Hrad Hrušov – Zrúcanina gotického hradu

Hrad Hrušov patrí medzi najkrajšie zrúcaniny hradu v okolí Zlatých Moraviec a Nitry. Zrúcanina gotického hradu Hrušov je navyše veľmi dobre dopravne a turisticky dostupná. Leží medzi mestečkom Topoľčianky a obcou Skýcov, v katastrálnom území Hostie. Tak ako nám, aj tebe môže spríjemniť víkendové popoludnie krátka prechádzka, pri ktorej lepšie spoznáš prírodu a históriu pohoria Tribeč. Nie je nič lepšie, ako tráviť voľný čas v prírode s rodinou, deťmi, priateľmi alebo psíkom. O slávnom gotickom hrade Hrušov dnes hovoria len pozostatky zrúcanín. Zachovali sa zvyšky obranných bášt, veží, opevnenia a množstvo architektonických nálezov. 

Ak si spomínaš, v posledných článkoch sme rozoberali tému Trhlina a záhadné zmiznutia na Tribeči. Viac do hĺbky sme sa tejto problematike venovali v dvoch častiach Trhliny, a to: Po stopách trhliny 1 – Veľký Tribeč a Po stopách trhliny 2 – Čierny hrad a Javorový vrch. Okrem zrúcaniny Hrušovského hradu je v okolí množstvo ďalších hradov napríklad Čierny hradHrad Gýmeš. Bývalé stredoveké hradiska a ich pozostatky na Žibrici, Veľkom Tribeči a Zobore.

ztrucanina-gotickeho-hradu-hrusov

Ako sa dostať k hradu?

Ako sme už spomenuli, hrad Hrušov sa nachádza medzi Topoľčiankami a Skýcovom a je súčasťou pohoria Tribeč. Prístupový bod leží na parkovisku za autobusovou zastávkou (Hrušov št. cesta) pri ceste č.511, ktorá spája Zlaté Moravce a Partizánske. (GPS súradnice: 48°28’52.2″N 18°25’03.8″E). Parkovisko je viac menej improvizované, bezplatné a vhodné aj pre parkovanie autobusu alebo karavanu. Autá tu parkujú dosť divoko a okolo obeda sa môže stať že bude plnka. Z parkoviska treba pokračovať na pešo po červenej turistickej značke, ktorá vedie cez hustý les, na konci ktorého sa napojí na pôvodnú asfaltku, ktorá je zároveň značenou cyklosturistickou trasou. K turistickej značke Hrušov, zrúcanina (450 m n.m.) je to necelých 25 minút čo je maximálne 1 km. Odtiaľ je hrad pekne vidno a k jeho vstupu je to ešte 5 minút.

Okrem spomenutej trasy sa dá k Hrušovskému hradu – Skalka (489 m n.m.) dostať aj z Topoľčianok (205 m n.m.) po červenej turistickej značke. Trasa je dlhá 8 km, čo je približne 2 hodiny chôdze so stúpaním 319 m. Ďalšia zelená turistická cesta vedie z námestia v obci Skýcov (420 m n.m.), pokračuje cez Lúky pod Kruhom, kde je potrebné odbočiť na červenú turistickú cestu k hradu. Chodník je dlhý 4,5 km, čo je približne hodinu chôdze so stúpaním 179 m.

Okolie hradu Hušov

Okolie hradu Hrušov je v súčasnosti upravené a vyrúbané. Pôvodne bola celá spodná časť zalesnená a hrad tak nebolo vôbec vidno. Dnes si môžete na tomto mieste spraviť zopár pekných fotografií alebo si pozrieť pomník T. G. Masaryka, ktorý toto miesto veľmi obľuboval. Hneď oproti sa nachádza malý altánok s ohniskom a lavičkou. Toto miesto je vhodné na grilovanie, varenie gulášu alebo relax. Kúsok od ohniska sa nachádza zaujímavý balvan, ktorý je z jednej strane obrastený stromom. V okolí môžeš vidieť množstvo informačných tabúľ. V mnohých sa píše napr. o dodržiavaní návštevného poriadku, prebiehajúcej rekonštrukcii, histórií hradu a o kultúrnych tradíciách celého Tribečského pásma. V súčasnosti prebiehajú na hrade rozsiahle rekonštrukčné a konzervačné práce. Vstupný poplatok je dobrovoľný a slúži na obnovu tohto historického skvostu.

História hradu Hrušov

Prvá písomná listina o gotickom hrade Hrušov je datovaná do roku 1253. Existujú však informácie o tom, že hrad plnil svoju obrannú funkciu už počas odchodu Mongolov. Od 13. storočia strážil dôležitú obchodnú a tranzitnú cestu, ktorá historicky spájala Požitavie s Ponitrím. Počas svojej existencie často menil svojich majiteľov. Medzi najvýznamnejších patrí Matúš Čák Trenčianský, ktorému patril aj hrad Strečno. V 14. storočí patril hrad rodine Levických a v roku 1347 kráľ Ľudovít Veľký daroval Hrušovský hrad synovi župana Júlia z Topoľčian, Mikulášovi a jeho bratovi Ondrejovi. Koniec slávy Hrušovského hradu prinieslo až protihabsburské povstanie v roku 1708 počas ktorého bol hrad zničený.

Čo si môžeš pozrieť v okolí Hrušova?

Anka a Denis.

Galéria obrázkov hradu Hrušov

Kadetadeposvete.sk na instagrame

[custom-facebook-feed]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *