Hrad Strečno a stredoveká dedinka Paseka

Hrad Strečno alebo často pomenovaný ako Zrúcanina hradu Strečno sa nachádza medzi Vrútkami a Žilinou v malej obci Strečno, na skalnom brale pri rieke Váh. Túto unikátnu dominantu severného Slovenska sme s Ankou navštívili po tom, ako sme sa boli pozrieť na rozhľadni Špicák. Z vyhliadky môžeš vidieť celú jeho krásu a okolitú prírodu Malej Fatry a Žilinskej kotliny. Odporúčame ti najprv výstup ku Špicáku a až potom prehliadku hradu Strečno.

zrucanina-hradu-strecno

V predchádzajúcom článku, sme spomenuli aj to, kde môžeš parkovať, ako sa dostaneš k hradu, kde nájdeš informácie o kompe a aké formy dopravy sú najdostupnejšie. Tieto info nájdeš v článku rozhľadňa Špicák.

Pre prístup k hradu Strečno môžeš použiť schodisko, ktoré ťa zavedie k vstupnej bráne do stredovekej dedinky Paseka, alebo môžeš absolvovať cestu po náučnom chodníku NCH Strečianským chotárom, kde sa dozvieš množstvo informácií o hrade a okolitej prírode.

stredoveka-dedinka-paseka-strecno
Stredoveká dedinka Paseka

Stredoveká dedinka Paseka vyrástla v roku 2013 v podhradí Strečna. Bolo tu postavených 5 autentických príbytkov zo stredoveku. Dom pekára, rybára, liečiteľa a dva domy pre pútnikov. Všetky boli postavené s tradičných materiálov ako je drevo, kameň a slama. Okrem toho sa tu nachádza studňa, zvonica a oddychová zóna pre deti a dospelých. Počas roka sa tu konajú rôzne oslavy a festivaly. Nájdeš tu dokonca stánok s rýchlym občerstvením alebo minibar, kde ti načapujú napríklad remeselné pivko alebo svieži radler.

Základné vstupné pre dospelú osobu je 6 €, pre deti 3 € a pre rodinu (2 dospelý + 2 deti) je 18 €. Všetky potrebné informácie o ďalších možnostiach vstupu a otváracie hodiny nájdeš na stránke hradu Strečno tu.

hlavna-brana-hradu-strecno
Hlavná brána hradu Strečno

Prvotné osídlenie hradu Strečno sa datuje až do ranného veku mladšej doby železnej, kedy bolo na hradnom brale postavené prvé opevnenie. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza zo začiatku 14. storočia (rok 1316). Postavená bola vtedy iba prvá hradná veža. Celý severný palác, hradnú kaplnku, hranatú vežu, severné predhradie, 3 obranné bašty a 88 m hlbokú studňu dobudovali až v priebehu druhej polovice 14. a začiatkom 15. storočia. Hrad Strečno mal od počiatku existencie strategickú a obrannú funkciu. Slúžil na ochranu mýtnej stanice na brehoch Váhu. Hrad v tomto období vlastnil Matuš Čák Trenčiansky, uhorský šľachtic a vojvodca. Za niekoľko desaťročí hrad upadal, pretože veľmi často menil svojich majiteľov. Významnými majiteľmi bol napr. rod Pongrácovcov alebo Ján Zápoľský.

hrad-strecno-nadvorie
Nádvorie hradu Strečno
pohlad-z-hradu-strecno
Pohľad z hradu Strečno
zrucanina-hradu-strecno-opevnenie
Zrúcanina hradu Strečno a časť opevnenia
hrad-srecno-obranna-veza
Obranná veža

V 17. storočí pod vládou Františka Vešeléniho tu pôsobila asi najvýznamnejšia osobnosť – Žofia Bosniaková, jeho manželka. Pre pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Jej figurína je súčasťou expozície hradu. Jej telo bolo po mnohých rokoch stále neporušené, bolo prenesené a vystavené v kostole v  Tepličke nad Váhom. V roku 2009 ju psychicky narušený muž zo Žiliny podpálil, a tým zničil toto významné kultúrne dedičstvo. 

najvyššia-veza-na-hrade-strecno
Najvyššia veža na hrade Strečno
hradne-opevnenie-strecno
Hradné opevnenie
hrad-strecno-bastiony
Hrad Strečno a obranný bastión

Krátko po protihabsburskom povstaní zosnovanom Františkom Vešelénim obsadili hrad kurucké vojská Imricha Tököliho. Po znovudobití v roku 1698 dal uhorský kráľ Leopold I.  hrad zbúrať a to vrátane celého opevnenia a studne. Počas niekoľkých storočí hrad ešte viac chátral.

Ďalšie boje o Strečianskú tiesňavu počas 2. svetovej vojny hrad ešte viac poznačili. V roku 1974 začala rozsiahla rekonštrukcia hradu, ktorá trvala 21 rokov. Koncom roku 1995 bola oprava dokončená a hrad nanovo sprístupnený verejnosti. V predchádzajúcich rokoch prebehla dodatočná oprava hradných múrov a sanácia skalného brala. Hrad totiž ohrozoval bezpečnosť a prejazd cez dôležitý úsek medzi Žilinou, Strečnom a Vrútkami.

hrad-strecno-zrucanina-stavby
Hrad Strečno
hrad-strecno-obranny-bastion
Obranné bastióny
hrad-strecno-vyhlad-na-krajinu
Hrad Strečno s výhľadom na krajinu

Z hradu Strečno podobne ako z rozhľadne Špicák môžeš pozorovať celú Žilinskú kotlinu, pozostatky starého hradu Strečno (Starhrad), Malú Fatru a časť Domašínskeho meandru rieky Váh. Prehliadka a expozícia hradu sa nám veľmi páčila. Ochotný sprievodca nám ešte detailne opísal niektoré historické fakty a zaujímavosti o ktorých sme vôbec nevedeli. Ak chceš navštíviť ďalšie zaujímavé miesta v Žilinskom kraji, tak sa vyber napríklad na vrch Straník alebo si pozri celú Žilinu z vyhliadky na Dubni.

Anka a Denis

turisticka-mapa-rozhladne-spicak
Mapa hradu Strečno a rozhľadne Špicák

Galéria obrázkov hradu Strečno

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *