Lago di Garda a Brescia

Počas nášho cestovania po Slovinsku a Taliansku sme navštívili mnoho prekrásnych miest. Jedným z nich je aj najväčšie ľadovcové jazero Lago di Garda a prekrásne talianske mesto Brescia, ktorého atmosféra ťa dostane. Ak si dobre pamätáš o Gardskom jazere sme písali článok už v predchádzajúcom blogu. Následujúce dni okrem spomínaných miest navštívime aj horské mestečko Trento, najvyšší vrch dolomitov Marmoládu, priezračné jazero Lago di Carezza či majestátne tritisícky Sassolungo a Sassopiatto.

Kompletný 10-dňový výlet sme rozdelili do niekoľkých zaujímavých článkov, ktoré budeme pravidelne pridávať. Blogy budú obsahovať tie najlepšie zážitky a postrehy z našich ciest. Opäť máme množstvo kvalitných fotiek, videí a rád, takže sa máš určite na čo tešiť. Články sme rozdelili nasledovne: Ľubľana a Maribor – Najkrajšie mestá v Slovinsku, Jazero Bled – Najkrajšie jazero v Slovinsku, Roklina Vintgar – Krasová tiesňava v SlovinskuVodopád Savica a Bohinjske jazero v Slovinsku, Hrad Predjama – Slovinsko, Škocjanské jaskyne – Najväčší jaskynný systém, Lago di Garda a Brescia, Trento – Mesto v srdci Dolomitov, Marmolada – Najvyšší vrch Dolomitov, Lago di Carezza – Priezračné jazero v Dolomitoch, Sassolugno a Sassopiatto – Talianske Dolomity. Na konci celej série článkov pripravíme itinerár a zostriháme video z našich zážitkov.

lago-di-garda-brescia

Lago di Garda je naša srdcovka

Po prehliadke Škocjanskej jaskyne nás čakala 335 km dlhá cesta k Lago di Garda – Gardskému jazeru. Ak budeš mať viacej času, určite sa po ceste zastav v známom talianskom prístavnom mestečku Terst, ktorému sme pred nedávnom venovali samostatný článokKeď sme boli pri Garde naposledy, bývali sme v kempingu Sirmione, neďaleko historického mestečka Sirmione, ktoré bolo od kempu cca 3,5 km. Teraz sme sme ale mierili do mestečka Saló, ktoré je na západe Lago di Garda, a neďaleko neho bol náš kemp.

Mierili sme do vyhliadnutého, celkom luxusného kempingu Fornella (GPS: 45°35’06.4″N 10°33’54.6″E) v meste San Felice del Benaco. Samozrejme, najlepší 5* kemp v oblasti bol plne obsadený (čo sa nám stalo prvýkrát) a tak nám baba na recepcii poradila zopár neďalekých kempov (napr. Camping Mos, Boutique, Molino a La Rocca). Vyskúšali sme kemping Mos (GPS: 45°35’03.8″N 10°33’50.4″E) ktorý mal pár voľných miest, dokonca jedno malo aj tieň. Zostali sme tam. Pláž na skok, bazén na skok, umyvárky tiež, ticho, to je všetko, čo nám treba. Kemp nebol žiadny luxus, ale zato mal svojskú atmosféru a ľudia tu boli naozaj milí, ale to sú všade. Už sme sa nevedeli dočkať, ako sa po dlhom cestovaní hodíme to vody.

Brescia tak ako ju nepoznáš

Keď sme sa trošku udomácnili, hodili sme sa do vody, lebo to teplo nám už dobre pieklo na mozog. Nasledujúci deň bolo asi 35 stupňov, takže sme šli ráno do vody, ktorá bola super, čistá a osviežujúca. Potom obed a zase voda, potom siesta a už sme sa začali nudiť. Pôvodne sme mali ísť do Milána, ale kvôli horúčavám sme plán veľmi rýchlo zmenili. Rozhodli sme sa ísť preskúmať večernú Bresciu.

Talianske mestečko Brescia má cca 190 tisíc obyvateľov a je centrom jednej z najväčších priemyselných zón v Lombardsku. Okrem toho, je plné krásnych historických budov a jeho centrum je naozaj jedinečné. Podarilo sa nám zaparkovať v úplnom centre, v parkovacom dome Garage Piazza Vittoria, kde sme zaplatili 2 € na hodinu (viac informácií o možnostiach parkovania nájdeš v tomto odkaze). Keď cestuješ po Taliansku určite vieš, že vždy je najväčší problém s tým, nájsť mesto na parkovanie. Okrem toho, Taliani parkujú fakt ako Taliani, takže radšej zvoľ parkovací dom, ako by ti mali auto odtiahnuť, alebo oškrieť.

Keď sme vyšli z parkoviska, ocitli sme sa na námestí Piazza della Logggia. Deti tu šantili na bicykloch, rodičia popíjali aperol a bol to taký klasický letný prázdninový večer. Na tomto námestí, v roku 1974 vybuchla v koši na odpadky bomba, ktorá zranila približne 110 osôb. Bolo to v čase, keď sa na námestí konala protifašistická demonštrácia. Aj toto je história Brescie. Na námestí je tiež Hodinová veža – Torre Bruciata Brescia zo 16. storočia, ktorá  na dvoch rôznych číselníkoch označuje hodiny, fázy mesiaca a znamenia zverokruhu. 

Na námestí Piazza Paolo VI, je krásna katedrála Santa Maria Assunta zo 14. storočia, ktorá ale bohužiaľ nebola otvorená. Boli sme už celkom hladní, tak sme prechádzali uličkami Brescie, pozorovali večerný život temperamentných talianov a snažili sa nájsť nejakú super reštiku. V jednej sme zakotvili, ale keď nám čašník povedal, že oni pizzu nerobia, zostali sme sklamaní. Bola to skôr trattoria s tradičnými miestnymi jedlami. Odporučil nám ale neďalekú pizzeriu, tipujeme, že to vlastnil jeho bratranec, kde vraj robia najlepšiu pizzu v meste. A tak aj bolo. V Caffé Floriam bol naozaj príjemný čašník, krásny výhľad, ruch večernej ulice a neskutočná pizza. Toto sme potrebovali a miesto odporúčame všetkými desiatimi zamastenými prstami od pizze 🙂

Okrem novšej katedrály na námestí Piazza Paolo VI stojí aj jej staršia románska katedrála Duomo Vecchio z 10. storočia. Vidieť tiež môžeš prekrásnu fontánu uprostred námestia alebo 54 metrov vysokú vežu Torre del Pegol, ktorá je prepojená s palácom Broletto. Veža bola postavená na začiatku 12. storočia a odolala aj obrovskému zemetraseniu v roku 1159, ktoré zabilo 20 tisíc obyvateľov Brescie.

Po večeri sme sa išli pozrieť na hrad Brescia, odkiaľ vraj má byť výhľad na celé mesto. Stúpali sme uličkami mesta k hradnému komplexu Castello di Brescia. Je to stredoveká pevnosť a v minulosti patrila rodine Visconti, mocnej stredovekej dynastii, ktorá medzi 13. a 15. storočím ovládala Miláno. V 13. storočí bol hrad opevnený, avšak jeho masívne vonkajšie hradby a padací most pribudli až v časoch, keď Bresciu ovládali Benátky. V súčasnosti je tu múzeum zbraní. Komplex hradu je obrovský, je tu snáď milión cestičiek a my sme nakoniec našli výhľad. Vidno odtiaľ celé mesto zahalené do večerného oparu. Naozaj nádherný pohľad. Odchádzame za tmy najedení a oddýchnutí.

Na ďalší deň ráno sme šli na kajak, pádlovali sme až k ostrovu Isola del Garda, približne 2,5 km. Bohužiaľ sme zabudli aj kameru aj foťák, takže nemáme žiaden materiál. Ale namakali sme sa statočne. Cestou nám kývali dovolenkári z člnov, jasné, však im sa kýva keď popíjajú pivko a užívajú si vietor vo vlasoch. My sme makali 5 km jak najatí, aby nás nezrazil niekto na motorovom člne a vyhýbali sa skalám pri ostrove. Proste doobedná idylka. Potom sme už iba oddychovali a pomaly balili veci na cestu do Dolomitov.

Ďalší deň ráno sme vyrazili z kempu Mos. Obchádzali sme ľavou stranou celé jazero Lago di Garda asi trištvrte hodinu. Cesta bola veľmi úzka, kľukatá s množstvom úzkych tunelov. S karavanom ti odporúčame zvoliť radšej východnú trasu, prípadne diaľnicu, pretože niektoré úseky tunelov sú veľmi úzke a nebezpečné.

Cestou z Lago di Garda sme míňali hlavné turistické mesto tejto oblasti Riva del Garda a Arco. Severná časť Gardy ponúka okrem klasických športových aktivít, ako sú ferraty, turistika a windsurfing aj možnosť vyblázniť sa na vyše 1000 metrov vysokej, horolezcami vyhľadávanej skale. Už sme sa nevedeli dočkať kedy prídeme a dáme si obed v horskom mestečku Trento, kde sme ako inak zase degustovali pizzu a pomaly sa začínali tešiť na naše obľúbené Dolomity.

Anka a Denis.


10-dňový výlet po Slovinsku a Taliansku


Galéria obrázkov Lago di Garda a Brescia

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *