Ak ste z okolia Bratislavy a patríte k ľudom, ktorí si radi vychutnávajú krásu prírody a panoramatické výhľady na okolie, odporúčame vám navštíviť rozhľadňu Veľká Homoľa. S Ankou sme sa ju rozhodli navštíviť po tom, ako ju prerobili a znova otvorili začiatkom novembra 2018. Harmonogram výletu sa nám posunul a stihli sme ho až počas zimnej sezóny, čo malo tiež svoje čaro. Počasie nám nevyšlo úplne podľa predstáv, bolo trochu zamračené, pofukoval vietor, ale dalo sa to zvládnuť. Práve preto sa tu cez leto opäť vrátime a pridáme pár fotografií do galérie.
K vyhliadke sme smerovali z Bratislavy a cesta autom nám trvala krátkych 45 minút čo je približne 35 km. Pokračovali sme cez Pezinok, Modru až do nášho cieľa v časti Modra – Piesok. Auto nechávame zaparkované na bezplatnom parkovisku pri Zochovej chate odkiaľ začína aj náš výstup ku rozhľadni. Trasa je jednoduchá a vhodná pre všetkých turistov či neturistov, zoberte so sebou aj svojho štvornohého miláčika, určite sa poteší.
Zo Zochovej chaty ideme po červenej značke smerom na Tisové skaly (480 m n.m.). Na ľavej strane sa nachádza lyžiarske stredisko Zochová chata – Piesky a na pravej malé jazierko. Stredisko je počas zimnej sezóny využívane veľmi málo, z dôvodu nízkej nadmorskej výšky a klimatických zmien prostredia.
Ďalšie možnosti výstupu k vyhliadke
Prístup na Veľkú Homoľu 709 m n.m. nevedie len červenou značkou. Zvoliť môžete veľké množstvo ďalších ciest, či už priamo a najkratšie zo Zochovej chaty – Piesku (červená trasa). Zaujímavá trasa vedie aj po modrej turistickej značke, ktorá začína na námestí v Modre pokračuje Pod Peprovcom (471 m n.m.), Malou Homoľou (638 m n.m.) a napája sa na našu červenú značku Pod Veľkou Homoľou (670 m n.m.). Celková vzdialenosť je 7,1 km a stúpanie 550 m.
Od Tisových skál zakrátko prichádzame k turistickej značke Nad hvezdárňou (580 m n.m.). Nachádza sa tu astronomické a geofyzikálne observatórium, ktoré je prístupné po asfaltovej komunikácií. Ak sa tu budete chcieť zastaviť, pozrite si otváracie hodiny. Inak je observatórium určené výhrade pre výskumníkov Univerzity Komenského.
Od hvezdárne pokračujeme k ďalšej zastávke Pod Veľkou Homoľou (670 m n.m.) odkiaľ je rozhľadňu už dobre vidieť. Na vrchol je to len necelých 250 metrov, no je tam štrmší kopec. Nám sa trochu šmýkalo, cesta bola namrznutá, v nižších polohách bahnistá. Práve preto vám odporúčame zobrať si poriadnu turistickú obuv, teda aspoň v zime. V teniskách tam choďte len cez leto a za sucha, videli sme totiž ľudí v plátenkách :).
Výstup k rozhľadni Veľká Homoľa (709 m n.m.) sme zo Zochovej chaty zvládli asi za 45 minút. Turistická značka píše hodinu. Celková vzdialenosť, ktorú sme prešli, je maximálne 3 km a stúpanie (prevýšenie) 270 m. Keď sme vyšli hore na 20 m rozhľadňu, mierne sa zdvihol vietor a bola zima. Spravili sme si pár fotografií, porozhliadali sa po okolí. Zhora môžete vidieť napríklad Pezinok, Modru a okolité kopce Malých Karpát.
Ak chcete vedieť niečo viac o výstavbe, krátkej histórii a turistickej mape rozhľadne, čítajte ďalej :).
Informácie o rozhľadni Veľká Homoľa
Prvá rozhľadňa tu stála už v roku 1894, kedy vznikol v Modre prvý turistický oddiel. Spolok mapoval a značil turistické trasy v celej oblasti a neskôr organizoval výlety do Malých Karpát. Druhá verzia rozhľadne bola vybudovaná v roku 2001 a presahovala výšku 20 m. Pôvodne bola celá konštrukcia drevená a ukotvená pre lepšiu stabilizácia lanami. V roku 2016 bola rozhľadňa uzavretá na ďalšie 2 roky. Začalo sa s demontovaním a budovaním novej rozhľadne. Vyhliadka bola po rekonštrukcii znovu sprístupnená turistom 3.11.2018. Nadobudla vzhľad aj výšku pôvodnej rozhľadne, teda 20,4 m s rozmerom 4,5 krát 4,5 m a so 6 poschodiami. Poskytuje nádherné výhľady na celé okolie Malých Karpát, Modry, Pezinka a Bratislavy. kto má dobré oči alebo ďalekohľad, dovidí naozaj ďaleko.
Malý postreh od nás 🙂
Pri hľadaní zaujímavosti o rozhľadni sme sa veľmi pobavili. Niektoré zdroje totiž uvádzajú, že za dobrého počasia a ideálnej viditeľnosti, dovidíte do Álp, ba dokonca vidno Veľkú Fatru. Čo si neviem celkom predstaviť, keďže z tohto bodu Veľkú Fatru prekrýva Považský Inovec, Žiar a z južnej časti aj Lúčasnská Malá Fatra.
A úplne na záver vám pridávame ešte dve turistické mapy výstupu na rozhľadňu Veľká Homoľa 709 m n.m. Prvú z vyššej perspektívy a druhú s výškovým profilom a detailnejším vyznačením celej červenej trasy.
Výlet sme si s Ankou vychutnali a načerpali nové sily na ďalší pracovný týždeň. Keď budete mať chuť, čas a pekné počasie zastavte sa na tomto mieste a napíšte nám, ako sa vám tam páčilo.
Tipy na ďalšie rozhľadne a vyhliadky na Slovensku
- Rozhľadňa Vrakuňa (Bratislava)
- Rozhľadňa Špicák (Žilina – Strečno) … pripravujeme 14.4.2019
- Vyhliadka na Hôrke (Nitra – Podhorany)
- Vyhliadka na Dubni (Žilina)
Anka a Denis