Trento – Mesto v srdci Dolomitov

Po návšteve Lago di Garda a historickej Brescií pokračujeme ďalej na sever Talianska. Cestou do Dolomitov, sme sa zastavili v horskom meste Trento. Prešli sme ho skoro celé a s istotou ti môžeme povedať, že stojí zato ho vidieť. Naša cesta v Trente ani zďaleka nekončí. V poobedňajších hodinách sa presunieme do Canazei a v ďalších dňoch navštívime ľadovec Marmoladu, priezračné jazero Lago di Carezza a majestátne tritisícky Sassolungo a Sassopiatto.

Kompletný 10-dňový výlet sme rozdelili do niekoľkých zaujímavých článkov, ktoré budeme pravidelne pridávať. Blogy budú obsahovať tie najlepšie zážitky a postrehy z našich ciest. Opäť máme množstvo kvalitných fotiek, videí a rád, takže sa máš určite na čo tešiť. Články sme rozdelili nasledovne: Ľubľana a Maribor – Najkrajšie mestá v Slovinsku, Jazero Bled – Najkrajšie jazero v Slovinsku, Roklina Vintgar – Krasová tiesňava v SlovinskuVodopád Savica a Bohinjske jazero v Slovinsku, Hrad Predjama – Slovinsko, Škocjanské jaskyne – Najväčší jaskynný systém, Lago di Garda a Brescia, Trento – Mesto v srdci Dolomitov, Marmolada – Najvyšší vrch Dolomitov, Lago di Carezza – Priezračné jazero v Dolomitoch, Sassolugno a Sassopiatto – Talianske Dolomity. Na konci celej série článkov pripravíme itinerár a zostriháme video z našich zážitkov. 

Trento je horské mestečko, ktoré si zamiluješ

Po príchode do Trenta sme auto zaparkovali 600 metrov od námestia Piazza del Duomo na parkovisku Area ex SIT via Canestrini – P1 (GPS: 46°04’08.0″N 11°06’56.3″E). Ak porovnávame iné talianske mestá, tak parkovanie v Trente je pomerne lacná záležitosť. Parkovanie nás vyšlo 3,5 € a čas, ktorý sme v meste strávili bol približne 3 a pol hodiny.

Aby som nezabudol, povieme si aj pár zaujímavostí o tomto meste. Trento je takzvané centrum Dolomitov a je považované za ,,hlavné mesto,, talianskych Álp. Má viac ako 120 tisíc obyvateľov a leží v údolí rieky Adige. V minulosti bolo Trento okupované Galmi a Rimanmi. Po páde Rímskej ríše bolo súčasťou Lombardie a v stredoveku patrilo Habsburgovcom. V súčasnosti má mesto vysokú životnú úroveň, prosperujúcu ekonomiku a kvalitné služby. Vďaka svojej pestrej histórií tu dnes nájdeš prekrásne kultúrne pamiatky, ako je napríklad slávne námestie Piazza del Duomo, či hrad Castello del Buonocnsiglio. Okrem toho sa tu nachádza mnoho múzeí, galérií a nákupných centier. Pre športovo naladených ľudí máme dobrú správu. V okolí je nekoľko turistických trás, zaistených ciest – via ferrat, lezeckých ciest a mnoho významných lyžiarskych stredísk.

Opúšťame parkovisko P1 a smerujeme do centra Trenta. Za každých okolností ti bude nápomocná mapa a GPS. Kvôli spotrebe dát v zahraničí často používame offline mapy od Osmandu. Sú rýchle, nezaberajú veľa miesta v mobile, sú tam všetky informácie podobne ako na google mapách, navyše tam nájdeš takmer každý chodník a turistickú trasu. Veľkou výhodou je, že si stiahneš len tie vrstvy máp, ktoré reálne potrebujete.

Okolo celého mesta sa nachádzajú pozostatky hradného opevnenia zo stredoveku. Niet sa čomu čudovať, aj toto mesto malo bohatú históriu. Prechádzame okolo baziliky Chiesa di Santa Maria Maggiora zo 16. storočia. Vo vnútri sa nachádza prekrásny barokový oltár s rôznymi renesančnými prvkami.

Historické námestie Pazza Duomo

Námestie Piazza Duomo sa nachádza v samom srdci starého mesta. Nájdeš tu veľa výborných kaviarní a reštaurácií. Okrem toho tu neprehliadneš katedrálu San Vigilio, ktorá je hlavnou náboženskou stavbou v meste a do roku 1802 bola sídlom biskupa. Katedrála bola postavená v 11. storočí a neskôr zrekonštruovaná. V období 14. storočia v interiéri pribudla séria ohromujúcich renesančných fresiek. Súčasťou komplexu je aj Palazzo Pretorio a veža Torre Civica, ktoré v minulostí slúžili ako súdny dvor a magistrát mesta. V súčasnosti si tu vieš pozrieť mesto z vtačej perspektívy a navštíviť diecézne múzeum. Na opačnej strane námestia Duomo si môžeš všimnúť fesky Case Cazufii Rella zo 16. storočia. 

Najlepšia reštaurácia v Trente

Je čas na obednú prestávku a tak sa cez námestie Piazzo Fugger Calasso, ktorá spája hrad s námestím presúvame k historickej budove Molino Vittoria. Táto budova bola pôvodne mlynom, neskôr slúžila ako hlavná stanica a dnes je sídlom univerzity v Trente. Oproti sa nachádza univerzitná knižnica a jedna z najlepších pizzerií v meste, ktorú nám dokonca odporučili aj domáci. Pizzeria da Albert ponúka všetky tradičné recepty od cestovín až po výbornú pizzu. Výborne sme sa tu najedli, bola to jedna z najlepšie pripravených pizz s čerstvými surovinami, aké sme kedy jedli. Ak chcieš vedieť, kde sa nachádza táto reštaurácia klikni na odkaz na mapu. Anka si dala aperol ja kávičku a naplnení sme sa vyrazili pozrieť ešte na hrad Castello del Buonconsiglio.

Hrad Trento – Castello del Buonconsiglio

Hrad Castello del Buonconsiglio je na druhej strane mesta, približne 1,3 km, čo nám zabralo asi 20 minút. Tento ohromujúci hradný komplex kedysi slúžil ako domov kniežacích biskupov, ktorí v 13. storočí vládli nad Trentom a okolitým regiónom. Hrad počas niekoľkých storočí prechádzal rôznymi stavebnými úpravami, preto v ňom nájdeš prvky gotického a renesančného štýlu. Castelvecchio je najstaršou časťou, ktorej dominuje mohutná valcovitá veža. V južnom komplexe sa nachádza veža Torre Aquila a hradné múzeum. Vo vnútri nájdeš známe fesky bratov Dossi, fesky Romanina a Fogolino. Vstup do vonkajšieho komplexu hradu je zadarmo, uvidíš tu záhrady, hradné múry, obranné bašty a menší výhľad na Trento. Prehliadka vnútorných časti hradu a múzea je spoplatnená. Lístok si kúpiš v predpredaji alebo na mieste.

Po stopách histórie Trenta

Ak v meste plánuješ stráviš dlhší čas, určite sa zastav v múzeu Museo Diocesano Tridentino, ktoré sa nachádza na námestí Duomo. Prípadne navštív múzeum letectva Gianni Caproni, ktoré leží južne od mesta na letisku Trient Airport. Neďaleko centra je múzeum vedy a techniky Muse, ktoré navrhol známy taliansky architekt Renzo Piano.

Konečne smer Dolomity

Spravíme si ešte pár fotiek, pokocháme sa výhľadom na Trento a pomaličky sa presúvame k autu na parkovisko. Po ceste ochutnávame miestne gelato (zmrzlinu), pretože sa musíme súrne schladiť. Vonku je asi 35 stupňov a chôdza po meste začína byť nepríjemná. Už sa nevieme dočkať, kedy sa troška ochladíme v Dolomitoch. Vo vyššej nadmorskej výške je teplota nižšia o dobrých 15 stupňov. Nemožno sa tomu čudovať. Trento má nadmorskú výšku iba 194 m a ovplyvňuje ho teplá klíma Gardského jazera. Naopak Canazei 1450 m so studeným Alpským prostredím, čo je už poriadny teplotný rozdiel, hlavne večer.

Čaká nás takmer 100 km dlhá cesta, ktorá nám bude trvať asi 2 hodiny. Tento krát nepôjdeme vôbec po diaľnici A22 smer Bolzano. Prechádzať budeme po starých cestách SS612 cez Cavalase, Moenu a SS48 do Canazei. Kemping Marmolada v Canazei moc neodporúčame, je iba 3 hviezdičkový a veľmi preplnený, proste nebude sa ti tam páčiť. Stačí zájsť iba 5 km južne od Canazei a nájdeš tam výborný, priam luxusný Kemping Miravalle – Val di Fassa o ktorom si bližšie povieme v ďalšom článku o Marmolade. Okrem toho sa môžeš tešiť na prekrásne jazero Lago di Carezza a turistiku v okolí Sassolungo a Sassopiatto (odkazy na nájdeš pod článkom).

Anka a Denis.


10-dňový výlet po Slovinsku a Taliansku


Galéria obrázkov z horského mesta Trento

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *