:00 hod. do 18:00 hod., takže sme sa tam vybrali hneď skoro ráno, keďže sme mali na ten deň ešte veľa plánov. Keď sme prišli, skoro nikto tam nebol, parkovisko bolo poloprázdne a turisti iba prichádzali (GPS: 45°48’52.2″N 14°07’43.6″E). Bolo to super, lebo sme sme to mohli pofotiť ešte bez ľudí. Kúpili sme si vstupenku (14,90 € – dospelý lístok) a obdivovali krásu hradu. O 9:00 hod. sme naklusali ku vchodu, kde sme dostali prehrávače, ktoré nám prehrávali výklad v češtine. V každej miestnosti bolo číslo, ktoré keď sme stlačili, prehralo nám výklad o danom mieste. Najlepšie bolo, že sme si to mohli prejsť sami, našim tempom, pofotiť si to a poobzerať.

Hrad Predjama je v podstate vytesaný do skaly, pod previsom skalnej steny, ktorá má 123 metrov a pod ním sa nachádza veľký komplex jaskýň. Hrad je z 13. storočia a stavba odolala množstve nájazdov a obliehaní. Hrad má štyri poschodia a nájdeš v ňom mučiareň, zbrojnicu, kuchyňu ale aj vyhliadku, kam sa dostaneš cez kamenné schody. Na týchto schodoch sa zranil Jackie Chan, keď tu v roku 1986 natáčal film Božská relikvia. Toto zranenie vraj bolo najhoršie, aké mal vo svojej filmovej kariére. Schody sú totižto veľmi klzké, vlhké od skál a nebezpečné.

Najslávnejším obyvateľom hradu je Erasmus Predjamský, lúpežný rytier, ktorý dobil hrad v 15. storočí. Dovtedy bol hrad v podstate nedobytný. Erasmus sa na hrade Predjama ukrýval pred cisárom Fridrichom III., ktorý ho prikázal zajať, pretože podnikal veľa lúpežných výprav a tým vznikali nepokoje. Na hrade Predjama sa ukrýval celý rok, zásoby si zabezpečoval cez jaskynný systém hradu a protivníkom sa vraj vysmieval pri tom, ako sa napchával jedlom. Jeho smrť je paradoxne dosť potupná. Jeden jeho sluha ho zradil a protivníkom oznámil, že najzraniteľnejšia časť hradu je práve na toalete. Takže keď tam Erasmus šiel, bol jednoduchý cieľ a dostali ho pri tom, ako vykonával potrebu. 

Neďaleko hradu sa nachádza aj známa jaskyňa Postojna (slovin. Postojna jama). Je to najväčšia Slovinská jaskyňa a zároveň má najdlhšiu prehliadkovú trasu na svete a to rovných 5 kilometrov. Prehliadka trvá približne hodinu a pol. Počas nej sa odvezieš vláčikom, uvidíš koncertnú sálu a kvapľové sochy. My sme ju ale pre nabitý program nestihli navštíviť.

Hrad Predjama je magické miesto, hrad zasadený do skál len tak človek neuvidí. Naozaj super bolo to, že sme vedeli hrad preskúmať sami, takže návštevu odporúčame aj rodinkám s deťmi. My sa pomaly zberáme, dávame si ovocie na posilnenie a smerujeme do Škocjanskej jaskyne, ktorá je aj v UNESCO, s očakávaním, že uvidíme niečo úžasné, čo nám príroda prichystala. Tak aj bolo, ale viac sa dozvieš v ďalšom článku.

Anka a Denis.


10-dňový výlet po Slovinsku a Taliansku


Galéria obrázkov z hradu Predjama

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *