Vyhliadka na Hôrke

Bol mimoriadne horúci víkend a my sme ho trávili v Nitre. V sobotu sme si vyšlapali na vrch Žibrica a cestou naspäť sme sa zastavili u známych v Podhoranoch. Tí nám povedali, že neďaleko sa nachádza Vyhliadka na Hôrke a tiež nám vysvetlili, ako sa tam najlepšie dostaneme. Nechali sme si to však až na nedeľu, pretože už bolo príliš horúco na to, ísť zase hodinu po priamom slnku.

vystup-na-horku-kadetadeposvete
Výstup na hôrku

V nedeľu sme sa vychystali hneď ráno, aby sme čo najskôr boli zase doma, v chládku. Na vyhliadku sa šlo podobne ako na Žibricu, ale auto sme neodstavili na zastávke autobusu, ale pokračovali sme ešte ďalej, kde nás pekne navigovali smerové tabule. Z Nitry je obec Podhorany vzdialená cca 18 km. Auto sme nechali pod železničným mostom na okraji cesty a vydali sme sa na strastiplnú cestu po priamom slnku :D.

mechenice-cesta-na-vrch-horka
Cesta z obce Podhorany – Mechenice na vrch Hôrka

Po prvých metroch sme zistili, že sme ešte kúsok mohli ísť autom, ale už sme sa nevracali. Prechádzali sme po prašnej ceste cca 20 minút a potom sme odbočili doľava smerom do kopca. Trasa je pekne označená, takže sa tam určite nestratíte. Čoskoro sme videli prvý krásny výhľad na okolité obce  prírodu.

horka-cesta-na-rozhladnu
Cestou na rozhľadňu Hôrka
horka-turisticka-vyhliadka-v-nitre
Panoráma Hôrka

Ďalej sme už pokračovali po poľnej ceste a keďže bolo teplo a vlhko, často sme zastavovali a chladili sa v tieni. Cesta je krásna, vidíte zeleň a na okolitých poliach jačmeň. V tom som si všimla hada, ktorý sa vyhrieval na ceste a rýchlo som zakričala na Denisa, ktorý si ho ani nevšimol a skoro na neho stúpil. Zastali sme a počkali, kým sa neodplazil do neďalekej trávy.

uzovka-na-trase-vyhliadka-horka
Užovka stromová na trase k vyhliadke Hôrka

Nevedeli sme, koľko ešte budeme šlapať, keďže sme nikde nenašli informáciu o tejto vyhliadke. Ale vôbec nám to nevadilo. Nemali sme sa kam ponáhlať, a aj keď bolo horúco, boli sme radi, že môžeme nedeľu tráviť v prírode. Vyšli sme mierny kopček, kde bolo krásne vidieť Žibricu a zabočili doľava.

zibrica-najkrajsi-kopec-tribeca
Žibrica je jeden z najznámejších kopcov Tribeča

Konečne sme uvideli cieľ našej trasy – Vyhliadku na Hôrke. Vyzerala maličká a nevedeli sme sa dočkať, aký výhľad z nej uvidíme.

vyhliadka-na-horke-slovenske-rozhladne
Vyhliadka na Hôrke

Vyhliadka je vysoká 8 metrov a stojí tu od roku 2011. Dominantou je kríž na jej vrchole. Okolo vyhliadky je spravené ohnisko s posedením, kde si môžete prísť posedieť s rodinou a kochať sa okolitou prírodou.

horka-vyhliadka-slovenske-rozhladne
Hôrka 291 m n.m.

Z vyhliadky vidíte údolie Nitry a pohorie Tribeč s vrcholom Žibrica. Ak je dobré počasie, uvidíte hrebene Malých Karpát, Považského Inovca alebo mesto Topoľčany. Vždy ma poteší, keď je na vyhliadke možnosť zistiť, aké kopce ju obklopujú. Na tejto boli umiestnené kovové tabuľky so šípkami a popismi, aké kopce vidíme.

rozhladna-horka-kam-v-nitre
Rozhľadňa Hôrka

podhorany-vyhladkova-veza-horka
Pohľad na Podhorany z vyhliadkovej veže

horka-pohlad-z-turistickej-rozhladne
Prekrásny pohľad na okolie

horka-pohlad-z-vyhliadkovej-veze
Pohľad na vinohrady

Výhľad bol naozaj úchvatný a naše úsilie nevyšlo na zmar. Boli sme príjemne unavení a šťastní, že sme zase objavili niečo nové v okolí Nitry. Odporúčame toto miesto všetkým, ktorí chcú vidieť okolie z inej perspektívy. Rodinám s deťmi, psíčkarom aj starším ľudom.

Prajeme vám krásny víkend cestovaním kadetadeposvete. Pozrite si aj naše ďalšie rozhľadne napr. vyhliadku na Dubniktorá sa nachádza neďaleko centra Žiliny alebo ďalšiu prekrásnu rozhľadňu v okolí Nitry, ktorú doplníme v budúcom príspevku.

mapa-vyhliadky-na-horke
Mapa červenej trasy vyhliadky na Hôrke

Tipy na ďalšie rozhľadne a vyhliadky na Slovensku

Anka a Denis

Galéria obrázkov vyhliadka na Hôrke

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Koment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *