10 najkrajších miest v Budapešti

Budapešť patrí medzi najväčšie mestá, ktoré sme vždy chceli navštíviť. Preto sme si pre teba pripravili článok o desiatich najkrajších ,,top“ miestach v Budapešti. Cesta autom z Bratislavy trvá približne 2 hodiny (200 km). Obdivovali sme krásnu jesennú krajinu a prekvapili nás vcelku vysoké teploty, bolo asi 22 stupňov. V článku sa vám budeme snažiť ukázať, čo všetko sa dá v Budapešti stihnúť za dva dni – a je toho pomerne veľa!

budapest-hlavne-mesto-madarska

1. Citadella a Gellértova hora

Citadella je pevnosť, ktorú postavili Habsburgovci na odstrašenie Maďarov po povstaní. Počas 2. sv. vojny slúžila ako sídlo vzdušnej obrany krajiny a tiež bol pod ňou vybudovaný bunker, ktorý dnes slúži ako miesto výstavy. Citadellu aj s Géllertovou horou nájdeme v zozname pamiatok UNESCO. Kopec, na ktorom je Citadella nie je vysoký, vedie k nemu spleť viacerých chodníčkov, je to príjemná prechádzka. Po ceste si v stánkoch môžete kúpiť vodu, alebo praclíky. Odmenou je krásny výhľad na mesto a všetky najväčšie pamiatky v ňom.

most-mieru-budapest
Most Mieru a socha svätého Štefana
citadela-budapest
Citadella
budapestianske-mosty-ponad-dunaj
Budapeštianske mosty
lanova-draha-v-budapesti
Lanová dráha na Budín

2. Budínsky hrad a
Szechenyiho reťazový most

Komplex hradu za začal budovať už v 11.storočí. Bol obsadený Turkami, oslobodený pomocou Rakúska, zažil vzostupy aj pády. V 19. storočí bola postavená pozemná lanovka, ktorá premáva dodnes, od 7:30 do 22:00, okrem párneho pondelka. Je to obrovský komplex, nájdete tam galériu, reštaurácie, pamätníky a veľa romantických zákutí. Mestské časti Budín a Pešť spája 8 mostov. Najslávnejší je Széchenyiho reťazový most, ktorý ako prvý spojil obidva brehy Dunaja. Most je zväčšenou verziou mostu Marlow Bridge na rieke Temža v Anglicku. Je to most ako pre automobily, tak aj pre peších. My sme po ňom prechádzali asi 3 krát a je z neho krásny výhľad na Budínsky hrad aj Rybársku baštu.

pohlad-z-budinskeho-hradu
Pohľad z Budínskeho hradu na Budapešť
muzeum-budinsky-hrad
Múzeum na Budínskom hrade
schody-budinsky-hrad
Schody na Budínsky hrad
budinsky-hrad-vchod-do-komplexu
Vchod do hradného komplexu
budinsky-hrad-budapest
Budínsky hrad v Budapešti
szechenyi-lanchid-budapest
Szechenyiho reťazový most v Budapešti
kamenny-most-szechenyi-budapest
Kamenný most Széchenyi Lánchíd

3. Rybárska bašta a Kostol svätého Mateja

Jedna z najznámejších pamiatok Budapešti a komplexu Budínskeho hradu. Je postavená na hradbách. Pomenovaná je podľa rybárov, ktorí v 18. storočí bašty bránili. Stavba je prepojením stredovekej architektúry s moderným umením. Nič podobné sme nikdy nevideli, stavba je veľmi prepracovaná a výhľady sú úžasné. Všade je množstvo turistov, ale je tam super atmosféra. V interiéri kostola sv. Mateja sa nachádza Loretánska kaplnka so sochou Panny Márie z červeného mramora. Pred chrámom si týči morový stĺp, spomienka na morovú epidémiu z 18. storočia.

rybarska-basta-pevnost-budapest
Rybárska bašta v Budapešti
kostol-sv-mateja-budapest
Kostol svätého Mateja v Budapešti
basta-rybarska-budapest
Rybárska Bašta v Budapešti
schody-na-rybarsku-bastu-budapest
Schody na Rybársku baštu

4. Parlament (Országház)

K budove parlamentu Országház sme sa dostali až po zotmení, ale to iba podmienilo jeho krásu. Parlament v Budapešti pochádza z 19. storočia a niekomu sa môže zdať, že podobné videl aj v Británii. Je to preto, že Maďari sa tam inšpirovali gotickými prvkami budov parlamentu. V budovách nájdete 691 miestností a približne 20 kilometrov schodísk. Budova parlamentu patrí k najväčším v Európe. Na stavbe sa podieľalo množstvo robotníkov, časť z nich pochádza aj zo Slovenska.

budapest-v-noci-parlament
Budapešť v noci
parlament-v-budapesti-noc
Parlament Országház v Budapešti
parlament-v-budapesti
Parlament z Rybárskej bašty

5. Bazilika svätého Štefana (Szent István Bazilika)

Bazilika svätého Štefana sa nachádza v blízkosti budovy Parlamentu a je najväčším rímskokatolíckym chrámom v Budapešti. V kaplnke sa nachádza vzácna relikvia, nabalzamovaná pravá ruka prvého maďarského kráľa Štefana, neskôr vyhláseného za svätého. Pri vstupe sa neplatí klasické vstupné, je to skôr dobrovoľný príspevok veriacich. Interiér chrámu je obrovský a kam sa pozriete, vidíte krásne sochy, obrazy, vitrážové okná a historickú atmosféru.

bazilika-sv-stefana-budapest
Bazilika svätého Štefana Budapešť

6. Budapeštianske oko (Budapest Eye) a najstaršia linka metra

Budapest Eye je atrakcia, ktorú nájdete v každom väčšom meste. Je veľkým lákadlom pre každého turistu, ktorý sa rozhodne navštíviť Budapešť. Keďže Denis nemá v obľube kolotoče, musela som ísť sama. Bola to pre mňa veľká výzva, pretože môj strach z výšok ma dosť limituje. Lístok kúpite za 10 € a vystojíte si radu cca 20 minút. Odmena je však úžasná. Krásne výhľady na mesto, okolité historické budovy, kostoly. Ak chcete zažiť ešte krajšiu atmosféru, zájdite tam po zotmení, výhľad na mesto je ešte krajší.

Budapeštianske metro začalo premávať v roku 1896. Dovtedy na svete fungovalo metro v jedinom meste – Londýne. Radnica kládla počas výstavby na železničnú spoločnosť podmienky, ktoré sa týkali stvárnenia vizuálu staníc. Vďaka tomu má súčasná linka secesnú výzdobu. Stanice sú obložené keramickými obkladačkami, vozovku podopierajú liatinové stĺpy s dekoratívnymi hlavicami. Cesta touto linkou bola pre nás veľkým zážitkom, odporúčame ju každému, kto má rád históriu a zaujímavosti, ktoré nenájde v každom sprievodcovi. Cena lístka na metro je 1,20 eur za 1 jazdu, ale je lepšie kúpiť si „balíček“ 10 lístkov za cenu 8 eur. Automaty na lístky sú vedľa každej stanice metra.

budapest-eye
Budapest Eye
najstarsia-linka-metra-budapest
Najstaršia linka metra
metro-budapest
Zastávka metra na Bajscy Zsilinszky-ho ulici

7. Námestie hrdinov (Hősök tere)

Centrálnu časť námestia zaberá Pamätník Milénia (maď. „Millenniumi emlékmű„). V jeho strede sa nachádza  vysoký stĺp, na ktorého vrchole stojí socha archanjela Gabriela. Ten sa podľa legendy zjavil vo sne Svätému Štefanovi a ponúkol mu uhorskú korunu. Po oboch stranách stĺpu sa nachádza polkruhová kolonáda, na ktorej sa nachádzajú sochy významných maďarských štátnikov a reliéfy zobrazujúce významné udalosti z ich života. Námestie sme objavili náhodou, v tejto časti Budapešti sme boli na obed. Nájdete ho neďaleko parku Városliget. Informácie o ňom sme si našli neskôr na internete a určite stojí za to ho vidieť.

namestie-hrdinov-budapest
Námestie Hrdinov v Budapešti

8. Zámok Vajdahunyad (Vajdahunyadvar)

Zámok Vajdahunyad (Vajdahunyadvar) bol pôvodne postavený z dreva ako kulisa pri mileniárnych oslavách, až neskôr bol prestavaný do trvalej podoby. Je to krásny komplex, akoby z iného sveta a doby. Nájdete tam reštauráciu a kaviareň. Vstup do areálu je zadarmo a môžete si posedieť aj pri zámockom jazierku.

zamok-vajdahunyad-budapest
Zámok Vajdahunyad
vajdahunyad-zamok-budapest
Vajdahunyad

9. Termálne kúpele Szechenyi a Gellért

Najznámejšie termálne kúpele Szechenyi vznikli v 15. storočí a sú jedny z najobľúbenejších v Budapešti. Nachádzajú sa hneď vedľa parku a tiež zastávky metra. Je v nich 13 bazénov, časť z nich je zásobená minerálnymi prameňmi z vrchu Gellért. Celodenný vstup aj so skrinkou stojí cca 20 eur. Kúpele Gellért sú v prevádzke od roku 1918 a nájdete v nich 12 bazénov podobných ako v kúpeloch Szechenyi. Nám sa nepodarilo ísť okúpať, keďže sme chceli vidieť všetky pamiatky a tiež sme chceli využiť krásny slnečný deň prechádzkou v meste a parkoch.

szechenyi-kupele-budapest
Szechenyiho termálne kúpele Budapešť
gellert-kupele-budapest
Termálne kúpele Gellért Budapešť

10. Tropikárium a Oceanárium

Do tropikária a oceanária sme sa chystali už dlhšie a tak sme sa ho rozhodli navštíviť cestou z Budapešti. Nachádza sa v areály nákupného centra. Vstupné je cca 6 eur na osobu a keďže sme tam prišli ráno, nečakali sme pred vstupom. Strávili sme tam vyše hodinu a videli sme veľké množstvo rýb, plazov a vtákov. Najzaujímavejší bol ale presklený cca 7 metrov dlhý tunel, kde sme videli žraloky, raje a rôzne druhy rýb. Tiež sme videli prales, kde raz za 15 minút prší a hrmí a býva v ňom krokodíl v spoločnosti rybičiek. Na konci je otvorený „bazén“, kde môžete pohladiť raje. 

tropicarium-oceanium-budapest
Tropikárium a Oceanárium v Budapešti

Budapešť je krásne historické mesto, na ktorého návštevu s úsmevom spomíname. Určite sme tam neboli posledný krát, dúfam, že sa nám podarí vidieť aj vianočné trhy, ktoré sú vraj jedny z najkrajších široko-ďaleko.

Anka a Denis

mapa-budapest-centrum
Mapa centra Budapešti
metro-budapest-trasa-linky
Mapa liniek metra v Budapešti

Galéria obrázkov 10 najkrajších miest v Budapešti

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Koment

  1. Wáááááááááááááu…. Krásny článok. Ďakujem za inšpiráciu. Určite s priateľkou tento rok navštívime aj kúpele v Budapešti. Od známych sme dostali odporúčanie ďakujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *