Ferrata HZS Martinské hole

Vedel si o tom, že na Slovensku máme tri ferraty (zaistené turistické cesty)? Tá prvá sa nachádza na Martinských holiach (ferrata HZS), druhá je ferrata KyseľSlovenskom raji a tretia je na Skalke v Kreminckých vrchoch.

ferrata-hzs-na-martinske-hole

Ferrata HZS na Martinských holiach je najstaršia. Vrchná časť úseku bola sprístupnená už v roku 2013. Odvtedy prebehlo mnoho úprav, kedy sa zlepšila bezpečnosť a takisto bola dobudovaná spodná časť ferraty a nový úsek s mostíkom, ktorý robí trasu trošku pestrejšou a zaujímavejšou.

Nezabudni, že vždy keď nastupuješ na akúkoľvek via ferratu, by si mal mať sedací úväz, trhací úväz, prilbu a rukavice. Je možné, že to nevyužiješ, ale my si výstroj vždy berieme, hlavne keď ideme niekam, kde to nepoznáme. Tiež odporúčame kvalitnú pevnú turistickú obuv alebo obuv určenú na via ferraty. Predtým ako sa tam vyberieš mrkni na uzávery chodníka Ferraty HZS Martinské hole, ktoré sú od 15.4. – 31.5. 2019 a 15.9. – 31.10.2019. 

via-ferrata-hzs-martinske-hole
Via ferrata HZS – Martinské hole

Vyrážame z mestskej časti Martin – Stráne, neďaleko je zastávka autobusu. Sme v nadmorskej výške 500 m n.m. pokračujeme po červenej turistickej značke lesom a za približne 1,5 km prídeme k potoku. Kaňon kadiaľ stúpame vyhĺbil Pivovarský potok a pokračujeme až do výšky 1120 m n.m. Terén je dobre značený, všade sú stupačky, kotvenia, úchyty a rebríky, takže sme sa hore dostali bez ferratového výstoja.

zaistena-cesta-ferrata-hzs
Zaistená turistická cesta – Ferrata HZS
vyhlad-z-ferraty-hzs
Výhľad z ferraty HZS

Prišli sme až k rázcestiu, kde si vieš zvoliť dve možnosti výstupu. Ľahšiu variantu B vľavo, alebo náročnejšiu variantu C vpravo. V porovnaní s ferratami v Taliansku to bola ľahšia náročnosť, akú sme čakali. Určite to závisí od terénu, predsalen ferraty v Dolomitoch sú v nadmorskej výške aspoň 2000 m n.m. a viac.

My sme sa vybrali doprava, kde nás čakal ešte krátky úsek prudkého stúpania popri vodopáde a ocitli sme sa v nadmorskej výške 1220 m n.m. Cesty sa spájajú a ďalej už pokračujeme po klasickom chodníku k smerovej tabuli Ráztoka (1240 m n.m.). Potom pokračujeme doprava ku chate na Martinských holiach (1250 n.m.). Trasa nie je veľmi náročná, bežne tam chodia aj rodiny s deťmi, ale treba si dať veľký pozor, pretože sa tam stalo už veľa nešťastí. Odporúčame to aj turistom, ktorí idú na ferratu prvý krát, je to super trasa na natrénovanie si techniky a zoznámenia sa s výstrojom a jeho použitím.

ferrata-hzs-martinske-hole-vodopady
Ferrata HZS Martinské hole – Vodopády
ferrata-hzs-trasa-b-a-c
Ferrata HZS – Trasa B a C
ferrata-hzs-z-martina-na-hole
Ferrata HZS z Martina na Martinské hole
martinske-hole-ferrata-hzs
Martinské hole – Ferrata HZS

Najbližšie plánujeme preskúmať ferratu na Skalke Kremnických vrchoch a tiež ferratu KyseľSlovenskom raji, aby sme mali kompletnú zbierku zážitkov. 

Anka a Denis

mapa-ferraty-hzs-martinske-hole
Mapa ferraty HZS Martinské hole

Galéria obrázkov ferraty HZS Martinské hole

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *