Veľký Kriváň Malá Fatra

Keďže od začiatku decembra žijeme v Bratislave, rozhodli sme sa, že cez víkendy sa budeme snažiť vypadnúť z mesta a byť aspoň na chvíľku v prírode, obklopení horami. Vybrali sme sa teda na víkend za rodinou do Vrútok, odkiaľ sme si naplánovali výlet na Veľký Kriváň.

velky-krivan-zima-mala-fatra
Výstup na Veľký Kriváň v Malej Fatre v zime

Našťastie sme mali k dispozícii auto, tak sme sa rozhodli, že pôjdeme cez Žilinu do Terchovej a ďalej do Vrátnej.

Ráno bolo hmlisto a vedeli sme, že sa výhľadu nedočkáme, ale aj tak sme sa pobalili a vyrazili. Zbalili sme si aj návleky a mačky, pretože v tomto období to netreba brať na ľahkú váhu. Ja som moje prvé návleky a mačky dostala pod stromček, takže som sa vytešovala, že ich konečne vyskúšam.

Povinná výbava – turistické mačky

Dorazili sme do Vrátnej, kde ešte bolo voľné miesto na zaparkovanie  a išli sme kúpiť lístky na lanovku. Moje možnosti boli dosť obmedzené, pretože som mala len nízke turistické topánky (tie vysoké sa snažím kúpiť už asi pol roka), preto sme šli lanovkou. Cena obojsmerného lístka z Vrátnej na Chleb je 11 eur na osobu. Po tom, ako sme sa dostali do Snilovského sedla (1524 m n.m.) lanovkou sme usúdili, že si nasadíme mačky. Všetko bolo krásne biele, vrstva ľadu dávala tomu všetkému výnimočnosť.

Povzbudenie pred výstupom 🙂

Stretli sme aj baby z wingsteamu (RedBull), ktoré rozdávali nápoje všetkým turistom a padlo nám vhod, že sme sa pred cestou posilnili. Na tabuli značiek bolo uvedené, že trasa by mala trvať 40 minút. To ale platilo pre ideálne podmienky. Na začiatku trasy bolo síce viac snehu ako ľadu, ale čím sme stúpali vyššie, tým to bolo horšie a my sme sa vytešovali, že sa nám ide ako po masle.

Navigačná tabuľa

Po tom, ako sme vystúpali približne 100 m, začal fúkať nepríjemný vietor a tiež začalo snežiť. Tak som vybrala lyžiarske okuliare a pokračovali sme. Cestou sme stretli množstvo skialpinistov, ale aj turistov. Ako som spomínala, výhľad nebol žiaden, počas stúpania sme videli cca 5 metrov pred seba. Trasa nebola vyšlapaná, keďže husto snežilo, ale orientácia nebola zložitá. Pozdĺž celej trasy sú umiestnené orientačné „palice“, ktoré vystupujú zo snehu a pri nízkej viditeľnosti sú veľmi nápomocné.

Výhľad na Snilovské sedlo a stanicu lanovky (Vrátna – Chleb)

Po asi 50 minútach sme sa ocitli sa najvyššom vrchu Malej Fatry – Veľkom Kriváni (1709 m n.m). Pri vrchole už bol vyfúkaný ľad, takže turisti, ktorí nemali mačky mali trošku problém. Pofotili sme, strávili tam asi 10 minút a keďže sme už boli premrznutí, išli sme hneď naspäť. Ako sme zostupovali, stopy po nás už dávno nebolo vidieť, tak sme si museli vyšlapať novú trasu. Kosodrevina bola pod veľkou vrstvou snehu, vytŕčali iba jej konce. Ako sme zostupovali, počasie bolo stále lepšie a my sme boli radi, že už nebojujeme o život :D.

Vrchol Veľkého Kriváňa 1709 m n.m.

Zviezli sme sa lanovkou dole a po príchode na parkovisko sme stretli pána, ktorý mal problém vyparkovať kvôli zľadovatelej ceste, pomohli sme mu a nám sa zázrakom podarilo vyparkovať bez problémov.

Toľko náš výlet na Veľký Kriváň, ktorým sme sa opäť presvedčili, že Slovensko má najkrajšiu prírodu široko-ďaleko.

Anka a Denis.

Galéria obrázkov Veľkého Kriváňa v Malej Fatre

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *