Gardské jazero a Sirmione

Už dlhšiu dobu som sa chystal napísať článok o prekrásnych miestach v okolí Gardského jazera, ktoré sme objavili minulý rok na dovolenke v Taliansku. Každoročne sa vraciame na sever Talianska a spoznávame krásy Alpských Dolomitov, ktoré sú úplne odlišné ako prevažná časť Álp, na ktoré sme bežne zvyknutí. Rozhodol som sa, že jednotlivé články celého výletu (Taliansko a Rakúsko 2017) prepojím a rozdelím na 5 menších blokov: Gardské jazero a Sirmione, Talianske Dolomity, Horský priesmyk Grossglockner, Dachstein, Hallstatt a Traunsee, kde sa dozviete viac informácií o našich zastávkach. Môžete sa tešiť na zaujímavé fotky, tipy na výlety a mnoho iného.

lago-di-garda-sirmione-malcesine
Lago di Garda z Malcesine

Pred tým, ako vyrážame na náš trip po Taliansku a Rakúsku pripravujeme auto, kontrolujeme najnutnejšie veci, ako je olej, tlak v pneumatikách, povinnú výbavu auta a reflexnú vestu navyše. Prečo navyše? Niekde som pred nedávnom čítal, že každý účastník cestnej premávky musí mať v povinnej výbave reflexnú vestu, okrem vodiča aj ďalší cestujúci. Takže si ju určite pribalte, prípadne si to niekde preverte. Talianski a rakúski policajti vás zastavovať, ani riešiť určite nebudú, tu nie sme predsa na Slovensku, v našej banánovej republike. Ale vráťme sa späť k baleniu. Poobede ideme na nákup do jedného z nákupných centier v Nitre. Berieme si so sebou prenosnú chladničku, stan, spacáky, samonafukovacie karimatky, teplé veci (kvôli chladnejšiemu horskému prostrediu) a tie letné k jazeru. Balíme iba najnutnejšie veci do kufra a na sedačky, veď predsa ideme len dvaja.

1. Deň – Lago di Garda (Gardské jazero) a Verona

Vstávame približne o 5:00 hod. ráno. Po raňajkách sa lúčime s rodičmi a vyrážame na náš výlet. Za necelú hodinku prechádzame cez Bratislavu a na jednej z miestnych čerpacích staníc, kde tankujeme, kupujeme 10 dňovú Rakúsku diaľničnú známku, ktorá nás stojí 8,9 € (rok 2017). Ani sa nenazdáme a stojíme pred Viedňou v kolóne, pretože sa prerába jeden z hlavných obchvatov, jazdné pruhy sa zužujú a cesta sa začína komplikovať. Po necelej trištvrte hodinke sa zápcha rozpúšťa a plynulo smerujeme po A2 (E59) smer druhé najväčšie mesto Rakúska Graz. Keďže cestujeme cez deň, tak na cestách je pochopiteľne veľa áut a v tomto ročnom období je veľmi teplo, takže treba brať ohľad na prísun tekutín a sacharidov, aby ste zostali plne sústredeni na cestu. Našim ďalším miľníkom je hraničný prechod Villach. Cesta k talianskym hraniciam trvá asi 3 a pol hodiny z Viedne. Od Villachu je cesta spoplatnená talianskym mýtom. Máme trocha času a ideme opäť dotankovať plnú nádrž vo Villachu, pretože miestne ceny sa držia okolo 1,17 €/ l. benzínu. Tankujeme preto tu, lebo ceny talianskeho benzínu sa môžu miestami šplhať aj ku 1,45/ l. benzínu, čo vám pri plnej nádrži spraví pekný škrt cez rozpočet.

Prechádzame po A4 cez krásnu horskú prírodu juhovýchodných Álp ku rovinatým častiam Benátska. Diaľnicu opúšťame na výjazde Verona Est. Vonku je asi 40 stupňov a asfalt je tak roztavený, že miestami mám pocit,  že si prepálim pneumatiky. Klimatizácia ide naplno, ale nestačí regulovať obrovské teplo a tak sme sa rozhodli, že cez Veronu len prejdeme. Ak budete mať lepšie podmienky, určite sa zastavte v tomto krásnom meste. Môžete navštíviť napríklad Piazzadei Signori, Piazzadelle  Erbe, Castelvecchio Bridge a pod. Auto môžete nechať v niektorom z nákupných centier, parkovanie tam býva zadarmo.

Opúšťame centrum mesta a po 30-tich minútach prichádzame do kempingu Sirmione (Camping Sirmione). Anka vybavuje papiere a ja zatiaľ hľadám vhodné a aspoň čiastočne tienené miesto pre stan a auto. V kempe na recepcii mali malé, akoby golfové autíčka, ktorými nás previezli cez kemp, vysvetlili, kde sa čo nachádza a ukázali nám možnosti ubytovania.

Vybaľujeme veci, skladáme stan a varíme si naše prvé teplé jedlo po tomto náročnom dni. Cesta nám trvala asi 10 hod. aj s prestávkami. Prešli sme 920 km, naša priemerná spotreba bola asi 7 litrov na 100 km, čo je v porovnaní s tým, že sme išli stále rýchlo po diaľnici + pustená klimatizácia a auto-chladnička celkom dobrý výsledok. Večer už len kúpime chladený nápoj a pivečko, posedíme na pláži a ideme spať.

fotka-taliansko-cesta-villach-130-km
Cesta autom

Gardské jazero je najväčšie talianske jazero. Toto ľadovcové jazero bolo vytvorené v poslednej dobe ľadovej Etschským ľadovcom. Južná časť ľadovca je tvorená naplaveninami z morény, naopak severná časť pripomína fjordy. Najväčšie mesto je Riva del Garda, najznámejšie je Sirmione, Gargnano, Brencone, Malcesine a Lazise.

kemping-camping-sirmione-gardske-jazero
Camping Sirmione

2. Deň – Lago di Garda a Sirmione

Hneď ráno som sa zobudil s pár štípancami na čele, zrejme sme mali v noci v stane komára. Rozhodli sme sa, že celý zvyšok dňa, okrem večera, úplne vypneme a budeme vylihovať na pláži. Poobede sme si uvarili obed a večer sme sa vybrali na prehliadku mesta. Centrum Sirmione je vzdialené asi 3 km pešo z nášho kempu. V podstate pôjdete na sever stále rovno, nemáte sa kde stratiť. Po hodinke prechádzky sa dostávame na veľké parkovisko. V pozadí vidíme krásne hradby starého mesta, ktoré sú večer krásne vysvietené.

zapad-slnka-plaz-sirmione-garda
Západ slnka pri Gardskom jazere

 

sirmione-hrad-centrum-stare-mesto
Hradné opevnenie – Sirmione centrum

Keď prejdete cez padací most za hradné múry, zistíte, že mestečko žije nočným životom. Na každom rohu vidieť originálnu taliansku zmrzlinu. Neváhame ani sekundu a sme celí od čokolády. Cena zmrzliny, teda 1 kopčeka, je 5 €. Ja viem, zdá sa to veľa, lenže kopček máte problém zjesť. Po Anke som ho musel samozrejme dojedať, ako inak :-).

fotka-sirmione-lago-di-garda-zmrzlina
Zmrzlinka

Opevnenie v Sirmione sa začali budovať v roku 1277 a slúžilo hlavne pre ochranu tunajších obyvateľov. Za zmienku stojí komplex kostolov a hradných budov Rocca Scaligera a Centro Storico. Určite sa prejdite celým mestom a okrajom nazývaným aj spiaggia Sirmione (pláž Sirmione). Nachádzajú sa tu krásne romantické chodníčky, dá sa tam naozaj veľa pochodiť.

Večer sme prišli do kempu okolo 22:00 hod., dali sme si sprchu a išli sme spať.

fotka-plaz-sirmione-spiaggia-lago-di-garda
Pláž v Sirmione po západe slnka

 

fotka-lago-di-garda-sirmione-dom-kvety
Kvetinový dom v Sirmione

 

fotka-nocny-zivot-gardske-jazero
Nočný život v Sirmione

3. Deň – Malcesine a cesta do Dolomitov

Ráno vstávame hneď o siedmej, balíme stan a chystáme veci na odchod smer Malcesine. Mesto sa nachádza na východných brehoch Lago di Garda a máme ho po ceste do Canazei (Dolomitov). O 10 hod. platíme za 2 noci v kempe, spolu 80 €, čo je celkom dosť vzhľadom na kvalitu kempu, celkovo hodnotím kemp priemerne*** – sprchy a sociálne zariadenia boli čisté, rýchly prístup na pláž, ochotný personál, akurát staršie zariadene a vyššia cena služieb. Teraz späť k ceste. Pokračujeme 62 km do Malcesine, doprava je veľmi hustá, pretože jazero je výbornou dovolenkovou destináciou s množstvom zábavných parkov a aquaparkov, hlavne v blízkosti mesta Lazise. Po hodine a pol prichádzame do malého mestečka Malcesine. Auto zaparkujeme v jednom z miestnych nákupných centier – Eurospar, kde je parkovanie na 3 hod. zadarmo, čo nám úplne postačuje na prezretie pamiatok, pláže a nejaký ten obedík.

fotka-malcesine-hrad-lago-di-garda
Hrad v Malcesine

Historickú časť mesta nájdete na ľavej strane od hlavnej cesty. Pôjdete cez starodávne námestie, úzke uličky plné malých obchodíkov so suvenírmi, až zídete priamo k jazeru. Voda v tejto severnej časti je chladnejšia ako v južnej, pretože podnebie ovplyvňuje počasie Álp. Prechádzame sa po pláži plnej ľudí a otužilcov, počasie je veľmi teplé, vonku je minimálne 35 stupňov a keďže je čas obeda a my sa chceme niekde skryť, hľadáme reštauráciu. Nakoniec som našiel cez aplikáciu Osmand super reštauráciu vzdialenú asi 1 km od pláže smerom hore. Veľmi odporúčam navštíviť reštauráciu Pizzeria Al Cervo, jedlo a obsluha je výborná. Po hodinke odchádzame smer nákupné stredisko a vyrážame bez zastávky do 150 km vzdialeného mesta Canazei v Dolomitoch.

fotky-lago-di-garda-architektura-budova
Architektúra a uličky v Sirmione

 

fotka-gardske-jazero-mesto-malcesine-vyhlad
Výhľad na jazero Garda

 

panorama-mesto-malcesine-lago-di-garda
Panorama Lago di Garda – Malcesine

Prvé 3 dni našej dovolenky boli veľmi zaujímavé, plné zážitkov a spoznávania nových miest. Lago di Garda určite stálo za to a nesklamalo. Až na tie komáre vo večerných hodinách a studenšiu vodu, keďže ho napájajú Alpy. Ak budeme mať niekedy príležitosť a čas, určite sa sem opäť vrátime, pretože toto miesto ponúka množstvo ďalších atrakcií cez ferraty, turistiku, cyklistiku po zábavu a kvalitný oddych.

lago-di-garda-informacie
Lago di Garda – informačný letak

 

lago-di-garda-taliansko-mapa
Lago di Garda – mapa jazera a pobrežia

V ďalšom článku Talianske Dolomity, ktorý nadväzuje na sériu 4 článkov o Taliansku a Rakúsku, sa dozviete, kam sme sa vybrali na výlet, aké miesta sme navštívili a ktorý kemp odporúčame. Ak ste sa dostali až tu, tak si určite pozrite priloženú mapu a stručné zhrnutie najzákladnejších informácií o výlete Gardské jazero a Sirmione.

Anka a Denis

Päťdielna séria článkov o Taliansku a Rakúsku:

1.) článok (1., 2. a 3. deň výletu): Gardské jazero a Sirmione

2.) článok (4. a 5. deň výletu): Talianske Dolomity

3.) článok (6. deň výletu): Horský priesmyk Grossglockner

4.) článok (7. deň výletu): Dachstein

5.) článok (8. deň výletu): Hallstatt a Traunsee

Galéria obrázkov Gardské jazero a Sirmione

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *