Vyhliadka na Dubni

Mesiac máj je sviatkov čas. V máji, keď sa všetka príroda prebúdza je super to, že máme dva štátne sviatky a to znamená dva voľné dni. Ten prvý, 1. máj, sme strávili na super výlete v Rakúsku, v obci Hohe Wand, kde sme absolvovali nenáročnú ferratu Hanselteig. Začiatok mesiaca sme si užívali u Denisa doma vo Vrútkach. Zobrali sme si na pondelok dovolenku a hor sa objavovať nepoznané zákutia Turca. Aj keď tieto končiny máme pomerne dobre pochodené, vždy sa objaví nejaká novinka, prípadne nápad, kam ísť na turistiku. Teraz to bola pomerne nová Vyhliadka na Dubni. Bola postavená v septembri 2017. Pozreli sme si mapu, ako sa tam dostaneme, prebehli sme do Martina po kamaráta a vyrazili smer Žilina. Zaparkovali sme pri Budatíne, odkiaľ sme išli pešo. Najprv sme nevedeli, kadiaľ presne máme ísť, ale s pomocou miestnych obyvateľov, ktorí nás naviedli, sme trafili ten správny chodníček.

duben-rozhladna-vyhlad-na-Ľadonhoru
Dubeň s výhľadom na Ľadonhoru

Chodníček vyzeral pomerne nenápadne a našli sme ho medzi domami. Cesta hore bola krásna, stretli sme na nej veľa turistov aj s bicyklami, takže ak máte možnosť, kľudne prevetrajte aj bicykel. Obdivovali sme krásne výhľady a sýtozelené stromy, ktoré nás vždy nabijú energiou.

zilina-trasa-rozhladna-na-dubni
Žilina – nástup na trasu k rozhľadni na Dubni
duben-vyhlad-na-budatin-kadetadeposvete
Dubeň s výhľadom na Budatín

Po približne trištvrte hodine sme uvideli vyhliadku. Spočiatku vyzerala nenápadne, ale po príchode nás ohromila svojou výškou. Vyhliadka je vysoká 27 metrov a nachádza sa v nadmorskej výške 572 m n.m. Vidíte z nej celé mesto Žilina, panorámu Malej Fatry, Ľadonhoru, prírodnú rezerváciu Brodnianka a okolité dedinky Kysúc. Výstavba bola realizovaná najmä z rozpočtu OOCR Malá Fatra a časť rozpočtu tvorila dotácia Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

duben-vyhliadka-nad-zilinou
Dubeň vyhliadka nad Žilinou
duben-zilina-rozhladne-na-slovensku
Cestou na rozhľadňu na Dubni
rozhladna-duben-zilina-kadetadeposvete
Rozhľadňa na Dubni kúsok od Žiliny

Vyhliadka „zapasovala“ do prostredia, aj keď ju tvoria oceľové časti, je to skombinované s drevom. Autormi návrhu sú Ladislav Vikartovský a Gábor Nagy, vďaka ktorým, dnes môžeme obdivovať Žilinu  s nadhľadom. Keď stúpate vyššie a vyššie, pomaly sa vám odkrýva výhľad a uvedomíte si, v akej ste výške. Tí, čo majú strach z výšok ako ja, môžu mať troška problém, ale s pomocou sa to dá zvládnuť. Odmenou nám bol nádherný výhľad na už spomínanú Žilinu a okolie.

duben-konstrukcia-rozhladne-kadetadeposvete
Konštrukcia rozhľadne na Dubni
duben-rozhladna-vyhlad-na-zilinu
Dubeň s výhľadom na Žilinu
duben-rozhladna-vyhlad-na-stranik
Dubeň s výhľadom na Straník

Aby ste sa nestratili, ako my, pozrite si mapku pod článkom (viď. popis trasy) a budete úspešní. Našťastie sme vychytali dobré počasie a výhľady boli naozaj famózne. Táto prechádzka je vhodná pre rodiny s deťmi, taktiež je vhodná pre domácich miláčikov a cyklistov. Dokonca sme tam videli aj chalana na motorke, čo ale podľa mňa nás nie je bezpečné, vzhľadom na dosť veľa peších turistov. V Žiline a okolí je veľa takýchto krásnych vyhliadok, tak snáď sa nám nabudúce podarí preskúmať ďalšiu z nich :).

yhliadka-na-budatin-zlina-mapa

Popis trasy: začíname v Budatíne (2) a pokračujeme približne 45 min. po červenej trase vyznačenej na mape. Vyhliadka sa nachádza asi 200 m od vyznačeného bodu vysielača vo výške 526 m n.m., kde sa spája prístupová cesta s červenou turistickou trasou.

Tipy na ďalšie rozhľadne a vyhliadky na Slovensku

Anka a Denis

Galéria obrázkov vyhliadky na Dubni

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *