Hitlerovo Orlie hniezdo – Kehlsteinhaus

Hitlerovo Orlie hniezdo sa nachádza na hore Kehlstein, preto je označované aj ako Kehlsteinhaus. Toto miesto sme navštívili, keď sme boli na tripe v Berchtesgadenských Alpách a tiež sme sa boli prejsť pri jazere Konigssee. Ak chceš vedieť viac o tejto nádhernej lokalite na juhu Bavorska, tak si prečítaj aj článok o jazere Konigssee.

hitlerovo-orlie-hniezdo-titulka

V roku 1937 bola na kopci Kehlstein 1837 m n.m. postavená horská chata Orlie hniezdo ako dar Adolfovi Hitlerovi od jeho spolupracovníka. Tiež sa povráva, že na tomto mieste padlo rozhodnutie o začiatku 2 svetovej vojny. Všetok materiál museli robotníci vyvážať hore prudkým kopcom s prevýšením 800 m a výstavba bola veľmi náročná. Robotníci bývali v drevených prístreškoch a pracovalo sa deň noc a stavba bola hotová za cca 14 mesiacov.

My sme tiež sprvu plánovali výstup pešo, ale po tom, ako sme sa zobudili do horúceho dňa (cca 35 stupňov), sme od toho upustili. Vyviezli sme sa teda na parkovisko, kde sme si kúpili lístky na špeciálne upravený autobus, ktorý zvládne prudké stúpanie a bol to veľký zážitok, hlavne keď vyzerali ako tie, čo jazdia v mestách, ale ich výkon bol oveľa väčší. Je potrebné si hneď kúpiť aj lístok späť na presne stanovený čas.

parkovisko-smer-hitlerovo-orlie-hniezdo
Parkovisko smer Hitlerovo Orlie hniezdo

Cesta hore má cca 7 km a autobus to zvládne za 15 minút. Počas cesty úzkou jednosmernou cestou uvidíš nádherné výhľady a prejdeš piatimi tunelmi. Tiež sme si vypočuli informácie o tomto mieste v asi 4 jazykoch. Horné parkovisko sa nachádza v nadmorskej výške 1834 m n.m.

erbaut-tunel-do-kehlsteinhausu
Tunel Erbaut Hitlerovo Orlie hniezdo

Už z horného parkoviska bol nádherný výhľad na okolité kopce a to sme ešte nevedeli, aká krása nás čaká hore. Po vstúpení do tunela a krátkom čakaní sme nastúpili na výťah, ktorý je zvnútra zlatý a jeho steny sú zo zrkadlovej mosadze. Ten nás vyviezol 127 metrov priamo do chaty.

konigssee-z-orlieho-hniezda
Jazero Konigssee z Orlieho hniezda

Bohužiaľ, zvnútra veľa fotiek nemáme, keďže tam bolo veľa ľudí a boli sme radi, že sme sa cez ten dav predrali von na vyhliadku. Uvidíš tam mramorový krb, ktorý Hitlerovi venoval Mussolini, izbu Evy Branuvej a tiež fotky a videá z doby, kedy chatu Hitler využíval.

Z Hitlerovho Orlieho hniezda sme pokračovali ku drevenému krížu, ktorý symbolizuje vrchol hory Kehlstein. Vidíš odtiaľ panorámu Berchtesgadenských Álp, vrchol kopca Hoher Goll 2522 m n.m. a tiež jazero Konigssee, ktoré je najvyššie položené jazero v Nemecku. Výhľad z vrcholu bol teda famózny.

chodnik-na-vrchol-kehlsein-1837-m
Chodník na vrchol Kehlsein cesta z Hitlerovho Orlieho hniezda
panorama-hitlerovho-orlieho-hniezda
Panoráma z Hitlerovho Orlieho hniezda
hoher-goll-2522-m
Hoher Goll 2522 m n.m.
kehlstein-1837-m-n-m
Kehlstein 1837 m n.m.

Dali sme si obed, pokochali sa výhľadmi a pomaly sme išli k autobusu. Mali sme pocit, že tam je stále viac a viac turistov. Vraj ich tam chodí 2 až 3 tisíc denne.

jazero-konigssee-a-berchtesgaden
Jazero Konigssee a Berchtesgaden
berchtesgadenske-alpy-orlie-hniezdo
Berchtesgadenské Alpy
hitlerovo-orlie-hniezdo-chata
Hitlerovo Orlie hniezdo
panorama-horskej-chaty-kehlsteinhaus
Panoráma horskej chaty Kehlsteinhaus
orlie-hniezdo-kehlsteinhaus
Hitlerovo Orlie hniezdo (Kehlsteinhaus)

Po príchode do kempu Muhlleiten sme už iba oddychovali a pripravovali sa na ďalšiu cestu, o ktorej napíšeme nabudúce. Nezabudni si pozrieť priloženú mapu pre lepšiu predstavu, kde sa nachádza Hitlerovo Orlie hniezdo, resp. horská chata Kehlsteinhaus, kde môžeš nechať zaparkované auto, prípadne kde je autobusová zastávka odkiaľ odchádzajú autobusy. Ak budeš chcieť, máme pre teba ďalší tip na výlet v tejto oblasti. Odporúčame ti prechádzku okolo jazera Konigssee.

Anka a Denis

mapa-hitlerovho-orlieho-hniezda
Mapa Hitlerovho Orlieho hniezda a Berchtesgaden

Galéria obrázkov z Hilerovho Orlieho hniezda

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Koment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *