Rozhľadňa Marhát – Považský Inovec

Marhát sa nachádza na obcou Nitrianská Blatnica, v pohorí Považský Inovec, na rozhraní Ponitria a Považia. Je najvyšším vrcholom južnej časti geomorfologického celku Krahulčie vrchy, s výškou 748 m n.m. Druhým najvyšším a veľmi zaujímavým vrcholom tohto celku je Gajda (609 m n.m.). Najvyšším vrcholom celého spomínaného pohoria je Inovec (1042 m n.m.), ktorý sa nachádza v severnej časti celku Vysoký Inovec. Na vrchol Marhát vedie hneď niekoľko turistických ciest z viacerých smerov. Najkrajšia vedie z Nitrianskej Blatnice alebo Vozokan. Dlhšia trasa z obce Moravany nad Váhom a najdlhšia z mesta Piešťany.

Turistická trasa na rozhľadňu Marhát

V sobotu bol krásny slnečný deň a my sme sa rozhodli vyraziť a preskúmať krásy Považského Inovca. Južná časť bola zatiaľ z nášho smeru neprebádaná a od Nitry je bližšie, ako severná. Vrchol s rozhľadňou na Marháte bol ideálnou voľbou pre ľahkú až stredne náročnú turistiku. Cesta autom nám trvala približne 35 minút. Pôvodne sme chceli vyraziť priamo z Nitrianskej Blatnice, no nakoniec sme sa rozhodli pre okruh Marhátu a zaparkovali sme na konci obce Vozokany, kde sme objavili bezplatné parkovisko vedľa cestičky (GPS: 48°34’16.9″N 17°59’09.4″E). Cestička ktorá tam vedie je dosť rozbitá a treba dávať pozor na väčšie kamene, prípadne jamy a ísť maximálne 30 km/hod., záleží však od typu auta.

Cestou do Sedla Marhát sme sa stratili

Hneď v úvode cesty sme streli malú skupinu hubárov, ktorá nás navigovala od parkoviska po neoznačenej lesnej cestičke. Od začiatku sme išli rovno, cesta doprava vedie k chatám. Za 200 m sa cesta opäť rozdeľuje a je potrebné sa držať stále pravej strany. Neskôr sa znova rozdeľuje, treba ísť doprava, po chvíli som už  nevedel, kde sa vlastne nachádzame. Toto sa mi nestáva príliš často, no cesta nebola nijakým spôsobom označená. Nepomohla ani GPS navigácia, pretože ukazovala úplne inú polohu a do toho ešte vypadával signál. Stále sme išli po klasickej lesnej ceste, po ktorej občas prešlo auto.

Po cca jednom kilometri sme sa dostali k robotníckym maringotkám, za ktorými sa cesta rozdeľovala. Vo výške 465 m n.m. sa držíme pravej cesty, ktorá kopíruje Kukučí vrch. Pokračujeme smer Boroviny a prechádzame popri malom vodnom toku Hlavinka, ktorý v týchto miestach vyviera. Približne za 1 km sa nachádzame vo výške 560 m n.m., kde sa cesta spája. Je potrebné odbočiť doľava a pokračovať asi 625 m k žltej turistickej trase výške 600 m n.m. Odtiaľ už ideme po žltej značke smer Sedlo Marhát (690 m n.m.), ktorá je súčasťou cyklomagistrály okolo Považského Inovca.

Bielený vrch a stredoveké hradisko pod Marhátom

Neďaleko od Sedla Marhát (690 m n.m.), po pravej strane leží takmer nenavštevovaný Bielený vrch (733 m n.m.). V okolí nájdeš pozostatky pradávnej ľudskej činnosti a obranných valov. V neskorej dobe bronzovej a v staršej dobe železnej tu bolo hradisko. Tieto objekty môžeme dať do súvislosti s osídlením v blízkosti Jurko (430 m n.m.) a Púsť . Hradisko bolo opevnené valom s kamennou deštrukciou. Našli sa tu významné archeologické nálezy a vykopávky. V ďalšom období bolo hradisko využívané ako útočisko a strážny bod hlavnej prechodovej cesty, ktorá spájala Ponitrie a Považie cez pohorie Považský Inovec. Pozostatky historickej cesty dnes lemuje známa turistická trasa prepojená s Rotundou svätého Juraja.

Vrchol a rozhľadňa Marhát 748 m n.m.

Zo Sedla Marhát je to na vrchol necelých 10 minút. Ideme po hrebeni pohoria tvoreného vápencom a dolomitom, ako všetky okrajové časti jadrových pohorí. Po pravej strane prechádzame popri 15 m vysokom vysielači. V okolí miestami vidno pozostatky hradiska a valov. Na samotnom vrchole nie je výhľad a kvôli husto zarastenému lesu tu bola postavená v roku 2008 s podporou združeniami, starostov obcí a obyvateľov rozhľadňa Marhát. Nachádza sa vo výške 748 m n.m. a jej výška dosahuje 17 m. Je postavená z drevenej konštrukcie. Na vrchol rozhľadne vedie nenáročný rebrík s niekoľkými poschodiami, ktoré zvládnu deti aj starší ľudia.

Vedľa rozhľadne na Marháte je umiestnený veľký 10 metrov vysoký oceľový kríž, ktorý v minulosti postavili obyvatelia susedných obcí. Podobne tu môžeš natrafiť na 2 zastrešené prístrešky  a veľké ohnisko, okolo ktorého si môžeš vďaka posedeniu opekať a tiež malé miesto na stanovanie. Práve spomínané prístrešky slúžia na ukrytie sa počas nepriaznivého počasia, pretože sú zo severozápadnej strany zakryté až po zem. Tým vytvárajú vhodný úkryt pred nepriaznivým počasím počas turistických potuliek po pohorí Považský Inovec.

Rozhľadňa ponúka fascinujúce výhľady na široké okolie pohoria Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik, Javorníky alebo Malé Karpaty. Za veľmi priaznivých podmienok vidno dokonca vrcholky Malej a Veľkej Fatry či dokonca Tatier. Na západnej strane môžete vidieť Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, na východnej zase Partizánske, Topoľčany a Nitru.

Rotunda svätého Juraja

Po krátkej prestávke pod vrcholom Marhát zostupujeme po žltej turistickej značke smer Nitrianska Blatnica. Zakrátko sme pri Rotunde sv. Juraja, ktorá leží na maličkom skalnom útvare juhovýchodne od Marhátu vo výške 465 m n.m. Stredoveký kostolík ma zaužívané meno Jurko. Nad kostolíkom je malá kalvária s niekoľkými zastávkami, kde sa každoročne počas sviatku svätého Juraja konajú svätojurajské púte. Rotunda bola postavená v rokoch 790 až 870 nášho letepočtu, čo znamená že ju vybudovali ešte pred príchodom Konštantína a Metoda na Veľkú Moravu. Ide pravdepodobne o najstaršiu sakrálnu stavbu na území Slovenska a v rámci Strednej Európy.

Tipy na výlet v okolí

Pre zostupovú trasu z Jurka sme zvolili neznačenú lesnú cestu do obce Vozokany, kde máme zaparkované auto. Po zelenej sa dá dostať do Nitrianskej Blatnice. Turistiku hodnotíme ako ľahkú až stredne náročnú. Celkovo sme prešli 12,5 km a prevýšili 490 m (viď priloženú mapu alebo mapu na webe). V okolí nájdeš množstvo turistických ciest napr. na Inovec (Považský Inovec), Veľký Tribeč, Žibrica, Zobor (Tribeč) alebo Veľká Javorina (Javorníky).

Anka a Denis


Galéria obrázkov rozhľadňa Marhát – Považský Inovec

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *