Vrbické pleso a Demänovská dolina

Vrbické pleso a Demänovská dolina patria medzi najkrajšie miesta v Nízkych Tatrách o čom svedčí aj rozvinutý cestovný ruch v tejto oblasti. Samotná dolina má dĺžku takmer 15 km a je rozdelená na hornú časť, vrátane strediska Jasná a dolnú krasovú časť. Túto prekrásnu dolinu sme s Ankou navštívili už dávnejšie, pri spoznávaní Demänovských jaskýň a turisticky výstupom na Chopok a okolitých vrcholov Brestovú a Jaloviarku. Poďme však pekne poporiadku a povedzme si viac o tejto krásnej oblasti Slovenska.

Dolná časť Demänovskej doliny

V dolnej časti nájdeme obec Demänovú a tiež krasovú oblasť – Demänovskú jaskyňu Slobody a Demänovskú ľadovú jaskyňu. Spomínaná obec Demänová sa nachádza asi 3 kilometre od centra Liptovského Mikuláša vo výške 620 m n.m. Patrí medi najnavštevovanejšie doliny v Nízkych Tatrách. Je rozdelená na 4 samostatné miestne časti – Tri studničky, Jaskyne, Repiská, Jasná a Lúčky. Priamo v obci sa nachádza niekoľko kultúrnych pamiatok. Ak budeš mať čas, tak sa zastav v Drevenej zvonici, ide v podstate o ľudovú drevenú stavbu z prvej polovice 19. storočia, ktorá je v tvare štvorca a pokrytá dreveným obkladom. 

Dolná časť je tvorená zaujímavým komplexom viacerých dolín s bohatými krasovými vápencami. Vznikla na sútokoch vodných tokov Zadná voda a Demänovka, ktoré ďalej tvoria významný systém sprístupneného systému demänovských jaskýň. Tiež tam nájdeš celkom pekný kemp Bystrina **. Viac informácií (cena, rezervácia, fotky, služby) sa dozvieš v tomto odkaze . Ale pozor, vieš tam platiť iba v hotovosti.  

Demänovská jaskyňa slobody

Táto krasová jaskyňa sa nachádza v juhovýchodnej časti Demänovskej doliny, asi 13 km od okresného mesta Liptovský Mikuláš v dolinke Točište. Dostať sa sem môžeš autobusom, pričom je potrebné vystúpiť na zástavke Jaskyňa Slobody. Okrem iného sa tu nachádza platené parkovisko GPS (48.9984183N, 19.5827697E). Priamo z parkoviska je to k vstupu do jaskyne necelých 400 m chôdze (70 m stúpanie) po modrej turistickej značke smer vrchol Pusté (1501 m n.m.). Chodník v tvare serpentíny by si mal zvládnuť vybehnúť do 15 min. V komplexe sa nachádza WC a informačný stánok. Štandardná cena lístka pre dospelého je 9 € (krátky okruh / 60 min.) a 16 € (dlhý okruh / 100 min.). Všetky potrebné informácie o jaskyni, ako aj aktuálny cenník nájdeš na tomto odkaze.

Demänovská jaskyňa Slobody bola sprístupnená už v roku 1924 a v súčasnosti patrí medzi najviac  navštevované jaskyne na Slovensku. Národná prírodná pamiatka je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku s bohatou kvapľovou výzdobou a prekrásnym podzemným vodným tokom Demänovka. Jej celková dĺžka je takmer 9 km, no sprístupnených je len 1600 m. Priemerná teplota vo vnútri jaskyne je okolo 7 °C s vlhkosťou až 95 %, takže sa treba dobre obliecť. Nachádzajú sa tu početne dómy, siene a chodby v šiestich samostatných jaskynných úrovniach. My sme sa vybrali dlhým okruhom, ktorý začína tradičným okruhom, no navyše je pričlenený Veľký dóm, Ružová sieň a Kráľova galéria.

Demänovská ľadová jaskyňa

Druhú jaskyňu, ktorú sme počas nášho výletu navštívili, je Demänovská ľadová jaskyňa, ktorá sa nachádza o niečo nižšie, v severovýchodnej časti Demänovskej doliny, asi 11 km od Liptovského Mikuláša v oblasti Veľkej čiernej dolinky. Nachádza sa tu menšie bezplatné parkovisko GPS (49.0167597N, 19.5800500E) a zastávka medzimestského autobusu pod názvom Ľadová jaskyňa. Z parkoviska budete pokračovať mostom cez vodný tok Demänovka popri hoteli Riverside, serpentínami až ku vchodu do jaskyne. Trasa je dlhá takmer 800 m a stúpanie je 90 m. Zvládnuť by si to mal do 20 minút. Po ceste náučným chodníkom ťa budú sprevádzať informačné tabule. Štandardný vstup pre dospelú osobu je 8 €, jaskyňa je dlhá 650 m s prevýšením 50 m. Prehliadka trvá približne 45 minút. Viac informácií sa dozvieš na tomto odkaze.

Zaujímavosťou je, že v Demänovskej ľadovej jaskyni sa v súčasnosti nenachádza takmer žiadny ľad, čo sme mohli vidieť s Ankou aj na vlastné oči. Spred 15-tich rokoch ako dieťa si pamätám masy ľadu a veľmi veľkú zimu a to už je bohužiaľ minulosťou. Vplyvy globálneho otepľovania a zvyšovanie priemerných teplôt spôsobili masívne úbytky ľadu. Teplota jaskyne sa pohybuje v rozsahu od 0 do 3 °C. Na prehliadku sa počas letného obdobia pripravte teplým oblečením, pevnou obuvou a včasnou aklimatizáciou. Vo vnútri sa nachádza prekrásna sintrová výzdoba doplnená mnohými chodbami a dómami.

Horná časť Demänovskej doliny

Horná časť doliny je uzatvorená hrebeňom Nízkych Tatier a vrcholmi ako Siná (1560 m n.m.), Kráľová hoľa (1751 m n.m.), najvyšším vrcholom Ďumbier (2043 m n.m.) a spomínaným Chopkom (2024 m n.m.), ktorý je súčasťou známeho lyžiarskeho strediska Jasná. Hornou časťou pretekajú vodné toky Zadná voda a Demänovka. Keďže oblasť bola v štvrtohorách zaľadnená, dnes tu nájdeme početné morény a plesá. Medzi najznámejšie patrí Lukové pleso, ktoré sa nachádza na severovýchodnom svahu Chopka a Vrbické pleso, o ktorom si povieme nižšie.

Vrbické pleso

Vrbické pleso sa nachádza v hornej časti Demänovskej doliny, v nadmorskej výške 1113 metrov. Je považované za najväčšie prírodne jazero ľadovcového pôvodu v pohorí Nízke Tatry. Ak sa vyberieš k tomuto prekrásnemu plesu, odporúčame ti zaparkovať na platenom parkovisku GPS (48.9717497N, 19.5821694E) v okolí vodnej nádrže a Bielej Púti. Odtiaľ je to k jazeru naozaj na skok. Vodná plocha má takmer 0,7 ha a maximálnu hĺbku 8 metrov. Jazero je široké 62 metrov a dlhé až 115 metrov. Leží v chránenom území, ktoré má výmeru 25 ha. Od roku 1975 je súčasťou národnej prírodnej pamiatky s piatym najvyšším stupňom ochrany.

Predmetom ochrany je ľadovcové pleso s poslednými stopami zaľadnenia v tejto oblasti, ďalej sú to vzácne porasty smreka obyčaného, jarabiny vtáčej a mnohopočetné rašeliniska. Toto ľadovcové jazero vzniklo ústupom ľadovca severných svahoch vrcholov Dereše (2004 m n.m.) a Chopok (2024 m n.m.). Pôvodne bolo jazero takmer celé posiate kameňmi a viac pripomínalo ľadovcové plesá, na ktoré sme z Tatier zvyknutí. Vplyvom času okraje a okolie jazera zarástlo stromami a vegetáciou do súčasnej podoby. Okolie Vrbického plesa je sprístupnené značenou žltou a modrou turistickou značkou so sieťou veľmi dobre sprístupnených chodníkov. Pri prechádzke okolo jazera môžete natrafiť na niekoľko prekrásnych odpočinkových miest a výhľadom na okolitú prírodu.

Pár tipov kam sa vybrať v Nízkych Tatrách

Bohužiaľ developerská činnosť v tomto prekrásnom prostredí značne narúša a ničí prírodu. Je to veľký paradox, keďže oblasť sa nachádza vo vyššom stupni ochrany. V posledných rokoch tu nastali také veľké zmeny, že sa nestačíme diviť. Ak tu nechodievaš príliš často, budeš veľmi šokovaný. Priamo pri plese vznikol obrovský hotel a samotné pleso je obkolesené naozaj iba zopár stromami, otras. Veď posúď sám a napíš nám do komentára, čo si o tom všetkom myslíš. Ak sa tu rozhodneš stráviť nejaký čas, určite sa vyber napríklad na Brestovú a Jalovarku, či Chopok. Ide o veľmi pekné turistické trasy, viac informácií sa samozrejme dozvieš v našich článkoch.

Anka a Denis


10-dňový výlet na Liptove


Galéria obrázkov Vrbické pleso a Demänovská dolina

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *