Lago Maggiore

Tento rok sme sa rozhodli našu letnú dovolenku stráviť vo Švajčiarsku a Taliansku. Do Švajčiarska ideme po prvý krát a Taliansko  poznáte z našich predchádzajúcich článkov. Prinášame vám nové tipy pre výlety v týchto prekrásnych krajinách.

Opäť sme si pre vás pripravili sériu šiestich článkov, ktoré budu obsahovať hlavné postrehy z našich ciest. Pretože máme veľmi zážitkov a fotografií, rozdelili sme články nasledovne: Matternohrn okolo jazier Riffelsee a Zermatt (Švajčiarsko), Najdlhší most pre peších na svete (Švajčiarsko), Lago Maggiore (Taliansko), Verona (Taliansko), Tyrkysové jazero Lago di Sorapis (Taliansko) a Cortina d´Ampezzo (Taliansko). Na konci článku sme si pre vás pripravili podrobný itinerár o celej ceste, ktorý je na stiahnutie úplne ZADARMO. 🙂

lago-maggiore-taliansko

Lago Maggiore

Po úspešnom zdolaní vrcholu Gornergatu a prechádzke po najdlhšom moste pre peších na svete, naša cesta pokračuje k talianskemu jazeru Maggiore alebo Lago Maggiore. Doslovný preklad tohoto názvu znamená ,,väčšie jazero“. Je to ľadovcové jazero podlhovastého tvaru, ktoré vzniklo topením ľadovca a následným napájaním riek TicinoVerzasca, Maggia a Fiume Toce. Jeho plocha sa rozprestiera v dvoch krajinách, severná časť zasahuje do Švajčiarska a južná do Talianska.

Cesta autom zo švajčiarského mestečka Brig nám trvala dve hodiny. Do Feriola je to do 100 kilometrov, cesta ale vedie cez horský prechod a prechádza sa po dosť rozbitých talianských komunikáciach. Po príchode do Feriola si môžete vybrať hneď z niekoľkých kempov (napr. Camping Miralago, Orchidea, Conca D´Oro, Lido Toce, Village Isolino, Village Continental a pod.). My sme si našli celkom zaujímavý a dobre vybavený Camping Orchidea. Je tu výborná reštaurácia, bazén priamo v kempe (nevýhodou je, že musíte mať plaveckú čiapku), dobré ceny ubytovania (závislé od polohy, kde chcete stanovať), výborná vybavenosť a prístup na pláž.

Plavba na kajaku, návšteva mestečka Verbania a Feriolo

Najbližšie 3 dni sme plánovali oddychovať pri vode a slniečku. Mali sme dvojmiestny nafukovací kajak a ďalší deň sme sa chystali preskúmať okolité pobrežie. Večer sme s Ankou testovali nový kajak a snažili sme sa správne skoordinovať, čo sa nám ale veľmi nedarilo a vyústilo to do hádky, na ktorej sme sa na druhý deň už iba smiali. Chyba ale bola v niečom inom, zabudli sme si namontovať vyrovnávaciu plutvu. Na ďalší deň ráno sme vyrazili na kajaku popri pobreží smerom k mestečku Verbania. Na ľavej strane sa nachádza veľa mŕtvych ramien a delta rieky Fiume Toce, kde je troška viac prúdov a je potrebné viac zabrať rukami. My sme sedeli v kajaku len druhý krát a hravo sme to zvládli. Pred Verbaniou sme našli mólo, na ktorom sme si dali pauzu a okúpali sme sa. Okolo obeda sme sa vrátili do kempu.

feriolo-lago-maggiore-taliansko
Feriolo – Lago Maggiore

V ten istý deň večer sme mali v pláne pozrieť Verbaniu a po ceste nakúpiť potraviny v Lidli. Odporúčame vám navštíviť námestie a choďte sa pozrieť do krásnej botanickej záhrady Villa Taranto, kde môžete vidieť na 16 ha ploche okrem japonskej záhrady aj vyše 1500 druhov rastlín. Večer sa ešte ideme prejsť ku tradičnej zmrzlinárni, kde majú najlepšie gelato pod slnkom (bar Al Bocc II porto) vo Feriole a pozrieme si jeho krásne námestie, kostolík Chiesa di Ferilo a prístav.

kostol-chiesa-di-ferilo
Kostol Chiesa di Feriolo
feriolo-pristav-lago-maggiore
Feriolo – večerná prechádzka

Výstup na Mottarone 1492 m n.m.

Na ďalší deň si ideme na vrchol Mottarone 1492 m n.m. pozrieť z vtáčej perspektívy celé jazero Lago Maggiore. Ráno je trocha zatiahnuté, ale kým prídeme autom pod jeho vrchol počasie sa trocha zlepší. Najlepšie a najlacnejšie sa tam dostanete lanovkou priamo z prístavu v mestečku Stresa. Cena pre jednu dospelú osobu je 19 € (spiatočný) a dieťa od 4 do 12 rokov 12 € (spiatočný).

mottarone-lanovka-lago-maggiore
Lanovka na Mottarone

Ak nechcete platiť lanovku, hore sa dostanete aj autom. Zvoľte však smer cez Armeno, pretože cesta cez Gignese je spoplatnená 8 € a navyše je v katastrofálnom stave. Keď budete chcieť vypadnúť na túru, naplánujte si čas na celý deň a dole sa môžete zviesť napr. lanovkou iba za 6 € za osobu. Z parkoviska je to naozaj len kúsok. Stúpanie je asi 200 m a ani sa nenazdáte a ste vo výške 1492 m n.m. Nachádza sa tu niekoľko dobrých reštaurácií (napr. Albergo Ristorante), lanovky a pre vyznávačov adrenalínu je tu bobová dráha.

restauracia-pod-vrcholom-mottarone
Reštaurácia pod vrcholom Mottarone
cesta-na-mottarone-lago-maggiore
Turistická cestička k vrcholu
mottarone-1492-m-lago-maggiore
Mottarone 1492 m n.m.

Borromejské ostrovy a kláštor vytesaný do skaly

Posledný deň pri jazere strávime aktívnym oddychom na kajaku. Poobede máme v pláne navštíviť najznámejšie Borromejské ostrovy, ktoré sú dominantou Lago Maggiore. Ostrovy sú rozdelené na 4 samostatné ostrovčeky: Isola Bella, Isola Madre, Isola Superiore a Isolino di San Giovanni. Všetky patrili v 16. storočí šľachtickému rodu Borromeo, ktorý si na nich postupne vybudoval siete palácov, letných sídiel, terás a záhrad. V súčasnosti tu nájdete aj hotely a reštaurácie, ktoré ponúkajú krásne výhľady na západ slnka a panorámu okolia. Na ostrovy sa dostanete trajektom z mestečka Verbania alebo Stresa.

boromejske-ostrovy-lago-maggiore
Boromejské ostrovy – Lago Maggiore

Ak si priplatíte, môžete absolvovať cestu k Sesto Calende, kde sa nachádza strmá skala, do ktorej je vytesaný rýmskokatolícky kláštor Santa Caterina del Sasso. Do kláštora sa dostanete pešo po dlhšom členitom schodisku alebo výťahom. Kláštor sa skladá z troch samostatných budov (severný, južný a hlavný kostol), ktoré pochádzajú zo 14. storočia.

santa-caterina-del-sasso-maggiore
Kláštor Santa Caterina del Sasso

Ďalší deň budeme cestovať do Cortiny d´Ampezzo v Dolomitoch a po ceste sa zastavíme v slávnej Verone, ktorá je len na skok od jazera Lago di Garda, kde sme boli minulý rok, viac info nájdete v tomto článku.

Anka a Denis

ZADARMO ITINERÁR NA STIAHNUTIE

STIAHNITE SI ITINERÁR ŠESŤDIELNEJ SÉRIE ČLÁNKOV O ŠVAJČIARSKU A RAKÚSKU, KDE SA DOZVIETE MNOŽSTVO DÔLEŽITÝCH INFORMÁCIÍ. NAPRÍKLAD KOĽKO NÁS TO CELE STÁLO, KDE SME BOLI UBYTOVANí ALEBO AKÉ MIESTA SME NAVŠTÍVILI.

Šesťdielna séria článkov o Švajčiarsku a Taliansku:


Galéria obrázkov Lago Maggiore

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Koment

  1. Ďakujem za detailný popis vášho putovania v Zermatte. Tak mám už predstavu kde pôjdem.
    Budem mať asi 4 dni okrem toho, tak dúfam že nájdem ďalšie možnosti v okolí. Aj je vlakom ,pretože prídem s Glacier express zo St. Moritzu.
    Želám vám veľa krásnych objavov a tým pádom aj nám ktorí radi cestujú nové zážitky.
    Daška

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *