Straník v zime

Minulý rok, keď sme ešte bývali v Žiline som sa jedno krásne januárové ráno rozhodla, že je hriech sedieť doma a aj keď vonku bolo asi -12 stupňov, obliekla som sa  a vybrala na Straník. Je to miesto, kam ma obvykle vo voľný deň viedli moje kroky, keďže sa tam pohodlne dostanem mestskou dopravou a za odmenu vidím krásnu prírodu, pri dobrom počasí dokonca aj Veľký Rozsutec.

stranik-v-zime-zilina-zastranie
Výstup na zimný Straník z obce Zástrenie
zastranie-kostol-v-obci
Zástranie s farským kostolom Sedembolestnej Panny Márie
zastranie-cestou-na-stranik-kadetade
Zástranie cestou na vrchol Straník
turistika-na-stranik-v-zime
Zasnežený Straník v zime

Vrch Straník má výšku 769 m n. m. a nachádza sa približne 6 km od mesta Žilina. Je rajom pre paraglidistov, turistov a cyklistov. Navštívila som ho viackrát. Pešo, na bicykli, v zime, v lete, na jeseň a nikdy ma neomrzel.

No ale poďme k môjmu januárovému extrémnemu výletu :D. Ako som spomínala, bola poriadna zima, dokonca aj nasnežilo. Nasnežilo až tak, že pod Straníkom na pár dní spustili lyžiarsky vlek, čo som ale nestihla využiť.

Nastúpila som na autobus č. 27, ktorý stojí pri Mirage-i a vystúpila na zastávke Na straník. Cestou vidíte nadherný Budatín, neskôr zasnežené lúky a kopce. Zo zastávky sa dostanete ku kostolu a už vám zostáva len vystúpať na kopec oproti vám. Keď som prišla na vrchol, vlasy som mala úplne zamrznuté, ale výhľad, ten ma zahrial pri srdci. Bolo nádherné slnečné počasie a výhľad bol neopísateľný.

stranik-vrchol-kopca-pri-ziline
Straník vrchol kopca pri Žiline
stranik-vystup-na-vrchol-zima
Straník a výstup na vrchol v zime
pohlad-zo-straniku-na-zilinu
Pohľad na Žilinu zo Straníku

 Na vrchole je krásna nová vyhliadka, kde si môžete oddýchnuť a vypiť teplý čajík. Na jeseň a v lete som tam schopná sedieť aj hodinu a užívať si výhľad. Teraz som tam pobudla asi 15 min, keď som si uvedomila, že si necítim prsty na nohách (dala som si jedny ponožky :). Rýchlo som zbehla dole na zastávku, kde som musela počkať pár minút (najdlhších v živote). Prsty ma už doslova boleli a ledva som prišla domov. Ohrievala som ich asi hodinu :D.

pohlad-zo-stranika-na-malu-fatru
Pohľad zo Straníka na Malú Fatru

Toľko v skratke môj výlet na Straník. V ďalšom článku pridám aj  zopár porovnávacích fotiek z iných ročných období.

Ak budete mať záujem cez leto absolvovať v okolí Žiliny ďalšie atrakcie, tak vám môžeme vrelo odporučiť novootvorenú vyhliadku na Dubni, ktorá ponúka okrem krásnych výhľadov aj adrenalínový zážitok, ktorý si nesmiete nechať ujsť.

Anka a Denis.

informacny-letak-vystup-na-stranik
Informačný leták výstupu na Straník
stranik-mapa-vystup-zo-zastrania
Straník s presnou mapou výstupu zo Zástrania

Galéria obrázkov zo zimného výstupu na Straník

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *