Verona

Tento rok sme sa rozhodli našu letnú dovolenku stráviť vo Švajčiarsku a Taliansku. Do Švajčiarska ideme po prvý krát a Taliansko už poznáte z našich predchádzajúcich článkov. Prinášame vám nové tipy pre výlety v týchto prekrásnych krajinách.

Opäť sme si pre vás pripravili sériu šiestich článkov, ktoré budu obsahovať hlavné postrehy z našich ciest. Pretože máme veľmi zážitkov a fotografií, rozdelili sme články nasledovne: Matternohrn okolo jazier Riffelsee a Zermatt (Švajčiarsko), Najdlhší most pre peších na svete (Švajčiarsko), Lago Maggiore (Taliansko), Verona (Taliansko), Tyrkysové jazero Lago di Sorapis (Taliansko) a Cortina d´Ampezzo (Taliansko). Na konci článku sme si pre vás pripravili podrobný itinerár o celej ceste, ktorý je na stiahnutie úplne ZADARMO. 🙂

Verona - pamiatky a zaujímavosti mesta

Hneď ráno vstávame, balíme stan a opúšťame krásny kemping Orchidea a jazero Lago Maggiore. Naše ďalšie kroky smerujú do Cortiny d´Ampezzo v Talianskych Dolomitoch. Po ceste do mesta olympíjskych hier sa zastavíme v známom a turisticky vyhľadávanom meste Verona. Už počas minuloročnej dovolenky, ktorú sme strávili pri Lago di Garda a mestečku Sirmione sme plánovali navštíviť toto prekrásne mesto, ktoré sa nachádza asi 32 km juhovýchodne od Gardského jazera. No nakoniec sme tam neboli, pretože sme mali nasekaný časový harmonogram a vonku nás čakali enormne vysoké teploty, ktoré nás úplne odradili od prechádzky po rozpálenom meste.

verona-obluk-pred-vstupom
Verona – obluk pred vstupom do mesta

Ani tento rok tomu nebolo inak. Keď sme prišli na parkovisko do mesta, čakalo nás „príjemných“ 35 ˚C. Našťastie sme mali vyhliadnutý parkovací dom blízko historického centra. Pozbierali sme teda zvyšné sily a vybrali sa preskúmať toto krásne mesto. Prešli sme cez námestie Piazza Bra, ktoré je lemované historickou zástavbou a ako prvý nám udrel do očí Veronský amfiteáter alebo Arena di Verona. Tento objekt vznikol v 1. storočí a dodnes je využívaný na rôzne kultúrne akcie, koncerty alebo festivaly. Najznámejší je operný festival, ktorý sa koná v lete. Turisti môžu ísť na obhliadku areálu so sprievodcom, ale my sme nešli, keďže sme tam prišli dosť neskoro a rad na vstupenky bol nekonečný.

piazza-bra-arena-verona
Piazza bra Arena
arena-di-verona
Arena di Verona
kostol-vo-verone
Jeden z mnoho kostolov

Obzreli sme si teda Arenu iba zvonku a pokračovali sme ďalej. Prechádzali sme romantickými uličkami a obdivovali atmosféru mesta a miestnych ľudí. Asi za 10 minút sme prišli k námestiu Piazza delle Erbe, kde bolo trhovisko. Predávali tam množstvo vecí od hračiek, suvenírov, oblečenia až po ovocie a zeleninu. Ľudia sa osviežovali vo fontánkach a všade vládol ruch veľkomesta.

piazza-delle-erbe-verona
Námestie Piazza delle Erbe

Na fotke si všimnite dom Casa Mazzanti s dobovými freskami. Dominantou námestia je veža Torre dei Lamberti, ktorá je najvyššou budovou mesta. Jej výstavba trvala takmer 3 storočia a po dokončení ju zasiahol blesk, takže prebehla ďalšia rekonštrukcia. Je sprístupnená verejnosti, ale najprv musíte vyšlapať 238 schodov.

torre-del-gardelo-verona
Torre del Gardelo

Po ceste k domu Júlie sme prechádzali okolo Baziliky sv. Anastázie, ktorá pochádza z roku 1400. Okolo baziliky sú umiestnené dva pomníky Scaliger Tombs a pamätník Santa Maria Antica, o ktorých sa nám nepodarilo zistiť nič bližšie. Cestou k balkónu Júlie sme sa zastavili na jednom z námestí, kde je umiestnená socha jedného z najvýznamnejších talianskych básnikov a spisovateľov – Dante Alighieri.

namestie-socha-dante-alighieri-verona
Námestie so sochou Dante Alighieri

Konečne sme sa dostali k domu Júlie, čo sme zistili podľa množstva turistov v okolí. Dom Kapuletovcov je najvyhľadávanejšou atrakciou vo Verone. Symbolom je balkón v jeho dvore, kde sa vraj odohrala známa scéna z diela Rómeo a Júlia. Pravda je však taká, že dom bol postavený až po vydaní tohto diela. To však neuberá na atmosfére tohto miesta. Vchod do nádvoria lemujú tisíce zamilovaných odkazov.

dom-kapuletovcov-romeo-a-julia
Dom Kapuletovcov
balkon-romeo-a-julia-verona
Balkón Júlie

Usúdili sme, že je čas ísť na obed, tak sme išli nájsť nejakú útulnú reštauráciu. Zakotvili sme v Le Cantine de l’Arena, ktorá mala vonkajšiu terasu s výhľadom na neďalekú Arenu. Dali sme si ako inak pizzu, ktorá bola úžasná a pomaly išli k autu. Aj keď bolo neznesiteľne teplo, usúdili sme, že Verona je jedno nádherné historické mesto a keď budete mať cestu okolo, určite sa tam zastavte.

Čakala nás ešte dlhá cesta do Cortiny d´Ampezzo, kde sme prišli okolo 7 večer. Nasmerovali sme si to rovno do Campingu Rochetta, ktorý poznáme a je tam veľmi príjemne. Postavili sme stan, vytiahli pivečko, oddychovali sme a prežívali teplotný šok. Pri Miláne bolo 37 stupňov a v kempe v Dolomitoch 15 stupňov. Nevadí, pivečko to spraví.

Anka a Denis

ZADARMO ITINERÁR NA STIAHNUTIE

STIAHNITE SI ITINERÁR ŠESŤDIELNEJ SÉRIE ČLÁNKOV O ŠVAJČIARSKU A RAKÚSKU, KDE SA DOZVIETE MNOŽSTVO DÔLEŽITÝCH INFORMÁCIÍ. NAPRÍKLAD KOĽKO NÁS TO CELE STÁLO, KDE SME BOLI UBYTOVANÍ ALEBO AKÉ MIESTA SME NAVŠTÍVILI.

Šesťdielna séria článkov o Švajčiarsku a Taliansku:


Galéria obrázkov Verona

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *