Eindhoven – Zaujímavosti a pamiatky mesta

Naša návšteva Holandska a Amsterdamu pokračuje spoznávaním Eindhovenu, Wageningenu a malého mestečka Rhehen. Samostatný článok o Amsterdame sme napísali v predchádzajúcom blogu. Ak si ho ešte nestihol prečítať, nájdeš ho podrobne spracovaný v tomto odkaze. V článku nájdeš napríklad koľko nás to celé stálo, najlepšie tipy a zážitky v Amsterdame, čo konkrétne navštíviť, naše odporúčania a samozrejme mapu metra a centra mesta.

eindhoven-wageningen-rhenen-titulka

Čo musíte vidieť v Eindhovene

Eindhoven patrí medzi najkrajšie mestá Holandska. No ani vo sne by ťa nenapadlo, že toto nenápadne mesto je centrom známej univerzity, high-tech priemyslu a špičkového dizajnu. Nachádza na juhu krajiny a leží v provincií Severné Brabantsko. Počet obyvateľov je približne 450 tisíc. Regionálna oblasť vrátane Helmondu má 750 tisíc a metropolitná až 2 milióny obyvateľov. Letisko odkiaľ sme prileteli sa nachádza v západnom okraji mesta. Vedie k nemu železnica alebo mestská hromadná doprava.

Zvláštnym prejavom modernej architektúry je The Blomb. Je to 25 m vysoká sklenená budova oblého tvaru na námestí 18 Septemberplein, pri nákupnom centre Bijenkorf. Spolu s úschovňou bicyklov ju navrhol taliansky architekt Massimiliano Fuksas. Slúži ako vstupná budova nového nákupného a apartmánového komplexu.

eindhoven-the-blomb-bijenkorf
The Blob námestie Bijenkorf

Mesto žije futbalom. Je centrom známeho futbalového tímu FPV Eindhoven. Svoje domáce zápasy odohráva na Philips Stadion a sponzorom tímu je Philips Electronics

V Eindhovene vznikla jedna z najväčších elektrotechnických spoločnosti na svete Philips – Koninklijke Philips Electronics. Založil ju Gerard Philips v roku 1891 na výrobu žiaroviek a elektrických výrobkov. Medzi historicky najznámejšie patrí lekársky rontgen, rádio, televízia, holiaci strojček, magnetofónová kazeta, kompaktný disk a mnoho ďalších. V súčasnosti je portfólio produktov tak široké, že zastrešuje takmer každú oblasť technologickej výroby a inovácie.

eindhoven-centrum-mesta
Centrum mesta

Určite ťa neprekvapí, že sa tu nachádza Múzeum Philips, ktoré je súčasťou prvej a najstaršej výrobnej haly. Nájdeš tu expozíciu všetkých elektrických výrobkov od histórie až po súčasnosť. Výstava je tiež vhodná pre deti, pretože sa tam nachádza veľa zaujímavých atrakcií a ineraktívnych hier. Podobným zážitkom môže byť aj Múzeum DAF, ktorý rozpráva príbeh spoločnosti s nákladnými autami, jedinečnými prototypmi vozidiel.

eindhoven-kostol-svatej-katariny
Kostol svätej Kataríny

V centre mesta sa nachádza prekrásny rímskokatolícky neogotický kostol svätej Kataríny (Sint-Catharinakerk). Pôvodný kostol bol postavený už v roku 1232 a bol venovaný svätej Kataríne Alexandrijskej. Veža kostola je vo výške 73 m, kde sa nachádza aj vyhliadka. Do veže sa nám nakoniec nepodarilo dostať, pretože bola zatvorená.

sint-catharinakerk-eindhoven
Sint Catharinakerk Eindhoven

Okrem spomínaných kultúrnych a historických atrakcií môžeš v Eindhovene navštíviť aj ďalšie múzeá, galérie či známu koncertnú sieň. Vo večerných hodinách sa choď určite najesť do jednej z reštaurácií De Burger, Ribs Factory alebo Happy Italy. Všetky bary, diskotéky, reštaurácie a coffee shopy nájdeš v blízkom okolí námestia Catharinaplein.

eindhoven-namestie
Eindhoven námestie
eindhoven-kanal
Kanál
mapa-centra-eindhovenu
Mapa centra Eindhovenu

Wageningen a Arboretum Belmonte

Wageningen leží pár kilometrov od Rhenenu v provincii Gelderland. Je sídlom známej prírodovedeckej Wageningen Univerzity. Počas 2 sv. vojny sa tu odohrávali tvrdé boje. 5. mája 1945 bola oficiálne ukončená vojna Holandska a kapitulácia Nemecka. Každoročne sa tu 5. mája koná veľký festival – Deň oslobodenia Holandska. V blízkosti centra sa nachádzajú pozostatky starých hradieb a park.

Centrum mesta je kruhového tvaru a uprostred je kostol Grote Kerk, čo v Holandštine znamená ,,veľký kostol,,. Kostol tu stojí od roku 1263 a v 16. storočí bol prestavaný. Okrem kostola sa tu nachádza Múzeum kultúrneho dedičstva a Radnica. Nájdeš tu veľa dobrý reštaurácií a kaviarní. Lunchroom Bisou je príjemná kaviarnička s výhľadom na námestie s kostolíkom. Robia tu jeden z najlepších cheesecake-ov aký som jedol.

wageningen-centrum-mesta
Centrum mesta Wageningen
wageningen-kostol-grote-kerk
Kostol Grote Kerk
namestie-vo-wageningene
Námestie vo Wageningene
wageningen-park
Park
wageningen-kanal
Kanál

Na východnom okraji mesta sa nachádza prekrásne Arborétum Belmonte. Po tomto 10,7 ha arboréte sa môžeš prejsť úplne zadarmo. Je tu veľké množstvo druhov stromov, kríkov a rastlín rôzneho druhu. Bol ešte začiatok jari a tak všetky stromy neboli rozkvitnuté. Z južnej strany arboréta je pekný výhľad na okolitú prírodu a Dolný Rýn. Ak v tomto meste budete, určite sa tu zastavte.

wageningen-arboretum-belmonte
Arboretum Belmonte Wageningen
arboretum-belmonte-wageningen
Arboretum Belmonte
vyhlad-z-arboreta-vo-wageningene
Výhľad z arboreta vo Wageningene
dolny-ryn-wageningen
Dolný Rýn
mapa-centra-wageningenu
Mapa centra Wageningenu

Rhenen a vyhliadka Bovenpolder

Rhenen je mestečko neďaleko Wageningenu v strednom Holandsku, kde sme bývali počas poznávania krajiny u kamarátov. V centre sa nachádza kostol Cunerakerk z 15. storočia a mlyn. Na okraji mesta je zoologická záhrada Ouwehand ZooAsi 9 kilometrov západne od mesta Rhenen je vyhliadka Bovenpolder. Nachádza sa pred obcou Amerongen, v ktorej je hrad Amerongen zo 17. storočia.

rhenen-kostol-a-mlyn
Rhenen – kostol a mlyn
rozhladna-pri-mestecku-rhenen
Rozhľadňa pri mestečku Rhenen
pohlad-z-rozhladne-pri-rhenene
Pohľad z rozhľadne
mapa-centra-rhenenu
Mapa centra Rhenenu

V pondelok ráno sa náš výlet v Holandsku blíži ku koncu. Balíme si veci a jedlo na cestu. Z Rhenenu vyrážame vlakom do Eindhovenu s prestupom v Utrechte. Jednosmerná cesta vlakom na osobu nás vyšla 21 €. V Eindhovene si ešte dávame pauzu na obed a prechádzame sa po meste. Musíme sa pred cestou trocha posilniť, pretože poobede nás čaká odlet späť na Slovensko.

Anka a Denis

let-z-eindhovenu-do-viedne
Let z Eindhovenu do Viedne

Galéria obrázkov z Eindhovenu, Wageningenu a Rhenenu

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *