Výstup na Zobor

Na predĺžený víkend cestujeme z Bratislavy za rodinou do Nitry. Potrebujeme si trochu oddýchnuť a načerpať nové sily do ďalšieho pracovného týždňa. Rozhodli sme sa pre nenáročnú turistiku v pohorí Tribeč. Zobor je ideálnym kopcom pre ľahký výstup s fantastickým výhľadom na celú Nitru. Okrem toho je tu nespočetné množstvo dobre značených turistických trás, zo všetkých možných smerov. Zobor však nie je jediným kopcom, kam sa dá na Tribeči vybehnúť. Namieriť si to môžeš napríklad na ŽibricuVeľký Tribeč, Javorový vrch alebo na Hrad Gýmeš či Hrušovský hrad.

Najkrajšia cesta na Zobor

Najvhodnejší začiatok výstupu na Zobor je pri liečebnom ústave v Nitre (Špecializovaná nemocnica sv. Svorada). Auto sme nechali zaparkované na bezplatnom parkovisku pri zastávke MHD. Z centra mesta tam pravidelne premáva spoj číslo 1, 9 a 10. Od smerovej tabule (Liečebný ústav Zobor 292 m n.m.) pokračujeme 10 minút po modrej turistickej značke ku Svoradovmu prameňu (310 m n.m.), kde je nový zrekonštruovaný prístrešok (na pôvodný prístrešok počas búrky spadol strom a úplne ho zničil).

Jaskyňa svätého Svorada a Zoborská Lesotep

Za prameňom odbočíme doľava na náučný chodník, kde je po pravej strane niekoľko zastávok s informačnými tabuľami a menami svätcov. Onedlho prichádzame k Svoradovej jaskyni (355 m n.m.), ktorá je voľné prístupná a hlboká asi 30 m. Podľa prameňov tu začiatkom 11. storočia pôsobil pustovník Svorad. Žil a pracoval veľmi prísnym asketickým životom.

Táto obľúbená trasa tu končí a v záujme ochrany prírody treba zostúpiť späť k modrej značke, teda ku Svoradovmu prameňu. Bývalú cestu ľudia využívali roky, no dnes je pre ochranu rastlín a živočíchov zatvorená. Národná prírodná rezervácia NPR Zoborská lesostep je totiž chránená piatym najprísnejším stupňom ochrany a voľný pohyb je zakázaný (inak hrozí pokuta až do výšky 60 €).

Od križovatky ciest pokračujeme ešte 20 minút prudším terénom ku smerovej tabuli Tri duby (444 m n.m.), odkiaľ vedie aj červená trasa z Dražovského kostolíka sv. Michala Archaniela. Za 10 minút sa po červenej trase dostávame k  Lyžiarskej lúke (495 m n.m.). Tu sa cesty opäť rozdeľujú na modrú a červenú trasu. Modrá trasa prechádza cez Hradisko Zobor (o ktorom si povieme neskôr), Sedlo pod Zoborom až k Pyramíde. My ďalej pokračujeme približne 15 minút po červenej trase na vrchol Zobor, ktorý sa nachádza vo výške 587 m n.m. a je našim najvyšším bodom. Cestou prechádzame cez krásny bukový les, na konci ktorého je strmší úsek. Na vrchole je altánok, kde si môžeš dať pauzu a pokochať sa krásnym výhľadom na Nitru. Toto miesto je rajom pre cyklistov, vedie tu množstvo cykloturistických trás. Často sa tiahnu hrebeňmi celého Tribeča.

Zastav sa na Pyramíde pod Zoborom

K Pyramíde, teda vysielaču, je to naozaj už len kúsok. Je potrebné zostúpiť 52 m do Sedla pod Zoborom (535 m n.m.) a napojiť sa na modrú turistickú značku k Vysielaču Zobor (556 m n.m.). Z Pyramídy vidíš celú Nitru a jej okolie.

Vedel si o Zobore?

  • OZ Stráž prírody Ponitrie sa zaslúžila o to, že dobrodružní turisti môžu na Pyramíde prespať v malej chate. Príspevok za ubytovanie je dobrovoľný a peniaze budú použité na opravy alebo údržbu. Hneď vedľa je posedenie s altánkom, dá sa tam legálne opekať a tiež zakúpiť malé občerstvenie.

  • Miléniový pamätník z roku 1896 je jeden zo siedmich stĺpov, ktoré boli postavené pri príležitosti tisíceho výročia založenia Uhorska. 

  • Vysielač Zobor bol vybudovaný v roku 1993 a je vysoký 64 m. 

  • Od roku 1970 viedla na vrchol lanovka, ktorá prestala premávať (z finančných dôvodov) v roku 1993. Za rok prepravila až 40 tisíc cestujúcich.

  • Hradisko Zobor je najstaršia a najrozsiahlejšia pamiatka v okolí Nitry. Vzniklo v neskorej dobe bronzovej (10 – 8 storočia pr. n. l.). Hradisko malo strategické postavenie v oblasti Dolného Ponitria. Plnilo signálnu, obrannú a dorozumievaciu funkciou spolu s hradiskami Žibrica, Veľký Lysec, Veľký Tribeč a Krnča.

Pre zostup je najideálnejšie zvoliť modrú turistickú trasu cez Tri duby a Svoradov prameň. Ide o veľmi jednoduchú a krátku túru (prechádzku) s celkovým stúpaním len 310 m. Dúfame, že sa ti náš článok páčil a dozvedel si sa niečo nové o Zobore. Ak by si sa chcel zastaviť na okolitých kopcoch Tribeča, odporúčame ti výstup na Žibricu, Veľký Tribeč a Javorový vrch. Ak máš rad hrady, tak vybehni na Hrušovský hrad alebo Hrad Gýmeš. Zaujímavá rozhľadňa v blízkosti Žibrice je napríklad Vyhliadka na Hôrke.

Anka a Denis.

Galéria obrázkov z výstupu na Zobor

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *