Tyrkysové jazero Lago di Sorapis

Tento rok sme sa rozhodli našu letnú dovolenku stráviť vo Švajčiarsku Taliansku. Do Švajčiarska ideme po prvý krát a Taliansko už poznáte z našich predchádzajúcich článkov. Prinášame vám nové tipy pre výlety v týchto prekrásnych krajinách.

Opäť sme si pre vás pripravili sériu šiestich článkov, ktoré budu obsahovať hlavné postrehy z našich ciest. Pretože máme veľmi zážitkov a fotografií, rozdelili sme články nasledovne: Matternohrn okolo jazier Riffelsee a Zermatt (Švajčiarsko), Najdlhší most pre peších vo Švajčiarsku (Švajčiarsko), Lago Maggiore (Taliansko), Verona (Taliansko), Tyrkysové jazero Lago di Sorapis (Taliansko) a Cortina d´Ampezzo (Taliansko). Na konci článku sme si pre vás pripravili podrobný itinerár o celej ceste, ktorý je na stiahnutie úplne ZADARMO. 🙂

tyrkysove-jazero-sorapis-dolomity

Po príchode do Cortiny d´Ampezzo sme išli spať okolo desiatej, chceli sme ráno vyraziť čo najskôr. Auto sme o 7:00 hod. zaparkovali na krajnici pri turistickom stredisku Misurina – Passo Tre Croci (GPS: 46°33’23.8″N 12°12’10.8″E). V okolí parkoviska nájdeš stanicu lanovky, hotel a reštauráciu. Túra začínala asi 150 m od parkoviska vo výške 1709 m n.m., kde je potrebné odbočiť doprava a ďalej ísť po označenom turistickom chodníku. Bolo nádherné ráno, kravičky sa pásli pod slnkom osvietenými skalami a prvú hodinu sme nestretli ani živú dušu. Takto skoro sme ešte nikdy na túru nešli, ale už viem, v čom je to čaro. Iba my, príroda a hory. Čistá symbióza.

camino-delle-dolomity-sorapis
Camino delle Dolomity
cestou-k-lago-di-sorapis
Cesta k jazeru Sorapis

Kráčali sme najprv cez les, kde sme obdivovali neskutočné výhľady. V tomto nás Dolomity nikdy nesklamú, každý ich kúsok je jedinečný. Počas cesty sme si dali rýchle raňajky (rozumej jogurt) a pokračovali sme. Trasa nebola náročná, stúpalo sa, ale nie príliš. Prevýšenie na trase je 510 metrov a na niektorých blogoch uvádzajú, že stúpanie je 150 m, čo je troška zavádzajúce, brali sme totiž prevýšenie celej trasy, kde sa dosť klesalo a opäť stúpalo.

stupanie-lago-di-sorapis
Fantastické výhľady
vyhlad-na-dolomity-sorapis
Výhľady na okolité Dolomity
zaistena-cast-lago-di-sorapis
Kúsok zaistenej cesty
smerova-tabula-k-sorapis
Smerová tabuľa
panorama-lago-di-sorapis
Panoráma krásnych Dolomity

Podľa našich informácií malo stúpanie trvať vyše 2 hodiny a tak aj bolo. Okolo 9 hodiny sme prechádzali okolo tabule s nápisom Lago di Sorapis. Vedela som, že sme už blízko. Túto túru som si vysnívala, veľmi som chcela vidieť toto magické jazero v plnej kráse. Dočkala som sa, zrazu sa predo mnou objavil pohľad, na ktorý som tak dlho čakala. Lago di Sorapis, my a zopár nadšencov, ktorí sa tam kúpali. Keďže bolo pomerne skoro, bolo tam naozaj málo ľudí.

punta-sorapis-dolomity
Punta Sorapis 3205 m n.m.

Nevedeli sme sa vynadívať a ďakovali sme, že nám vyšlo takéto krásne počasie. Dokonca som musela ísť namočiť ruku do vody, aby som uverila, že to je skutočné. Trošku sme sa pofotili a vybrali sa obísť jazero dookola. Najkrajší pohľad je ale naozaj z tej strany, z ktorej sme prišli. Na opačnej strane mali ľudia rozložené stany, aj keď tu platí zákaz stanovania. Boli sme vo výške 1944 m n.m. Pozorovali sme okolité skaly, ktoré sa odrážali na hladine jazera. Kúsok sme museli prejsť aj pri skale, keďže tam už nebol chodník, ale dalo sa to zvládnuť.

lago-di-sorapis-panorama
Lago di Sorapis
lago-di-sorapis-zhora
Lago di Sorapis zhora

Keď sme odchádzali, miesto sa už zapĺňalo turistami. Najviac sme ich stretli po ceste dole a všetci sa nám poctivo zdravili „buongiorno“. Okolo 11 sme už boli na ceste do kempu pripravení variť obed.

Toto miesto bolo najkrajšie, aké som doteraz videla a spomienka naň mi vždy vyčarí úsmev na tvári. Dúfam, že som vám aspoň trošku priblížila atmosféru tohoto výstupu, kým ho neabsolvujete sami.

Podvečer sme sa vybrali prejsť do Cortiny d´Ampezzo, krásneho mesta v srdci Dolomitov, ale o tom už nabudúce.

Anka a Denis

Pozrite si turistickú mapu s trasou a výškovým profilom

turisticka-trasa-lago-di-sorapis

ZADARMO ITINERÁR NA STIAHNUTIE

STIAHNITE SI ITINERÁR ŠESŤDIELNEJ SÉRIE ČLÁNKOV O ŠVAJČIARSKU A RAKÚSKU, KDE SA DOZVIETE MNOŽSTVO DÔLEŽITÝCH INFORMÁCIÍ. NAPRÍKLAD KOĽKO NÁS TO CELE STÁLO, KDE SME BOLI UBYTOVANí ALEBO AKÉ MIESTA SME NAVŠTÍVILI.

Šesťdielna séria článkov o Švajčiarsku a Taliansku:


Galéria obrázkov Lago di Sorapis

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *