Hrad Gýmeš

Gýmeš na jar, Gýmeš v zime. Rovnaký a predsa iný. A stále čarovný.

Keď trávime víkend v Nitre a je pekné počasie, najlepšie si oddýchneme pri výstupe na zrúcaninu hradu Gýmeš.  Príroda je tam nádherná ako na jar tak aj v zime, je to pre nás čarovné miesto. Zrúcanina sa nachádza v Nitrianskom samosprávnom kraji, neďaleko mesta Nitra. Dostanete sa tam po starej zlatomoraveckej ceste, z obce Kostoľany pod Tribečom, ale aj z obce Jelenec. Hrad Gýmeš pochádza z 13.storočia a dnes sú zachované naozaj len malé časti hradu. Rekonštrukcia prebieha od roku 2011, ale ide to veľmi pomaly. Tento výlet je vhodný pre detičky aj pre domácich miláčikov, skrátka pre všetkých.

gymes-zrucanina-hradu-nitra
Gymes zrúcanina hradu

Výlet sme si naplánovali na sobotu. Keďže deň predtým v Nitre dosť snežilo, tešili sme sa na krásnu zasneženú prírodu a mrazivé počasie. Zobrali sme s nami aj nášho psa Daga, ktorý miluje sneh a behanie po lese. Do Kostoľan sme prišli okolo pol 12 a pobrali sme sa podľa žltej značky na Sedlo pod Gýmešom (424 m n.m.), čo nám trvalo približne pol hodinu. Počas výstupu sme obdivovali nádherne zasnežené stromy a Dag sa vytešoval zo snehových gúľ, ktoré sme mu hádzali.

fotka-smerova-tabula-na-hrad-gymes
Smerová tabuľa – Kostoľany pod Tribečom

Na ďalšej smerovej tabuli sme sa napojili na zelenú značku smerom k hradu Gýmeš (514 m n.m.) a to nám trvalo cca 15 minút.

fotka-sedlo-pod-hradom-gymes
Sedlo pod Gýmešom

Potom nás už prekvapili zasnežené ruiny hradu a jeho samota, keďže sme boli jediní návštevníci. Pokochali sme sa výhľadom, ale keďže bolo nasnežené a šmýkalo sa, nechcela som riskovať, že sa pošmyknem pri fotení, išli sme hneď aj naspäť.

zrucanina-hradu-gymes-zima
Zrúcanina hradných múrov – Gýmeš

z-hradu-gymes-letom-zimou
Pohľad z hradného nádvoria na okolitú prírodu – Gýmeš

fotka-hrad-gymes-kade-tade-po-svete
Pohľad z hradu Gýmeš

fotka-kade-tade-tribec-gymes-hrad
Hrad Gýmeš – najvyšší bod

fotka-kade-tade-po-svete-gymes
Zrúcanina hradných múrov

Vyštípaní a príjemne unavení sme sadli do auta a išli sme domov, kde nás čakala horúca kapustnica.

Anka a Denis

Galéria obrázkov hradu Gýmeš

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Koment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *