Rozhľadňa Veľký Dudok

Objavte nádherný výhľad z prekrásnej rozhľadne pri Vrábľoch, ktorý oslní takmer každého milovníka prírody a turistiky. Rozhľadňa Veľký Dudok je impozantná stavba nachádzajúca sa v blízkosti malebnej obce Nevidzany a Tajná. S Ankou sme túto vyhliadku navštívili len pred nedávnom, vôbec sme o nej nevedeli, pritom sme ju mali len 20 km od domu. Teplejšie zimné dní nám dovolili vyraziť do prírody a užiť si západy slnka s výhľadom na okolitú prírodu.

Rozhľadňa Veľký Dudok

Poloha a dostupnosť rozhľadne Veľký Dudok

Rozhľadňu Veľký Dudok nájdete severovýchodne od Vrábel medzi obcami Tajná a Nevidzany pri vinárstve Vinum Vivo. Dostanete sa tu pešo, na bicykli, e-biku alebo autom (GPS súradnice: 48°16’35.2″N 18°22’35.7″E, Google Plus Code: 79GH+43 Nevidzany, odkaz na Google Maps). Pozrite si ju aj na turistických mapách na tomto odkaze.

Vyhliadka je otvorená pre verejnosť celoročne s bezplatným vstupom. Je to ideálne miesto pre výlet s kamarátmi alebo rodinou. Ak sa tu vyberiete autom, tak zaparkovať môžete priamo pod vyhliadkou alebo na asfaltovej ceste pod ňou. Zbadáte ju na pravej strane cesty v časti Na Dudkoch, Novosady a Medzi vinicami v obci Nevidzany, asi 150 metrov od budovy vinárstva Vinum Vivo.

Základné informácie o rozhľadni Veľký Dudok

Túru k rozhľadni si môžete naplánovať podľa vašich možností a predstáv. Súčasná dostupnosť cestných a turistických trás umožňuje pohodlné a bezpečné prístupy pre jednotlivcov, rodiny aj skupiny priateľov. Pre milovníkov aktívneho oddychu je táto lokalita ideálnym miestom na rodinné výlety, cykloturistiku či prechádzky v prírode.

Rozhľadňa Veľký Dudok s výškou takmer 20 metrov (19,13 m), dominuje okolitému prostrediu a poskytuje návštevníkom nezabudnuteľný zážitok s prekrásnym výhľadom na vinárstvo, okolité kopce, polia a obec Nevidzany. Bola vybudovaná v rokoch 2008 – 2009 na kopci s nadmorskou výškou 220 metrov. Táto rozhľadňa ponúka panoramatický výhľad na pohorie Tribeč, Štiavnické vrchy a Pohronský Inovec, ako aj na okolité dediny a zelené lúky. Stretnúť sa tiež môžete s názvom – Vyhliadková veža Požitavie – Širočina, ktorá nesie názov mikroregiónu.

Zaujímavosti o rozhľadni Veľký Dudok

Rozhľadňa bola postavená za účelom zvýšenia atraktivity územia a podpory cestovného ruchu v mikroregióne „Požitavie – Širočina“. Vyhliadkovú vežu nájdete priamo pred vstupom do vinohradu, kde sa nachádza aj penzión. Nájdete tu skvelé vína od rodinnej značky Vinum Vivo, čo znamená „živý vínom“. Leží na historickej ceste Magna VIa a zastaviť sa tiež môžete v kaplnke sv. Urbana alebo v kostole v Nevidzanoch. Stavba bola spolufinancovaná zo zdrojov EÚ vo výške 34 tisíc eur.

Hľadáte ďalšie zaujímavé miesta v okolí? Čo tak vyraziť k najbližšej rozhľadni Dolná Nitra – Klasov a Dolná Nitra – Golianovo a užiť si výhľady aj s inej lokality. Plánujete si pozrieť krásy Hornonitrianského regiónu? Zastavte sa na rozhľadni Radošínka, Hôrka alebo vyskúšajte túru k rozhľadni Marhát.

Príroda v regióne Požitavie Širočina

Pre fotografov predstavuje rozhľadňa Veľký Dudok výnimočnú príležitosť zachytiť krásu krajiny v každom ročnom období. Prekrásne západy slnka, kvitnúci vinohrad na jeseň, alebo zasnežené vrcholky pohorí v zime. Každá návšteva ponúka jedinečné momenty, ktoré si môžete zachytiť do fotoalbumu alebo zdieľať na sociálnych sieťach.

Ak túžite po oddychu v prírode a úniku z ruchu mesta, rozhľadňa Veľký Dudok je presne to miesto, kam by ste mali zamieriť. Pokojná atmosféra a čistý vzduch doplnené nezabudnuteľným výhľadom robia z tejto lokality ideálnu destináciu pre každého, kto si chce načerpať novú energiu a zároveň objaviť krásy Slovenska.

Rozhľadňa Veľký Dudok predstavuje jednu z najkrajších a najdostupnejších turistických atrakcií v okolí Nitry. Svojou polohou, výškou a fascinujúcim výhľadom poskytuje návštevníkom jedinečný zážitok, ktorý si iste budete pamätať na dlhé roky. Nezabudnite túto perlu slovenskej prírody zaradiť na svoj zoznam výletných destinácií a objavte krásy, ktoré Vám ponúka rodná zem.

Anka a Denis

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *