Rozhľadňa Špicák

Na rozhľadňu Špicák (resp. vyhliadku Strečno) sme sa s Ankou vybrali po tom, ako sme sa dozvedeli, že je konečne sprístupnená a otvorená (bohužiaľ článok sa nám podarilo napísať s ,,miernym,, časovým posunom). Je krásny jarný deň, príroda sa prebúdza, počasie nám praje a víkend máme ešte len pred sebou. Takýto pocit je niekedy na nezaplatenie, všetci to veľmi dobre poznáme.

rozhladna-spicak-strecno-titulka

K rozhľadni vyrážame autom z neďalekých Vrútok. Keďže sa nachádza v obci Strečno, čo je asi 10 km od Žiliny, cestovať môžeš napríklad aj autobusom alebo vlakom. Autobusových zastávok je v obci hneď niekoľko. Vlaková zastávka sa nachádza v časti Nezbudská lúčka – Strečno. Cez rieku Váh môžeš prejsť mostom pre peších alebo kompou. Kompa je vhodná alternatíva, ak cestuješ autom zo smeru Terchová a Párnica. Rýchlo ťa prevezie na druhú stranu Váhu a nemusíš obchádza celú Žilinu. Všetky potrebné informácie o prevádzke kompy vrátane cenníku nájdeš tu. My sme zaparkovali kúsok od kompy, v obci Strečno na neplatenom parkovisku, kde je takmer vždy voľné parkovacie miesto. Pre tých, čo budú chcieť zastaviť bližšie k začiatku trasy, odporúčame platené parkovisko pod hradom. Celodenné parkovanie ťa bude stáť približne 5 €.

cesta-na-spicak-strecno
Cesta na Špicák v Strečne

Pod hradom Strečno začína žltá turistická trasa na rozhľadňu Špicák. Cesta je veľmi dobre značená a jednoduchá. Vhodná je aj pre deti alebo psy. Výstup trvá maximálne 40 až 45 minút. Už pár metrov pred koncom môžeš vidieť prvé obrysy rozhľadne. Celá stavba je postavená z dreva o rozmeroch 3,5 m krát 3,5 m a výške 8,2 m. Nachádza sa v nadmorskej výške 620 m. Od začiatku žltej smerovej tabule po vrchol je stúpanie necelých 250 metrov. Rozhľadňa bola definitívne sprístupnená turistom koncom novembra 2017.

spicak-vyhlad-zilinska-kotlina
Výhľad na Žilinskú kotlinu
spicak-zlta-turisticka-trasa
Žltá turistická trasa na Špicák
rozhladna-spicak-les
strecno-cesta-k-rozhladni-spicak
strecno-pohlad-na-hrad
Pohľad na zrúcaninu hradu Strečno
rozhladna-spicak-strecno
Rozhľadňa Špicák
pri-rozhladni-spicak
Pri rozhľadni Špicák

Vo vnútri drevenej rozhľadne sa nachádza uzavretý priestor s oknom a schodíkmi do vyšších poschodí. Tento priestor je za istých podmienok vhodný na krízové prenocovanie, alebo ako dočasný úkryt pred dažďom či búrkou. Z vrcholu môžeš za dobrého počasia vidieť celý hrad Strečno, zrúcaninu starého hradu (tzv. Starhradu), Krivánsku a Lúčanskú časť Malej Fatry. Z opačnej strany uvidíš skoro celú Žilinskú kotlinu. Ak si zoberieš ďalekohľad uvidíš napríklad aj Budatínsky alebo Lietavský hrad. Na vrchole rozhľadne nájdeš smerové tabuľky s rôznymi popismi kopcov a dôležitých bodov na mape.

spicak-rozhladna-strecno
Drevená stavba meria 8,2 m
pohlad-z-rozhladne-spicak
Pohľad z vnútra rozhľadne
vyhlad-z-rozhladne-spicak
Výhľad z rozhľadne Špicák
panorama-rozhladne-spicak-strecno
Panoráma hradu Strečno a Malej Fatry

Počas tohto výletu sme navštívil aj hrad Strečno a vrátili sme sa v čase o niekoľko storočí dozadu (článok o hrade Strečno momentálne pripravujeme a hneď ako ho budeme mať spracovaný, dáme ti vedieť). Pre lepšiu predstavu o tom, kde sa vlastne rozhľadňa Špicák nachádza a ako sa k nej dostaneš, sme pripravili prehľadnú mapu. Ak sa ti článok o páčil, nezabudni nás podporiť na sociálnych sieťach. Na Slovensku máme mnoho ďalších rozhľadni a vyhliadok, tie najkrajšie nájdeš pod článkom a v našom blogu.

turisticka-mapa-rozhladne-spicak
Turistická mapa rozhľadne Špicák

Tipy na ďalšie rozhľadne a vyhliadky na Slovensku

Anka a Denis

Galéria obrázkov z rozhľadne Špicák

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *