Horský priesmyk Grossglockner

V prechádzajúcom príspevku sme vám rozprávali o Dolomitoch v Taliansku, ktoré nás veľmi zaujali a o rok sa tam opäť chystáme. Presnú lokalitu, kam pôjdeme, zatiaľ neprezradíme, jednoducho preto, aby ste sa mali na čo tešiť. Keď sa raz vyberiete na dovolenku do týchto hôr, ich krása vás natoľko dostane, že už nebudete chcieť nikdy odísť. Výlet si môžete naplánovať tak, aby ste sa pozreli aj na ľadovcové jazero Lago di Garda (Gardské jazero), ktoré sme spomínali v predchádzajúcich článkoch o dovolenke v Taliansku a Rakúsku.

Ak si pamätáte, tak som spomínal, že si našu dovolenku rozdelíme na 5 menších článkov (blokov): Gardské jazero a Sirmione, Talianske Dolomity, Horský priesmyk Grossglockner, Dachstein, Hallstatt a Traunsee. Máte sa na čo tešiť, pretože sa dozviete viac informácií o našich zastávkach, uvidíte zaujímavé fotky, tipy na výlety, turistiku a mnoho iného.

rakusko-horsky-priesmyk-grossglockner
Rakúsko a jeho slávny priesmyk Grossglockner

Posledných 5 dní sme toho zažili veľa a preskúmali miesta, kde sme predtým nikdy neboli. Sme vďační, že máme možnosť vidieť túto nádhernú prírodu na vlastné oči.

6. Deň – Horský priesmyk Grossglockner a Aquapark Zell am See – Kaprun

Na šiesty deň ráno nás po upršanej noci prebúdzajú lúče ranného slniečka, ktoré sa opierajú o mokré steny nášho stanu. Máme stan značky Zajo, ktorý sme kupovali ešte v Žiline. Je to typ Norsk 2 Neo. So stanom sme maximálne spokojní, má 2 vchody, takže v pohode vyvetráte vnútro. Vodný stĺpec vonkajšieho stanu je 8 000 mm a podlahy 10 000 mm. Nepremokol ani za najväčšej búrky. Všetok materiál je rýchloschnúci a odolný voči UV žiareniu.

Namiesto budíka nás zobudí teplo a svetlo už o pol ôsmej ráno. Narýchlo balíme stan, veci a pripravujeme raňajky. Dnes sa totiž chystáme na horský priesmyk Grossglockner so zastávkou v aquaparku Kaprun Zell am See. Cieľovou destináciou dňa bude malé rakúske mestečko Ramsau am Dachstein, ktoré sa nachádza priamo pod vrcholom Dachsteinu a je známym lyžiarskym strediskom.

O 9:00 hod. platíme za ubytovanie v kempe Malga Ciapela Marmolada (Camping Romantic Village) za 3 noci spolu 93 €. Kemp bol veľmi dobre vybavený (kemp je hodnotený ***), nachádzajú sa tam pekné čisté sprchy, reštaurácia, recepcia s informačnými brožúrkami a čisté prostredie kempu. K dispozícii máte aj pripojenie na elektrinu a internet.

marmolada-kemp-malga-ciapela-dolomity
Marmolada Camping Malga Ciapela (Romantic Village)

Opúšťame kemp a na hlavnej ceste č. SP641 odbočujeme doprava smer Rocca Pietore. Kúsok za obcou pokračujeme po SP563 a následne prechádzame cez most, kde odbočujeme doprava smer Cernadoi. Pokračujeme po SR48 smer Passo Falzarego. V tejto časti dostáva auto zabrať, pretože prekonávame poriadne prevýšenie. Zo sedla Passo Falzarego pokračujeme dole do mestečka Cortina di Ampezzo, kde sa v roku 1956 konali ZOH. Trasa autom do Cortiny di Ampezzo trvá približne hodinu a štvrť (prejdete 45 km). Toto mestečko je z Dolomitov naše najobľúbenejšie a ak budete mať priestor, určite sa tu zastavte. V okolí je množstvo super kempov. Vo väčšine preteká cez areál rieka, ktorá je vždy nádherne tyrkysová. V noci od nej ale ide poriadna zima, tak si radšej vyberte miesto ďalej od nej.

cortina-di-ampezzo-dolomity-taliansko
Cortina di Ampezzo

Opúšťame Cortinu di Ampezzo, najkrajšie miesto v Dolomitoch a naša cesta autom pokračuje po SS51 do Dobbiaco Toblach. Na križovatke odbočujeme vpravo a pokračujeme po ceste č. SS49 k rakúskym hraniciam do obce Arnbach. Po tej istej ceste č. 100 prichádzame o niekoľko minút priamo do Lienzu. V tomto meste si dávame menšiu prestávku a tankujeme palivo. Ak si pamätáte, v predchádzajúcom článku som spomínal, že ceny talianskych pohonných hmôt sú vyššie o desiatky centov. Práve preto sa oplatí tankovať plnú nádrž v Rakúsku.

Po krátkej prestávke pokračujeme cez mesto v dlhej kolóne, ktorú spôsobila nehoda. Na jeho okraji sa nachádza kruhový objazd, kde zvolíme tretí výjazd (cesta č. 107) smer Heiligenblut, kde začína horský prechod Grossglockner.

grossglockner-horsky-prechod-cesta-rakusko
Grossglockner cesta cez horský prechod

Horský prechod (rak. Großglockner Hochalpenstraße) začali budovať po skončení 1 sv. vojny a počas rakúskej krízy v roku 1929, kedy prišlo o prácu viac ako pol milióna ľudí (26 % nezamestnanosť). Rakúska vláda sa rozhodla s vybudovaním horského prechodu, ktorý by zamestnal 3200 ľudí. Začiatky výstavby sa datujú od roku 1930 a za necelé 4 roky bol 35 – 40 km prechod dokončený. Paradoxom dnešnej doby je, že bežná výstavba 2 km úseku cesty trvá 4 roky. Je na zamyslenie, že v dnešnej technicky zdatnej dobe sa proces výstavby spomaľuje viac ako 10 násobne.

grossglockner-horsky-priesmyk-cesta-rakúsko
Grossglockner – cestou na vyhliadku Franza Jozefa

Celá trasa je spoplatnená sumou vo výške 34,5 €, to čiastočne počas rokov zaplatilo náklady na výstavbu prechodu a zlepšilo turistický ruch v oblasti. Cestička je veľmi pekná, každý motorista a vášnivý šofér si príde na svoje. Nachádzajú sa tu prekrásne výhľady, stúpania a ostré 180 stupňové zákruty. Skoro na každej zákrute máte možnosť zastaviť a pokochať sa výhľadmi. Celý zážitok umocňuje pohľad na majestátne hory Álp a Grossglockner. Jeho nadmorská výška je 3798 m n.m. Samotná cesta stúpa do vysokej nadmorskej výšky (Hochtor – tunel 2500 m n.m.) a auto dostáva riadne zabrať. Cesta má 12 značených zastávok, my sme zvolili tú najzaujímavejšiu, vyhliadku Franza Jozefa (rak. Kaiser – Franz Josephs, Höhe).

grossglockner-vyhliadka-franca-jozefa-rakusko
Grossglockner – vyhliadka Franza Jozefa

grossglockner-rakusko-vyhliadka-franc-jozef
Pohľad na Grossglockner

Na konci sa nachádza parkovisko, ktoré je v cene samotného prechodu. Cez deň sa v tejto oblasti nachádza veľa turistov a návštevníkov, preto je lepšie vyraziť hneď ráno, aby ste si prekrásne výhľady na Vysoké Taury vychutnali sami, pretože okolo obeda sa tu premelie veľké množstvo zvedavcov. Za zmienku stojí aj múzeum s vyhliadkou, ktoré vám odporúčam navštíviť (toto múzeum je bez poplatku). Keď sme tam boli my, tak prebiehala prehliadka s prezentáciou ďalekohľadov Swarovski, ktoré sme si mohli vyskúšať a z blízka sa pokochať na detaily Grossglocknera.

grossglockner-horský-priesmyk-franc-jozef
Horský priesmyk Grossglockner

Pre inforomáciu: Grossglockner je najvyšší vrch Rakúska. Jeho výška je 3798 m n.m. a je súčasťou horského masívu Vysoké TauryAlpách. Ako prví túto horu zdolali v roku 1800 bratia MartinStepp Klotz. V súčasnosti sa tento impozantný ľadovec vplyvom klimatických zmien stále topí. Odborníci predpokladajú, že približne o 20 rokov úplne zmizne. Na jeho povrchu sa nachádzajú obrovské pukliny s množstvom vodných tokov, ktoré odvádzajú vodu preč.

rakusko-cestny-priesmyk-grossglockner-alpy
Rakúsko – cesta cez Grossglockner so zastávkami

taury-horsky-prechod-grossglockner-alpy
Vysoké Taury Alpy – horský prechod Grossglockner

alpy-grossglockner-mapa-priesmyku-rakusko
Pred cestou si nezabudnite pozrieť podrobnejšiu mapu horského priesmyku Grossglockner s vyhliadkou Franz Jozef

Vraciame sa po tej istej ceste na hlavnú spojnicu a smerujeme do Zell am See. Stojíme asi na každom druhom kilometri a pozorujeme prekrásnu prírodu okolo seba. Na vrchole schádzame a skúšame kvalitu bŕzd dole kopcom. Naša ďalšia zastávka je Zell am See. V centre nachádzame turecký kebab, ktorý hodnotíme ako najlepší z najlepších. Najeme sa a odchádzame do Aquaparku Tauren Spa Zell am See v mestečku Kaprun.

Po náročnom dni vypíname fotoaparát a dávame si 3-hodinový relax a wellness v tomto peknom rezorte s výhľadom na Vysoké Taury priamo s bazénov. Cena 3-hodinového vstupu je 21,5 € na osobu. Relax sa nám končí a o necelú polhodinku sa presúvame smer Ramsau am Dachstein – lokalizovaný priamo pod slávnym ľadovcom Dachstein.

Do našej dnešnej cieľovej destinácií ideme po ceste č. 168 a 311 smer Sankt Johann im Pongau do Ellmauthalu, kde odbočujeme doprava na diaľnicu A10.  Schádzame výjazdom Eben a pokračujeme po ceste č. 99 priamo do Ramsau am Dachstein.

Počasie sa náhle zhoršuje a prichádza búrka. Sme dosť unavení, keďže posledné noci sme v Dolomitoch vychytali búrky, a tak sa nám nechce rozkladať stan v strede ďalšej – asi najhoršej búrky, niekde na poli Campingu Beach. Je to dosť nebezpečné a tak hľadáme normálne ubytovanie cez booking.com. Neďaleko nachádzame hotel Stierer, ktorý vlastní český majiteľ (to sme sa dozvedeli, až keď sme na recepcii videli plagát Pilsner Urquell a pod tým vetu po česky 🙂 a ceny sú veľmi prijateľné. Okrem toho, že máme kde skloniť hlavu, dať si kvalitného českého pivečka, je tu aj veľmi príjemná atmosféra. Navyše, ak tam strávite minimálne 2 noci, dostanete regionálnu kartičku so zľavami a napr. výlet na Dachstein lanovkou je úplne zadarmo (spiatočná cesta lanovkou pre dospelého stojí 38 €). Dokonca aj parkovanie. Na wellness a miestne lanovky máte ďalšie zľavy, ale podrobnejšie informácie sa dozviete v ďalšom článku o Dechsteine.

alpy-vysoke-taury-grossglockner
Alpy – priesmyk Grossglockner

V predposlednom článku Dachstein zo série výletu Talianskom Rakúskom vám ukážeme tie najkrajšie miesta severného Rakúska, takže sa máte určite na čo tešiť.

Anka a Denis

Päťdielna séria článkov o Taliansku a Rakúsku:

1.) článok (1., 2. a 3. deň výletu): Gardské jazero a Sirmione

2.) článok (4. a 5. deň výletu): Talianske Dolomity

3.) článok (6. deň výletu): Horský priesmyk Grossglockner

4.) článok (7. deň výletu): Dachstein

5.) článok (8. deň výletu): Hallstatt a Traunsee

Galéria obrázkov Horský priesmyk Grossglockner

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *