Lagazuoi a Passo Falzarego

Počas niekoľkých samostatných výletoch v talianskych Dolomitoch sme videli prekrásne miesta a vyšli na množstvo kopcov. Jedným z nich je aj Lagazuoi s nadmorskou výškou 2835 m, ktorý je dostupný autom zo sedla Passo Falzarego (2105 m n.m.) asi 20 km od Cortiny d´Ampezzo. Musím podotknúť, že na tomto kopci sme boli minimálne 3 krát, takže tu poznáme všetky cestičky a skratky, aké ťa len napadnú.

monte-lagazuoi-passo-falzarego-titulka

Na výstup vyrážame z nášho obľúbeného kempu Rochetta Cortine d´Ampezzo o 7 hodine ráno. Na každú vysokohorskú turistiku v Dolomitoch treba vyrážať skoro ráno, pretože v poobedňajších a večerných hodinách ťa môžu zastihnúť nepríjemné búrky. Na tento výstup si okrem klasickej športovej výbavy s prihliadnutím na aktuálne počasie treba zobrať kvalitnú bundu, topánky, prilbu či opaľovací krém. Menej skúsení turisti budú potrebovať aj základnú ferratovú výstroj. Všetko sa ale dozvieš, ak budeš čítať ďalej.

Cesta na horský priesmyk Passo Falzarego trvá približne 40 minút a vedie po veľmi kľukatej ceste a zradnej ceste s vysokým stúpaním. Auto nechávame zaparkované pri múzeu Forte Tre Sassi, kúsok od jazierka Lago di Valparola. Na vrchol vedie množstvo turistických chodníkov, kratučká a ľahká via ferrata Lagazuoi, či dlhý tunel z čias 1. svetovej vojny, ktorým budeme zostupovať. Pre výstup na Lagazuoi som zvolil asi najzaujímavejšiu cestu, ktorá vedie západnou stenou, chodníkom Sentiero Kaiserjager Steig. Chodník však nie je dobré značný a treba ísť len po vychodených častiach. Nám sa to tentokrát nepodarilo a na krátko sme poblúdili v zákopoch. Za chvíľu sme ale našli správnu cestu podľa mapy a GPS.

vojenske-zakopy-monte-lagazuoi
Vojenské zákopy na Mt. Lagazuoi

Pri pohľade na skalnú stenu Lagazuoi si pomyslíš, že tadiaľ nemôže viesť predsa žiadná pešia turistická trasa, ale len náročná horolezecká cesta. Vôbec sa nemusíš báť, na prvý pohľad to vyzerá dramaticky, no v skutočnosti je jednoduchá. Za približne 40 minút prichádzame serpentínami ku 20 m dlhému vysutému mostu nad priepasťou. Ľuďom, ktorí nemajú radi exponovaný terén, sa môže troška zatočiť hlava. V tomto bode je potrebné vybrať prilbu a ferratovú výstroj. Ak si skúsený turista či ferratista, tak výstroj nepotrebuješ, stačí len prilba. Ferratový set je skôr pre pocit bezpečia a istoty, ako by ho bolo reálne treba.  Ferrata Lagazuoi je náročnosťou definovaná na A, miestami A/B. Je veľmi jednoduchá a vhodná aj pre deti alebo úplných začiatočníkov na oboznámenie sa s ferratovou technikou.

lagazuoi-vysuty-most-ferrata
Vysutý most a začiatok ferraty Lagazuoi
vystup-na-monte-lagazuoi
V pozadí talianske Dolomity
lagazuoi-lanovka-passo-falzarego
Lagazuoi a lanovka z Passo Falzarego

Za krátky čas prichádzame na miernu plošinu s jaskyňou vytesanou do skaly. Podobných jaskýň je v okolitých kopcoch hneď niekoľko. Počas ťažkých bojov v prvej svetovej vojne mali obrannú a ochrannú funkciu. Cesta v tomto úseku zatáča smerom doľava a stúpa výstupkami skál. Nie je to nič náročné, veľmi podobné túram vo Vysokých Tatrách. Ešte asi hodinka stúpania a dostávame sa s Ankou na vrchol Piccolo Lagazuoi do výšky 2778 m n.m. Na samotný Monte Lagazuoi 2835 m n.m. je to už len pár krokov, približne 10 minút. Celkové stúpanie (prevýšenie) na tejto trase zo sedla Passo Falzarego resp. Lago di Valparola je 730 m a časovo sme to zvládli za dve hodiny.

vystup-na-lagazuoi-2835-m
Výstup na Lagazuoi západnou stenou
marmolada-dolomity-v-taliansku
Výhľad na Marmoládu

Z vrchola Lagazuoi sa nám naskytuje naozaj prekrásny výhľad na celé Alpy. Počasie je výborne a v diaľke vidno masív Tofany a jej vrcholky Tofanu di Rozes, Tofanu di Dentro a Tofanu di Mezzo. Všetky štíty presahujú výšku 3200 m n.m. a v najbližších rokoch sa ich postupne chystáme zdolať. Vidno aj vedľajší kopec Sas de Stria 2477 m n.m., ktorému budeme venovať samostatný článok. V pozadí môžeš vidieť najvyšší vrchol Dolomitov, Mamoládu resp. Punta Pienu (3343 m n.m.), ktorá je typická ľadovcom v stredovej časti pohoria a určite ju za dobrého počasia neprehliadneš. Ešte sa zapíšeme do knihy a zostupujeme ku chate Rifugio Lagazoi (2650 m n.m.). Horská chata je veľmi pekná, s dlhou terasou a výhľadmi. Okrem reštaurácie sa na chate nachádza malá sauna a ubytovanie. Na vrchol vedie okrem klasických turistických trás aj lanovka. Spiatočná cena lístka vychádza na 16 €, jednosmerná 11,6 €. Viac informácií a cenník nájdeš na stránke lagazuoi.it.

lagazuoi-pohlad-na-tofany
Lagazuoi a pohľad na Tofany
tofana-di-rozes-mezzo-dentro
Tofana di Rozes, Mezzo a Dentro
monte-lagazuoi-talianske-dolomity
Monte Lagazuoi 2835 m n.m.
panorama-tofany-z-lagazuoi
Panoráma Tofany z Lagazuoi
mt-lagazuoi-dolomity-vyhlad
Výhľad na dolomity z vrchola Lagazuoi
rifugio-lagazuoi-horska-chata
Horská chata Rifugio Lagazuoi

Zostupujeme veľmi zaujímavou trasou po stopách 1. sv. vojny. Chodník vedie horským tunelom, ktorý meria viac ako 1100 m a vytesali ho vojaci počas bojov v 1. sv. vojne. V týchto miestach nájdeš mnoho zákopov, tunelov, obranných valov či už na Talianskej alebo Rakúskej bojovej línií. Nezabudni si vybrať čelovku z ruksaku, pretože vo vnútri je takmer úplná tma. Stropy sú veľmi nízke, takže som si dosť búchal hlavu. V tuneli je veľmi vlhko, tak treba dávať pozor na pošmyknutie. Zostupujeme približne hodinu a pol a prichádzame na chodník Sentiero Italia (Tappa B03) a za krátky čas sme na spodnej stanici lanovky Passo Falzarego. Po ceste na parkovisko pri jazere Lago di Valparola sa môžeš zastaviť v múzeu Forte Tre Sassi a pripomenúť si ťažké boje, ktoré tu prebiehali. V okolí jazera Valparola môžeš vidieť svištie rodinky.

tunel-zostup-monte-lagazuoi
Tunel z 1 sv. vojny pri zostupe z Lagazuoi

Celú turistiku sme zvládli do 6-tich hodín a stúpali sme maximálne 800 m. Je to jeden z najkrajších celodenných výletov v talianskych Dolomitoch, ktorú zvládne naozaj každý turista. Určite si pozri mapu výstupu pod článkom pre lepšiu predstavu o celej trase.

lagazuoi-talianske-dolomity
Lagazuoi 2835 m n.m.

Poobede nás čaká super obed v Cortine d´Ampezzo, na ktorý sa obaja tešíme. Najbližšie máme naplánované ďalšie super výstupy v tejto oblasti. Ak chceš vedieť viac o talianskych Dolomitoch, určite si pozri článok, prípadne celú kategóriu pre ďalšie tipy na výlety, ktorú nájdeš tu.

Anka a Denis

mapa-vystupu-na-lagazuoi
Mapa výstupu na Lagazuoi

Galéria obrázkov z výstupu na Lagazuoi

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *