10 najkrajších miest v Rakúsku

Dovolenky sú v plnom prúde a my sme pre vás pripravili zaujímavý článok o desiatich pre nás najkrajších miestach v Rakúsku. Všetky miesta sme postupne navštívili behom dvoch rokov a veľmi sa nám páčili.

Preto vám teraz prinášame podľa nás 10 najkrajších miest v celom Rakúsku. Je to krajina s desiatkami ľadovcových jazier, vysokých alpských pohorí, horských prechodov, nádhernou kultúrou a prekrásnymi historickými pamiatkami. Toto je len pár dôvodov, prečo ho navštíviť. Môžete sa tam vybrať na vlastnú päsť napríklad aj teraz počas letného dovolenkového obdobia. Skúste vystriedať nudné vysedávanie na pláži krásneho jadranu a vyštartovať za niečim dobrodružnejším a nevšedným. Rakúsko ponúka naozaj všetko od krásnych výhľadov, výletov, turistiky, via ferrat (zaistené turistické chodníky), aquaparkov, krásnych jazier, miest plných histórie a architektúry atď., môžeme to tu menovať do rána. Je len na vás, kam sa vyberiete a čo budete chcieť spoznávať.

Ak sa rozhodnete vidieť všetky miesta naraz, tak môžete počítať s výletom na približne 8 dní, samozrejme záleží od toho, akí ste rýchli a čo všetko budete chcieť vidieť. Odporúčame vám pozrieť si úplne všetko, pretože táto krajina je len na skok od našich hraníc a ponúka úplne iné pohľady. Rozhodne však nebudete mať jednoduché nájsť spomedzi desiatich spomenutých lokalít svojho favorita.

1. Innsbruck

Toto prekrásne historické mesto je piate najväčšie v Rakúsku. Innsbruck bol dlhoročne sídlom mnohých republík a monarchií. Azda najznámejším panovníkom z 15. storočia bol cisár Maximilián I. a v rovnakom období vybudoval aj veľmi známy palác so zlatou strechou Goldenes Dachl. Ďalej si môžete pozrieť napríklad Zámok Ambras, Hofburg, hrad Ottoburg, Baziliku Wilten, galériu Rathausgalerie. Okrem svojej pestrej kultúry si môžete všimnúť predovšetkým krásu okolitých kopcov. My sme boli počas nášho výletu ubytovaní v kempe Krannebitten. Na ďalší deň sme išli lanovkou na Seegrube a odtiaľ pešo na Hafelekarspitze 2334 m n.m. Lanovkou sa dostanete takmer úplne hore a môžete pozorovať prekrásne panoramatické výhľady. Za zmienku stojí aj to, že v roku 1976 sa tu konali ZOH a mesto si dodnes drží status športového centra lyžovania, skialpu, snowboardingu, bežkovania, korčulovania ale aj turistiky a rôznych adrenalinových športov.

2. Horský prechod Grossglockner

taury-horsky-prechod-grossglockner-alpy

Cez horský priechod Grossglockner sme prechádzali počas nášho výletu po Taliansku a Rakúsku a bližšie si o ňom môžete prečítať tu. V článku nájdete okrem fotografií a popisu trasy aj mapu pre lepší prehľad o ceste. Spomedzi toľkých krásnych fotografií bolo veľmi ťažké vybrať najkrajšiu. Celý prechod začali budovať po skončení 1 sv. vojny a počas rakúskej krízy v roku 1929, kedy prišlo o prácu viac ako pol milióna ľudí. Výstavba trvala necelé 4 roky a pracovalo na nej 3200 robotníkov. Úsek ma približne 35 km a treba si na túto cestu vyčleniť asi 5 hodín. Najvyšším bodom je tunel  Hochtor vo výške 2500 m n.m. Trasa je pre osobné automobily spoplatnená sumou vo výške 34,5 €. Pozrieť sa môžete napríklad najznámejšiu vyhliadku Franza Jozefa (rak. Kaiser – Franz Josephs, Höhe), odkiaľ môžete vidieť majestátny ľadovec a celé pohorie Grossglockner (3798 m n.m.), ktoré je najvyšším v Rakúsku.

3. Salzburg

salzburg-historicke-mesto-solnohrad

Salzburg alebo Soľnohrad je štvrtým najväčším mestom Rakúska. Jeho najväčšou dominantou je známy hrad (prípadne pevnosť) Hohensalzburg, ktorý je jeden z najznámejších v Európe. Medzi ďalšie významné pamiatky patrí napríklad Rezidenčná galéria arcibiskupa alebo neďaleký  Salzburský dóm. Nie nadarmo dostalo Staré mesto štatút svetového kultúrneho dedičstva. Symbolom tohto mesta (genius loci) nieje nikto iný ako Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý sa tu v roku 1756 narodil. Môžete si pozrieť aj jeho rodný dom. V okolí mesta môžete naraziť na známy zámok Schloss Hellbrunn, ktorý vás dostane svojimi prekrásnymi fontánami známymi po celom svete. Ak budete mať čas, zastavte sa aj na Zámku Mirabell, ktorý je charakteristický svojou barokovou architektúrou. Každoročne sa tu deje množstvo hudobných festivalov.

V okolí mesta sa nachádza mnoho turisticky vyhľadávaných rezortov a je len na skok od naznámejšej lokality južného Nemecka – Berchtesgaden, jazera Konigsee. Neďaleko nájdete aj známe Hitlerovo Orlie hniezdo. Na všetkých týchto úžasných miestach sme boli a čoskoro pripravíme nové články, takže sa máte na čo tešiť.

4. Dachstein

dachstein-dolna-stanica-lanovky-parkovisko

Dachsteine (2995 m n.m.) sme písali v minulom článku, ak chcete vedieť viac podrobných informácií kliknite tu. Nachádza sa  juhovýchodne od mesta Salzburg. Je druhým najvyšším vrcholom severných vápencových Álp a na vrchole sa nachádza jedno z najkrajších lyžiarských stredísk. Na vrchol sa dostanete lanovkou a pozrieť si môžete slávny Skywalk, inak nazývaný aj nebeský chodník, ktorý sa nachádza nad 500 m priepasťou, vo výške 2650 m n.m.

Druhou veľmi známou atrakciou je Suspension bridge, ktorý je dlhý 100 m a na jeho konci sa nachádzajú schoddo prázdnaNa konci celého chodníka môžete navštíviť ľadový palác a pozrieť si ľadovcovú trhlinu alebo vytesané sochy priamo do ľadu. Ak si prečítate náš článok  dozviete sa aj to, ako môžete tento výlet lanovkou absolvovať ,,takmer úplne zadarmo“. Na vrchol vedie okrem klasickej turistickej trasy, či lanovky aj zaujímavá via ferrata. Super-ferrata Dachstein, ktorá je skôr vhodná skôr pre zdatných lezcov, nakoľko sa jedná o technicky náročné celodenné lezenie.

5. Hallstatt

hallstatt-mesto-rozpravkova-krajina-rakusko

Hallstatt patrí medzi turisticky a cestovateľsky najnavštevovanejšie miesto severného Rakúska. Nachádza sa na opačnej strane Dachsteinu. Takmer na každom metri štvorcovom vidíte nejakého turistu, preto ak budete môcť, choďte sa tam radšej pozrieť večer, alebo skoro ráno. Po zaparkovaní auta sa vám naskytne pohľad na okolité kopce. Môžete ísť napr. na ľanovú dráhu vedúcu na vrchol kopca, kde je krásna vyhliadka Skywalk, ktorá pripomína tvar prstov. Vidieť odtiaľ slávny Dachstein a celé jazero Hallstatt s krásnou okolitou panorámou. V centre mesta vás dostane krásny panoramatický pohľad na okolitú prírodu a množstvo kultúrnych a historických pamiatok. Medzi najkrajšie patrí napríklad kostolík s kaplnkou sv. Michala alebo slávny Dom kostí. Viac informácií sa dozviete v našom článku tu.

6. Traunsee

traunsee-zamok-ort-kadetadeposvete

Pokračujte autom smerom na sever, prejdete cez mestečko Ebensee a dostanete sa k Travenskému jazeru (rak. Traunsee). Toto jazero napája rieka Traun a nachádza sa medzi skalnatým pohorím Traunstein a vápencovým masívom Hollengebirge. Významným turistickým centrom tejto oblasti je mestečko Gmunden, ktoré sa nachádza v jeho severnej časti. V blízkosti sa nachádza Zámok Ort, ktorý bol pôvodne postavený v 11. storočí a následne prestavaný v 13. storočí. V centre mesta môžete navštíviť múzeá, galérie a ďalšie kultúrne pamiatky. Viac informácií sa dozviete v našom článku tu.

7. Krimmelské vodopády

Krimmelské vodopády (rak. Krimmler Wasserfälle) patria medzi najväčšie vodopády nielen v celom Rakúsku, ale aj v Európe. Nachádzajú sa kúsok od obce Krimml, priamo pod kopcom Dreiherrenspitze Salzachtalskom údolí. Vodopády sú napájané priamo malým vodným tokom (potokom) Krimmler Ache z topiaceho sa ľadovca Dreiherrenspitzu, kde 3 krát prekonávajú výšku 380 m (čiže ich celková dĺžka je 1140 m) a na konci sa vodný tok vlieva do rieky Salzach. Toto unikátne dielo prírody sme navštívili minulý rok a čoskoro o ňom budeme pripravovať samostatný článok. Len pre informáciu, vstup k vodopádom je spoplatnený (3 € dospelý, 1 € deti) a vedie k nim dobre značená a ľahko dostupná turistická trasa.

8. Hohe Wand

ferrata-hohe-wand-rakusko

Ferratu v oblasti Hohe Wand Nature park, ktorý sa nachádza západne od Neziderského jazera, neďaleko Viedenského Nového Mesta, sme navštívili tento rok v májiPohorie má tvar bochníka so skalnatými stenami, na vrchu ktorého je náhorná plošina s lesmi a lúkami. Viete si tu vybrať z veľkého množstva turistických trás, via ferrát rôznej náročnosti, takže si tu prídu na svoje či už začiatočníci alebo skúsení lezci. My sme absolvovali krátku ferratu Hanselteig, ale určite sa sem ešte vrátime po ďalšie krásne zážitky. Viac o našom výlete sa dozviete tu.

9. Neziderské jazero

Neziderské jazero (rak. Neusiedler Seeje plytké bezodtokové jazero na hraniciach Rakúska a Maďaska. Jazero je popri Balatone jediné stepné jazero v Európe. Leží v rakúskej spolkovej krajine Burgenland a v západnom Maďarsku. Samotná rakúska časť je súčasne najväčším jazerom v Rakúsku. Vyznačuje sa tým, že je obklopené pásmom trstiny, veľmi malou hĺbkou, miernym a veterným podnebím. Fauna a flóra sú chránené dvomi národnými parkmi Neziderské jazero – Seewinkel a Fertő-Hanság, ako aj tým, že je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V Okolí sú vybudované kvalitné cyklotrasy, ktorými sa dostanete až do Maďarska. Toto jazero je vyhľadávané oddychové miesto v Rakúsku, kde víkendy trávia spolu celé rodiny aktívnym oddychom.

10. Viedeň

vieden-historice-hlavne-mesto-rakuska

Viedeň je hlavné a najväčšie mesto Rakúska (má 1,7 milióna obyvateľov, celá metropola má až 2,2 milióna obyvateľov.). Je politickým, hospodárskym a historicko-kultúrnym centrom. Mnohý z vás toto mesto veľmi dobre poznajú, takže v skratke si pripomenieme čo všetko môžete vidieť. Hovorí sa, že keď vo Viedni nenavštívite Dóm sv. Štefana (rak. Stephansdom) akoby ste tam nikdy neboli. Je to jedna z najkrajších gotických stavieb 12. storočia (pôvodom románska stavba) v celej strednej Európe a nájsť ju môžete uprostred námestia Stephanplatz. Druhou najznámejšou pamiatkou Viedne je palác Schönbrunn, ktorý dal v 17. storočí postaviť cisár Leopold I. a Mária Terézia. Na jeho návštevu si vyčlente niekoľko hodín, pretože sa tu nachádza 1441 izieb a apartmánov.

Ďalšou veľmi známou budovou je Viedenská radnica (rak. Rathaus), ktorá bola postavená v 19. storočí. Každoročne konajú najväčšie vianočné trhy v meste. Kúsok od stanice nájdete aj krásny barokový palác Belvedere v ktorom môžete vidieť krásne záhrady, ktoré dal postaviť Eugen Savojský ako svoje letné sídlo. Kúsok od Stephanplatzu nájdete Palác Hofburg z 13. storočia, ktorý slúžil Habsburgovcom. Dnes je sídlom rakúskeho spolkového prezidenta. Pre návštevníkov múzea je tu umelecké a historické múzeum Kunsthistorisches Museum, ale aj mnoho iných. Ak ste naopak vyznávači zábavy a adrenalínu nezabudnite navštíviť zábavný park Prater. Jeho história siaha do 12. storočia, no dnes tu nájdete napríklad 65 m vysoké ruské koleso.

Týchto 10 miest je pre nás top v Rakúsku a tak dúfame, že bol tento článok pre vás užitočný a pomohol nájsť nové neprebádané miesta, ktoré môžete navštíviť, alebo ich poznáte, prípadne ste o nich počuli a potrebujete si doplniť len zopár informácií. Poteší nás každý váš postreh z cesty, tak nám napíšte na facebooku, instagrame, twitteri alebo nám jednoducho pošlite e-mail.

Anka a Denis

Galéria obrázkov 10 najkrajších miest v Rakúsku

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *