Krimmelské vodopády – Najväčšie v Európe

Krimmelské vodopády (rak. Krimmler Wasserfälle) patria medzi 10 najkrajších miest v Rakúsku, ktoré sme navštívili. Sú to najväčšie vodopády nielen v Rakúsku, ale rovno v celej Európe. Tento nádherný prírodný úkaz sa nachádza západne od známeho turistického centra Zell am See, pri horskej dedinke Krimml. Sú súčasťou horského pásma Álp a národného parku Vysoké Taury (rak. Hohen Tauren)Krimmelské vodopády sme plánovali ako „krátku zastávku“ počas cesty z Talianska. Výraz „krátka zastávka“ asi nebol úplne správny, pretože vodopády boli neuveriteľné krásne. Nám nezostávalo nič iné, ako stráviť tam niekoľko hodín. Čiastočne nám to nabúralo harmonogram v Innsbrucku, ale všetko sme nakoniec stihli podľa plánu.

krimmelske-vodopady-najvacsie-v-rakusku

Krimmelské vodopády autom alebo vlakom?

Cestovali sme autom z Talianska do Rakúska cez spoplatnený horský tunel Felbertauern tunnel na konci ktorého sme v mestečku Mittersill odbočili doľava na B165 do horskej dedinky Krimml. Zaparkovali sme na parkovisku P4 (GPS: 47°12’50.1″N 12°10’05.1″E). Okrem parkoviska P4 je tu mnoho ďalších parkovísk. Aj keď tu často prichádza veľa turistov, nemusíte sa báť, že nenájdete voľné parkovacie miesto. Všetky parkoviská sú bohužiaľ spoplatnené sumou, ktorá zahŕňa celodenné parkovanie.

Ak sa chcete autu úplne vyhnúť, použite vlak. Zistili sme, že do obce Krimml zo Zell am See jazdí historická úzko-rozchodná železnička. Má celkovú dĺžku 53 km a premáva až na koniec Pinzgauského údolia. Železnica bola postavená v roku 1898 a jazdí dodnes. Cestovný poriadok a všetky potrebné informácie o železničke nájdeš v tomto odkaze. Z vlakovej stanice k vodopádom môžeš cestovať autobusom, alebo sa prejsť. Pešo je to 3,8 km a zvládneš to asi za hodinu. Treba prejsť cez most a napojiť sa na horskú cestičku Pinzga Loipe, ktorá vedie súbežne s vodným tokom Krimmler Ache. Pre istotu si to pozri na mape a vyhneš sa zbytočnému blúdeniu po lese.

Najkrajšia trasa okolo Krimmelských vodopádov

Z parkoviska k hlavnému vstupu je to približne 10 až 15 minút chôdze. Vstup, ako aj celá trasa je spoplatnená podľa aktuálneho cenníka, ktorý nájdeš v tomto odkaze. My sme zaplatili za kombinovanú trasu 9,8 € za osobu. Vyzbierané peniaze slúžia na starostlivosť a údržbu chodníka a celej infraštruktúry Krimmelských vodopádov.

Celková výška Krimmelských vodopádov je 385 m. Padajú v troch samostatných stupňoch, ktoré striedajú pokojné úseky horského potoka Krimmler Ache. Dolný vodopád má výšku 140 m, stredný 100 m a horný (najvyšší) až 145 m. Krimmler Ache je napájany vodou z ľadovca severnej časti masívu Dreiherrenspitze. Za jednu sekundu tu prejde v priemere až 6 metrov kubických vody. Počas topenia snehu a dažďov 150 až 167 metrov kubických za sekundu. Ročne to môže byť až 180 miliárd litrov vody, čo je naozaj veľké množstvo.

Turistický chodník vedie viacerými serpentínami s ľahším stúpaním, ktoré nás priviedli k prekrásnym vyhliadkam. Cestu hravo zvládne skoro každý. Bez rozdielu veku, starší ľudia o paličke, na vozíku alebo so psom. Všetkých sme videli kráčať smelo hore. Je tu množstvo zastávok, lavičiek, kde si môžeš oddýchnuť a načerpať nové sily. V lete tu býva veľmi rušno a toto miesto sa stáva multikultúrnym skvostom. Ročne ho navštívi až 400 tisíc turistov. Je preukázateľné, že pobyt v prírode pomáha telu aj duši. Vodopády majú priaznivý účinok pre stimuláciu imunitného systému. Pobyt je vhodný pre ľudí s dýchacími problémami, astmou a alergiami.

Zoznam zastávok a náš turistický okruh

Zoznam zastávok na ceste po Krimmelských vodopádoch nesú mená významných staviteľov:

  • Kürsingerovo miesto /Kürsingerplatz/ (1070 m n.m.) je najspodnejšou zastávkou ktorá bola pomenovaná podľa prvého staviteľa Ignaza von Kürsingera. V roku 1853 vybudoval prvé schodisko na ľavom brehu spodného vodopádu.
  • Riemannová kazateľnica (1110 m n.m.) bola pomenovaná podľa Rudolfa Riemanna, ktorý bol hnacou silou pri výstavbe cesty v roku 1879.
  • Dažďová kazateľnica (1150 m n.m.)
  • Sendtnerová kazateľnica (1170 m n.m.) pomenovaná podľa Teodora Sendtnera, ktorý sa podieľal na financovaní projektu v roku 1879.
  • Jungová kazateľnica (1210 m n.m.) je pomenovaná podľa Ernesta Junga, ktorý úzko spolupracoval pri výstavbe s Teodorom Sendtnerom.
  • Jaga Sprung (1220 m n.m.) poskytuje výhľad na skalný útes a vodopády.
  • Bergerov chodník (1245 m n.m.) podľa predsedu Friedricha Ernesta Bergera.
  • Gasthaus Schönangerl (1306 m n.m.)
  • Staubige Reib (1330 m n.m.)
  • Bergerov výhľad (1390 m n.m.)
  • Schettová kazateľnica (1460 m n.m.) je pomenovaná podľa Alberta Schetta, ktorý bol vedúci stavby v roku 1879.

Je mnoho turistických chodníkov a okruhov v okolí Krimmelských vodopádov, ktoré si môžeš vyšľapať. My sme zvolili výstup z parkoviska (1083 m n.m.) cez Kürsingerplatz (1070 m n.m.) po pravej strane, cez všetky 3 stupne vodopádov až na pomyselný vrchol tretieho vodopádu (1566 m n.m.). Zostúpili sme ľavou, teda opačnou stranou, ktorá ponúka zopár pekných výhľadov na túto prírodnú scenériu. Celkové stúpanie a klesanie bolo 537 m, dĺžka 6,9 km a časovo sme to zvládli za 3 hodiny. Pre lepšiu predstavu o celej trase si pozri priloženú mapu alebo prejdi na tento odkaz.

Anka a Denis.

Galéria obrázkov Krimmelské vodopády

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *