Cortina d´Ampezzo

Tento rok sme sa rozhodli našu letnú dovolenku stráviť vo Švajčiarsku Taliansku. Do Švajčiarska ideme po prvý krát a Taliansko už poznáte z našich predchádzajúcich článkov. Prinášame vám nové tipy pre výlety v týchto prekrásnych krajinách.

Opäť sme si pre vás pripravili sériu šiestich článkov, ktoré budu obsahovať hlavné postrehy z našich ciest. Pretože máme veľmi zážitkov a fotografií, rozdelili sme články nasledovne: Matternohrn okolo jazier Riffelsee a Zermatt (Švajčiarsko), Najdlhší most pre peších vo Švajčiarsku (Švajčiarsko), Lago Maggiore (Taliansko), Verona (Taliansko), Tyrkysové jazero Lago di Sorapis (Taliansko) a Cortina d´Ampezzo (Taliansko). Na konci článku sme si pre vás pripravili podrobný itinerár o celej ceste, ktorý je na stiahnutie úplne ZADARMO. 🙂

cortina-ampezzo-dolomity-taliansko

Mesto Cortina d´Ampezzo je samostatná kapitola našich výletov v Taliansku. Od prvej chvíle, čo som toto mesto uvidela, si ma získalo. Hneď vám napíšem prečo. Mesto sa nachádza v provincii Belluno v severotalianskom Benátsku. Leží  v centre údolia Valle d’Ampezzo (údolie rieky Boite) a je umiestnená medzi Cadore (na juhu) a Val Pusteria (na severe), Val d’Anisiei (na východe) a Agordom (na západe). Kompletne obkľúčená Dolomitmi. Centrum mesta sa nachádza vo výške 1224 m n. m. Najvyšší vrchol mesta je Tofana di Mezzo, ktorá sa tyči do výšky 3244 m n. m.

ampezzo-pred-vstupom
Cortina di Ampezzo pred vstupom do mesta
bazilika-sv-filipa-a-jakuba
Bazilika sv. Filipa a Jakuba

Pôvodne sa Cortina skladala z niekoľko izolovaných dediniek. Počas 50. rokov 20. storočia sa ale s príchodom turizmu veľmi rýchlo rozrástla. Iba vzdialené dedinky zostali odlúčené a izolované od hlavného mesta. V Cortine majú predajne niektoré módne značky (Bulgari, Benetton, Geox) a sú tu rôzne remeselné obchody, starožitníctva a tiež veľa obchodíkov, ktoré sa špecializujú na predaj horolezeckého vybavenia. Všetky ich nájdete na ulici Corso Italia. Vo všeobecnosti sa mesto orientuje na predaj drahého oblečenia a doplnkov, v lete turistických a v zime lyžiarskych. Počas zimnej sezóny sa zvýši počet obyvateľov zo 6150 na 40 000.

piazza-angelo-dibona-cortina-ampezzo
Piazza Angelo Dibona
cortina-d´-ampezzo-smer-centrum
Smer centrum Cortiny d´Ampezzo

V centre mesta, na námestí Piazza Angelo Dibona, sa nachádza bazilika Minore dei Santi Filippo e Giacomo (Bazilika sv. Filipa a Jakuba), ktorá bola postavená v rokoch 1769 a 1775 na mieste dvoch bývalých kostolov.

Cortine d´Ampezzo sa v roku 1956 konali zimné olympijské hry. Ako prvé v histórii boli vysielané  v televízii. Pôvodne sa mali konať už v roku 1944, ale boli zrušené kvôli 2. svetovej vojne. Tiež sa tu konali a stále konajú lyžiarske preteky a svetové poháre. Z Cortiny pochádza olympijský víťaz v bobovaní Eugenio Monti, ktorý ako prvý získal Coubertinovu medailu za fair play.

dolomity-z-cortiny-di-ampezzo
Dolomity z Cortiny d´Ampezzo
kamping-cestou-k-rocchette
Výhľad na Mt. Cristallo

V okolí mesta sa natáčalo veľa známych filmov, resp. horolezeckých scén v nich. Najznámejší je asi film Cliffhanger, Ružový panter a z tých súčasných Point Break.

V okolí nájdete množstvo kempov, ktoré kapacitne stíhajú v letnej sezóne. Ani raz sa nám nestalo, že by sme nenašli voľné miesto. Najradšej máme Camping Rochetta, v ktorom sme boli už dvakrát. Hneď oproti je Camping Cortina za ním Camping Dolomity. Tiež sme boli ubytovaní v Camping Malga Ciapella (nachádza sa západnejšie pod pohorím Marmolada) a Camping Olympia. Všetky sú na dobrej úrovni a cítili sme sa tam dobre.

tofana-di-rozes-mezzo-dentro
Tofana di Rozes, Mezzo a Dentro

Je ale všeobecne známe , že v doline je v noci dosť vlhko, takže nečakajte, že vám počas noci uschnú veci. Preto sú kempy vybavené sušičkami alebo miestnosťami, kde si veci na noc môžete dať preschnúť.

Pre mňa sa ťažko hľadajú slová, akými opísať toto mesto. Treba ho vidieť. Mesto, ktoré obklopujú mohutné Dolomity, ktoré pri zapadajúcom slnku hrajú ružovo oranžovými farbami. Mesto, na ktoré máte ohromujúci výhľad z okolitých kopcov a pohorí. Mesto, kde keď sa nadýchnete cítite slobodu a prírodu na dosah. Mesto, v ktorom by som si vedela predstaviť prežiť zvyšok života. Predstavuje úplne odlišný kúsok Talianska, na aký sme zvyknutí z letných dovoleniek do Lignano Sabbiadoro. Akoby to bol úplne iný kraj, iná mentalita, ale výnimočnosť a jedinečnosť zostáva. Toto pre mňa znamená mesto Cortina d´Ampezzo, mesto kam sa rada vraciam a ktoré je pre mňa najkrajšie v Európe.

Anka a Denis

Pozrite si najlepšie kempy a mapu mesta Cortina d´Ampezzo

Názov Kempu s odkazomCenník ubytovaniaVybavenosť
Camping Rocchetta****cenníkvýborná
Camping Cortina***cenníkveľmi dobrá
Camping Dolomity***cenníkveľmi dobrá
Camping Olympia***cenníkveľmi dobrá
Camping Malga Ciapella***cenníkveľmi dobrá
mapa-centra-cortiny-di-ampezzo

ZADARMO ITINERÁR NA STIAHNUTIE

Stiahnite si itinerár šesťdielnej série článkov o Švajčiarsku a Rakúsku, kde sa dozviete množstvo dôležitých informácií. Napríklad koľko nás to cele stálo, kde sme boli ubytovaní alebo aké miesta sme navštívili.

Šesťdielna séria článkov o Švajčiarsku a Taliansku:


Galéria obrázkov Cortiny d´Ampezzo

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *