Výstup na Žibricu

Blíži sa víkend a s Ankou smerujeme za rodinou do Nitry. Nechceli sme ostávať cez víkend v Bratislave a tak sme sa dohodli, že pôjdeme na turistiku niekde v okolí pohoria Tribeč. Napadlo nás, že sme ešte nikdy sme neboli na Žibrici, prípadne na neďalekej rozhľadni Hôrka, pritom tento pomerne výrazný kopec sme videli zo Zobora (587 m n.m.) už veľakrát.

vystup-na-zibricu-turistika
Výstup na Žibricu 617 m n.m.

V sobotu ráno vstávame a balíme si najnutnejšie veci. Klasicky vyrážame naľahko, berieme si hlavne veľa vody, pretože vonku je najmenej 30 stupňov a nezabúdame ani na doplnenie energie v podobe ovocia alebo sladkej tyčinky. Zo sebou berieme aj Daga, Ankinho psa, aby sa trocha prebehol po celom týždni leňošenia v pelechu.

Na Žibricu (617 m n.m.) sa dá dostať z viacerých strán pohoria Tribeč. Z východnej strany je dostupná z obce Žirany alebo Štitáre a zo západu z obce Podhorany, časť Mechenice. Ráno vstávam skôr a zvažujem všetky turistické trasy. Nakoniec sa rozhodujem pre výstup z Podhoran. Cesta autom nám trvá približne 25 minút. Ideme po ceste č. 65 do Drážoviec. Hneď za obcou odbočíme doprava na 593 a pokračujeme 6 km k odbočke do Podhoran, ktorá sa nachádza hneď za pravotočivou zákrutou a je dosť neprehľadná. Auto nechávame v Mechenciach, na konečnej zastávke autobusovej linky. Cesta je dosť široká, preto parkujeme na kraji cesty.

mechenice-vystup-pohorie-zibrica
Mechenice začiatok výstupu na Žibricu – starý železničný most

Keď sa pozriete pred seba, zbadáte starý železničný most, popod ktorý prechádza prašná cesta k ďalším domom za železnicou. Po pár metroch sa dostanete k turistickej tabuli Viadukt (198 m n.m.). Pôjdeme po žltej turistickej značke. Nástup na trasu je trošku zle značený, preto zapínam GPS. Cesta vedie cez pole a je križovaná množstvom odbočiek.

vystup-na-zibricu-podhorany-nitra
Vystup a začiatok trasy z Podhoran (časť Mechenice)

zibrica-turistika-v-okoli-nitry
Žibrica v pozadí

podhorany-turistika-na-zibricu
Pohľad na Podhorany a turistika na Žibricu

tribec-turisticky-chodnik-zibrica
Turistický chodník vedie do lesa

Po približne 2 km vchádzame konečne do lesa. Vonku je viac ako 30 stupňov, je veľmi vlhko a dusno, cítime sa ako v pralese. Voda sa z nás leje a cez pot už ani nevidíme na cestu.

vreteno-kremencova-horka-pod-zibricou
Vreteno – Kremencová hôrka pod Žibricou

Pod Dlhou Skalou ( 380 m n.m.), kde končí žltá značka, si dávame menšiu prestávku. V tejto časti môžete odbočiť vľavo a pokračovať na Vreteno, ktorého nadmorská výška je 396 m. Tribečská kremencová hôrka Vreteno je veľmi pekná a ak budete mať chvíľku času, prejdite sa tam a pokochajte sa krásnymi výhľadmi na okolitú prírodu.

sedlo-pod-dlhou-skalou-zibrica
Sedlo Pod Dlhou Skalou 378 m n.m.

Keď sa vraciame späť na križovatku Pod Dlhou Skalou, vidíme mladú srnku (po ceste sme na lúke videli aj vretenicu :), takže o rôzne zvieratká tu núdza nieje), je to prekrásny pohľad, pretože veľa ľudí tu nechodí a príroda je naozaj prekrásna. Od tejto križovatky pokračujeme na vrchol Žibrice po červenej značke. Cestička začína byť strmšia, našťastie to už  nie je ďaleko. Jeden úsek je trošku náročnejší, meria asi 100 m a dosť sa nám šmýka.

zibrica-turisticky-chodník-na-kopec
Žibrica turistický chodník

Zvládame to a čoskoro sme na hrebeni, odkiaľ pokračujeme po pravej strane a obchádzame celý vrchol Žibrice. Za asi 5 minút sa cesta spája s červenou turistickou trasou zo Štitár. Na vrchol je to už len na skok. Ak budete čakať výhľady, tak márne, pretože vrchol Žibrica (617 m n.m.) je husto zalesnený, môžete tam ale zostať a niečo si opiecť, pretože sa tam nachádza ohradené ohnisko.

zibrica-turisticka-trasa-pohoria-tribec
Červená turistická trasa Žibrica

podhorany-vyhlad-zo-zibrice
Výhľad na Podhorany zo Žibrice

zobor-vyhlad-zo-zibrice
Zobor 

zibrica-617-m-vrchol-pohoria
Žibrica 617 m n.m.

Hore si dávame ešte pár minút pauzu a schádzame po pôvodnej červenej cestičke ku spomínanej značke Pod Dlhou Skalou a za ďalších asi 20 minút prichádzame do Podhoran (časť Mechenice), kde naša cesta končí.

Pre lepšiu orientáciu vám pridávam ešte mapku výstupu na Žibricu s vyznačenou turistickou trasou (žltá a červená trasa), prevýšením (celkové stúpanie v metroch) a výškovým profilom. Popis cesty: Mechenice zastávka – Viadukt – Pod Dlhou Skalou (môžete zvoliť Vreteno – Pod Dlhou Skalou) – Žibrica a späť.

mapa-vystupu-na-zibricu-tribec
Mapa výstupu na Žibricu

Ak budete chcieť, môžete sa zastaviť na Vyhliadke na Hôrke (291 m n.m.), ktorá je len kúsok od našej zastávky a zvládnete to vybehnúť za chvíľku. My sme sa rozhodli, že ju naštívime na ďalší deň a dnes si dávame už oddych. Ideme ešte pozrieť známych do Podhoran a zajtra pôjdeme na Rozhľadňu Hôrka.

Anka a Denis

Galéria obrázkov výstup na Žibricu

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Koment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *