Lago di Limides (Limedes) a Croda Negra

Lago di Limides je v niektorých mapách a zdrojoch uvádzaný ako Lago di Limedes. Toto nedotknuté a takmer zabudnuté jazero leží v srdci Dolomitov. Nachádza sa v talianskej provincií Belluno, západne od Cortiny d´Ampezzo, v blízkosti známeho horského priesmyku Passo Falzarego. Jazero Limides (Limedes) sme našli náhodou na mape, pri tom, ako sme hľadali ľahšiu formu turistiky na ďalší deň. Napadla nás okružná trasa cez vrchol Croda Negra a Lago di Limides. V posledných dňoch sme v tejto oblasti absolvovali množstvo vysokohorských výstupov, napríklad Nuvolau a Averau, Lagazuoi alebo Sass de Stria. Stanovali sme tradične v našom obľúbenom kempe Rochetta v Cortine d´Ampezzo.

lago-di-limides-talianske-dolomity

Objav jazero Lago di Limides

Je mnoho ciest a spôsobov ako sa dostať k jazeru Limides a na vrchol Croda Negra. Najjednoduchšia cesta je priamo zo sedla Passo Falzarego (2195 m n.n.) po turistickom chodníku č. 441, cez hornú stanicu lanovky Col Gallina až ku križovatke ciest na Croda Negra. Naša túra začína pri chate Riffugio Col Gallina, vo výške 2054 m n.m. Kráčame pozdĺž lanovky a lyžiarskeho svahu Col Gallina k tej istej križovatke turistických ciest.

Croda Negra po stopách 1. sv vojny

Odbočíme doprava na cestu č. 422 smer Croda Negra. Ide o veľmi zaujímavý kopec so zákopmi, obrannými násypmi a šachtami. Vybudovali ich talianski vojaci, ktorý tu ťažko bojovali počas 1. svetovej vojny. Ak ťa táto tematika zaujíma, odporúčame ti navštíviť múzeum a pevnosť Verk Tre Sassi. Nájdeš ho 2 km severne od sedla Passo Falzarego, neďaleko jazera Lago di Valparola. Späť však k našej túre. Na samotný vrchol to už nie je veľmi ďaleko. Treba prejsť cez úzku skalnú štrbinku a vyštverať sa asi 4 metre. Menších ľudí tento úsek trošku potrápi, pretože rozostupy medzi skalou sú väčšie. Po tom, ako sme tento úsek hravo zvládli, kráčame horským chrbátom ešte posledných 200 metrov na vrchol Croda Negra (2518 m n.m.).

Relaxujeme a užívame si prekrásne výhľady na okolie Averau, Nuvolau, Lagazuoi a majestátnu Tofanu di Rozes, ktorú určite neprehliadneš. Keďže sa nachádzame v pomyslenom strede Dolomitov, vidíme aj Marmoládu. Najkrajší a najvyšší ľadovcový vrch Dolomitov, ktorý presahuje 3343 m n.m.

Zostupujeme turistickou cestou č. 422, ktorá klesá smerom do sedla a stáča sa doľava. Na konci sa spája s chodníkom č. 441, ktorý vedie do sedla Averau (Forcella Averau). Tu treba odbočiť doprava a po 250 metroch následne doľava na chodník č. 419. Tento chodník pokračuje stále dole k nášmu ďalšiemu cieľu – jazeru Lago di Limides (resp. Lago di Limedes).

Spoznaj jazero Lago di Limides

Za krátky čas prichádzame k jazeru Limides 2180 m n.m. Ide o veľmi malé a nenápadne jazierko. Jeho hĺbka je 1 maximálne 1,5 metrov, dĺžka 65 m a šírka 20 m. Výška hladiny a množstvo vody závisí od výšky snehovej pokrývky a intenzity zrážok počas celého roka. Minerály obsiahnuté v jazere by za ideálnej hĺbky opticky sfarbili hladinu do tyrkysovej farby. Bohužiaľ tomu tak nie je. Nemusíš sa však obávať. V Dolomitoch existuje jedno prekrásne tyrkysové jazero Lago di Sorapis a nie je až tak ďaleko od Limides. Nachádza sa východne od Cortiny d´Ampezzo a napísali sme o ňom podrobný článok.

Samotné Lago di Limides je turisticky dostupné počas všetkých ročných období. Veľmi pekné a romantické je pri východe a západe slnka. Pre zostup sme ideálne zvolili cestu č. 419 k chate Riffugio Col Gallina. Ak ste štartovali zo sedla Passo Falzarego, pokračujte po turistickom chodníku č. 441 alebo podľa navigácie.

Okružnú turistiku hodnotíme výborne a odporúčame ju naozaj každému. Jedná sa o ľahšiu turistiku vhodnú aj pre psy alebo pre rodiny s deťmi. Celú trasu sme zvládli za 4 hodiny. Na vrchol Croda Negra sme stúpali 429 m. Je potrebné rátať s ďalším, približne 100 m stúpaním na nerovnomernom úseku pri jazere Limides. Ak ťa článok zaujal, podpor nás zdieľaním na sociálnych sieťach alebo napíš komentár pod článkom. Nezabudni si pozrieť ďalšie miesta v tejto lokalite napríklad Lagazuoi, Sass de Stria, Nuvolau a Averau, Cortina d´Ampezzo, Monte Cristallo alebo spomínané tyrkysové jazero Lago di Sorapis

Anka a Denis.

Galéria obrázkov z Lago di Limides (Limedes) a Croda Negra

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *