Hallstatt a Traunsee

Predposledný článok z nášho výletu v Taliansku a Rakúsku bol venovaný spoznávaniu Dachsteinu. Pre mňa s Ankou bola dovolenka v Dachsteine nezabudnuteľným zážitkom. Ak budete mať čas, chuť a peniaze, tak si tam určite zájdite, verte mi, neoľutujete. Uvedomíte si, že ste len na skok od očarujúcej prírody, krásnych výhľadov a výborných služieb. Počas výletu si spomeňte na nás a napíšte nám do komentáru ako vám bolo, s čím ste boli spokojní alebo naopak čo vás sklamalo, budeme veľmi radi za každý nový tip a postreh s vášho výletu.

hallstatt-traunsee-jazera-rakusko
Hallstat a Traunsee

8. Deň jazero Hallstatt a Traunsee

Vstávame ráno o ôsmej hodine a ideme na vytúžené raňajky v hoteli Stierer, ktorý sa nachádza priamo pod Dachsteinom. Myšlienka, že si nemusíme chystať raňajky a hľadať zvlhnuté pečivo a nejakú nátierku na dne ruksaka nás po 6. nociach strávených v stane veľmi poteší. Raňajky sa snažíme zjesť čím skôr, aby sme mohli konečne vyraziť.

Približne o desiatej doobeda sa zbalení a nachystaní presúvame z Ramsau am Dachstein k našej predposlednej zastávke výletu po Taliansku a Rakúsku, ktoré sme (pre tých, ktorí tento článok a našu stránku objavili len teraz) rozdelili na päť článkov: Gardské jazero a SirmioneTalianske DolomityHorský priesmyk GrossglocknerDachstein, Hallstatt a Traunsee.

Z mestečka pod Dachsteinom sa k jazeru Hallstatt najlepšie dostaneme tak, že sa vrátime po pôvodnej ceste do Eben im Pongau a pokračujeme po ceste číslo 99 do najbližšieho Niedernfritzu. Na križovatke odbočíme doprava a pokračujeme po ceste číslo 166 až k jazeru Hallstatt. Celková dĺžka trasy je 80 km a časovo ju zvládneme za necelú hodinu a pol. Čo sa týka parkovania priamo v Hallstatte, je veľmi problematické, pretože sa tu nachádza množstvo turistov, ktorí sa tiež snažia nájsť voľne parkovacie miesto. Ak si myslíte, že nájdete nespoplatnenú parkovaciu zónu, tak ste na omyle. V týchto končinách by som to neriskoval a odporúčam radšej si zaplatiť jednorázový poplatok 5 € za celodenné parkovanie.

rakusko-jazero-hallstatt-panorama
Rakúsko Hallstatt – panoráma jazera a okolitých pohorí

Po tom, ako sme zaparkovali, bolo vonku cez 35 stupňov. Cesty a chodníky boli tak rozpálené, že nám nestačila ani klimatizácia v aute. Zobrali sme si niečo na zakrytie hlavy, poriadne sa natreli opaľovacím krémom, aby sme sa aspoň troška ochránili pred rozpáleným slnkom. Na parkovisku sa zbehlo naraz asi 50 Číňanov a začali si fotiť detailne každý krok prehliadky z Hallstatu. Nad parkoviskom sa nachádza veľmi známa lanová dráha vedúca na vyhliadku Skywalk, ktorá je spolu so soľnou baňou Hallstatt (rak. Salzwelten Hallstatt) svetovým kultúrnym dedičstvom. V týchto miestach sa soľ ťažila už v 15. storočí a je preto najstaršou soľnou baňou. Nezabudnite si zaobstarať nejaký suvenír v podobe soľných lámp, kryštálov alebo svietnikov. Pre deti bude lákadlom viac ako 64 metrov dlhá šmykľavka z dreva, ktorá je zároveň najdlhšou v Európe.

Pre turistov bude veľkým lákadlom výstup na vrch Salzberg, prípadne výstup na vyhliadku 5 fingers, ktorá pripomína ruku s 5-timi prstami s výhľadom na celý Hallstatt. Na vrchol kopca sa dostanete aj lanovkou zo stanice Obertraun Dahcsteinseilbahn Talstation.

architektura-domov-hallstatt-rakusko
Architektúra mestečka Hallstatt je jedinečná

My sme sa vzhľadom na to, že naša zastávka bude smerovať ešte k inému jazeru rozhodli, že sa prejdeme uličkami krásneho Hallstattu a zdokumentujeme všetko, čo sme videli. V centre mesta natrafíte na množstvo stánkov so suvenírmi. Obyvatelia tu žijú prevažne z turistického ruchu a predajú drobných výrobkov.

hallstatt-ulicky-centrum-mesta
Hallstatt – všetky uličky vedú do centra mestečka

Miestami sú uličky tak preplnené, že sa nemáte kde pohnúť, pretože čínsky hovoriaci turisti si fotia každý detail mestečka. Vedeli ste, že Číňania si vybudovali detailnú kópiu Hallstattu v ich rodnej zemi? Ja nie, ale priznávam sa, ani ma to neprekvapuje, pretože oni napodobnia a vyrobia hádam všetko.

hallstatt-jazero-horne-rakusko
Hallstatt je prekrásne jazero s ešte krajším mestom

Po tom ako prechádzame mestečkom si všímame krásnu architektúru zo 14. storočia. Vybrať na prechádzku sa môžete akýmkoľvek smerom, pretože každé zákutie, ulička, kostol alebo pláž má svoje špecifické čaro. Jazero je dlhé 6 km, široké asi 2 km a jeho hĺbka je miestami až 125 m. Z Hallstattu sa môžete kochať pohľadom na pobrežie a jazero Hallstatt, ktoré svojím tvarom a štruktúrou pripomína Švédske jazerá. Využiť môžete aj niektorú z atrakcií, napríklad plavbu na loďke po jazere, návštevu kostolov, bane alebo sa len vyviezť lanovkou a pozorovať krásu tejto prírody zhora.

jazero-hallstatt-horne-rakusko-kadetadeposvete
Jazero Hallstatt s miestnym prístavom

V strede námestia sa nachádza socha, všetky domčeky sú štýlovo vyzdobené kvetami a ozdobami. Pre návštevníkov, ktorí by sa tu rozhodli stráviť noc odporúčame hotel Heritage v centre Hallstattu.

hallstat-kostol-centrum-hotel-heritage
Hallstatt centrum mesta – kostol a známy hotel Heritage

kade_tade_po_svete-hallstatt-mestecko
Kostol v strede námestia Hallstattu

Keď sa pôjdete prejsť smerom k vrchnému katolíckemu kostolíku s kaplnoku sv. Michala, určite si všimnite veľmi známy ,,Dom kostí“. Nachádzajú sa v ňom stovky kostí, ktoré sa tu začali zhromažďovať pre nedostatok miesta na malom cintoríne. Keď sa pozriete z vrchu smerom na námestie, uvidíte azda najznámejší protestantský kostolík, ktorý dal postaviť Jozef II. na konci 18. storočia.

hallstatt-cintorin-horne-namestie-kadetadeposvete
Hallstatt – cintorín a dom kostí na hornom námestí

hallstatt-mesto-rozpravkova-krajina-rakusko
Hallstatt je jednoducho rozprávková krajina

Prejdeme sa po ďalších krásnych uličkách, spravíme niekoľko fotiek a okolo pol druhej poobede sa presúvame na parkovisko. Našou ďalšou zastávkou je ne/známe jazero Traunsee alebo Travenské jazero.

traunsee-horne-rakusko-kadetadeposvete
Traunsee – pohľad na Ort Landschloss z mostu

K tomuto prekrásnemu jazeru sa dostanete tak, že sa vrátite späť po ceste 166 smer Bad Goisern am Hallstättersee. Pred mestečkom sa napojíme na cestu č. 145 a pokračujeme 41 km do Altmünster. Keď prechádzame mestečkom po pravej strane vidíme kemp Traunsee a kúsok za ním odbočujeme doprava na cestu č. 120 smer Gmunden. Po asi 1,5 km odbočíme doprava a pokračujeme asi 300 m po ulici Johann Orth-Allee smerom na parkovisko. V tejto časti Gmundenu je náročnejšie nájsť voľné parkovacie miesto, ale ak budete šikovní, určite sa vám to podarí.

traunsee-zamok-ort-kadetadeposvete
Traunsee, most a Zámok Ort Landschloss

Odtiaľ sme sa presunuli cez most, kde sme si spravili par záberov jazera a zámku Ort. Tento zámok bol postavený v roku 1080 a následne prestavaný v 13. storočí. Počas dlhodobej histórie zmenil zámok niekoľko krát svojich vlastníkov a bol opäť čiastočne prestavovaný. Strávime tu chvíľku a oddychujeme, nohy si močíme vo vode, pretože nás čaká takmer 5 hodinová cesta domov. Neskôr sa zastavíme ešte v Ort Landschloss, ktorý sa nachádza pred mostom. Ak budete mať viac času, určite sa zastavte v centre mesta Gmunden a navštívte napríklad Rathaus a prejdite sa po historickom centre prípadne navštívte niektoré z miestnych múzeií.

traunsee-jazero-pristavne-mesto-gmunden
Traunsee a prístavné mesto Gmunden

Ako som spomínal, naša cesta tu končí a čaká nás približne 490 km domov. Po ceste sa zastavíme ešte na dvoch odpočívadlách niekde na diaľnici A1 v smere zo Salzburgu do Viedne. Cesta je plynulá, no je veľmi teplo a večer preto prichádzame do Nitry úplne vyšťavení. Z auta vyložíme len najnutnejšie veci  a ideme si oddýchnuť.

gmunden-jazero-traunsee-horne-rakusko
Gmunden – prístavné mestečko na jazere Traunsee v Hornom Rakúsku

Našu dovolenku po Taliansku a Rakúsku hodnotím veľmi pozitívne, videli sme a navštívili za pomerne krátky čas množstvo naozaj prekrásnych miest. Najradšej by som pridal ešte pár dni dovolenky, ale pracovné povinnosti nepočkajú. Budeme sa snažiť o spracovanie a pridanie komplexného itineráru z našej dovolenky po Taliansku a Rakúsku.

Dúfam, že sa vám naša séria článkov páčila, tak neváhajte a lajkujte alebo zadieľajte náše články na sociálnych sieťach facebook, instagram, twitter, pinterest a pod.

Anka a Denis

Päťdielna séria článkov o Taliansku a Rakúsku:

1.) článok (1., 2. a 3. deň výletu): Gardské jazero a Sirmione

2.) článok (4. a 5. deň výletu): Talianske Dolomity

3.) článok (6. deň výletu): Horský priesmyk Grossglockner

4.) článok (7. deň výletu): Dachstein

5.) článok (8. deň výletu): Hallstatt a Traunsee

Galéria obrázkov Hallstatt a Traunsee

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *