10 najkrajších miest v Dolomitoch

V tomto článku nájdeš 10 najkrajších miest, ktoré sme videli pri našom cestovaní Dolomitmi. Do týchto oblastí cestujeme už asi 5 rokov, takže máme celkom dobrý prehľad, čo sa oplatí vidieť a preskúmať. Talianske Dolomity ponúkajú neobmedzené možnosti prechádzok, turistiky, via ferrat, bicyklovania, člnkovania, kempovania a dobrých reštaurácií. Stále si obklopený nádhernými výhľadmi a myslím si, že každý by mal raz za život túto časť sveta navštíviť. Aj keď je vysoko pravdepodobné, že si ju zamiluješ navždy, podobne ako my.

1. Lago di Carezza

Jazero Lago di Carezza (1538 m n.m.) sa nachádza neďaleko rovnomennej obce Carezza a je napájané prevažne podzemnými prameňmi. Prebytočná voda odteká vodným tokom Seebach. Jeho šírka a hĺbka sa líši v závislosti od ročného obdobia. Priemerná dĺžka jazera je 290 m, šírka 140, hĺbka 17 m a maximálna teplota v auguste dosahuje len 13 stupňov. Prístup k blízkosti vody a kúpanie je zakázané.

Na našich fotkách môžeš vidieť zničenú časť lesa, ktorá pripomína kalamitu vo Vysokých a Nízkych Tatrách. Podobná kalamita postihla tieto oblasti na konci októbra 2018. Rýchlosť vetra vtedy dosahovala viac ako 120 km/h, čo malo za následok zničenie rozsiahlych oblastí lesov a zmenu celej krajinnej štruktúry. Odhaduje sa, že obnova lesov bude trvať niekoľko desaťročí. Ale to nemení nič na tom, že to bolo jedno z najkrajších jazier, aké sme videli hlavne preto, že v pozadí sa vyníma pohorie Latemar.

Náročnosť: nízka.

Lokalizácia: GPS parkoviska (46°24’37.5″N 11°34’32.4″E) alebo mapa jazera Lago di Carezza.

2. Lago di Braies

Jazero Lago di Braies (1496 m n.m.) bolo prvé z mnohých jazier, ktoré sme v Taliansku navštívili. Pre mňa osobne patrí k tým najkrajším, je tam úžasná atmosféra a okolité hory, zväčša tritisícky, ju iba podmieňujú. Pri jazere nájdeš množstvo parkovacích miest a platí tam, že čím vyššie k jazeru ideš, tým rastú aj ceny za parkovanie. My sme našli miesto za 6 €. Prechádzka okolo jazera nám trvala asi 45 minút, ale keďže som neustále fotila, je možné, že to bolo aj viac.

Výhľady sú tu neskutočné, krásna zelená voda, v ktorej sa odrážajú okolité hory je veľmi fotogenická. Symbolom jazera je tiež kaplnka, na ktorú narazíte pri prechádzke. Zapožičanie člnov je možné buď na 30 minút (18€), alebo na hodinu (28€). Lago di Braies má čaro snáď v každom počasí, či je zamračené alebo jasno, jeseň alebo jar. Určite by sme sa tam chceli na jeseň vrátiť.

Náročnosť: nízka.

Lokalizácia: GPS parkoviska (46°41’57.4″N 12°05’06.5″E) a mapa jazera Lago di Braies.

3. Marmolada

Marmolada (Punta Penia) je 3343 m n.m. vysoké pohorie v Dolomitoch. Právom patrí medzi najvyššie zo všetkých. Svojou mohutnosťou nás vždy uchváti. Určite by sme tam raz chceli ísť lyžovať, musí to byť super. Pod pohorím nájdeš vodnú priehradu Lago di Fedaia (2053 m n.m.), popri ktorej vieš prejsť autom a zaparkovať. Nachádza sa tu jedna jedna z najkrajších via ferrat v DolomitochVia Ferrata Eterna resp. Brigata Alpina Cadore je veľmi dlhá, niekoľkohodinová túra s obtiažnosťou D/E. Ferrata je naozaj len pre skúsenejších ferratistov s výbornou kondíciou. Na vrchol Marmolady vedie z opačnej strany aj kabínková lanovka. Ak budeš v Dolomitoch, určite sa príď na Marmoladu pozrieť zblízka.

Náročnosť: stredná až vysoká.

Lokalizácia: GPS parkoviska (46°27’30.7″N 11°51’54.1″E) a mapa pohoria Marmolada.

4. Piz Boe

Na Piz Boe (3152 m n.m.) sme išli od hotela Passo Pordoi (2240 m n.m.) smerom do sedla Forcella Pordoi (2848 m n.m.) s prevýšením 610 m. Cesta nie je náročná, čiastočne vedie suťou a zvládneš ju do dvoch hodín. Turisticky a lezecky zdatnejší  turisti môžu použiť via ferratu Cesare Piazzetta. Jej obtiažnosť je C, miestami C/D. Pokračuješ ďalej asi o hodinu a pol budeš na vrchole. Na takéto dlhšie túry choď určite zavčasu, my sme sa len tak tak vyhli búrke. Naspäť sme šli lanovkou, lebo obaja neznášame cesty naspäť. Výstup na Piz Boé nie je až tak veľmi náročný, ale v tej výške už trošku viac cítiš rozdiel v dýchaní a výkone. Úžasné výhľady sú už samozrejmosťou.

Náročnosť: stredná.

Lokalizácia: GPS parkoviska (46°29’15.1″N 11°48’50.1″E) a mapa pohoria Piz Boe.

5. Val di Funes – Puez Odle

Údolie Val di Funes a celý národný park Puez Odle je asi najikonickejšie miesto v Dolomitoch. Určite si naňho popri scrolovaní sociálnymi sieťami narazil a tak sme sa tam vybrali aj my. Výhľadu dominuje kostolík sv. Jána Nepomuckého zo 16. storočia, ktorý sa nachádza v strede lúky a v pozadí vidíš panorámu kopcov Sas Rigais (3025 m n.m.) a Furchettu (3025 m n.m.). V tomto kostolíku sa stále konajú bohoslužby a je tu krásne sa každého ročného obdobia. Najkrajšie snímky sú samozrejme tie letecké, ale miesto je fotogenické z každého uhla.

Náročnosť: nízka.

Lokalizácia: GPS parkoviska (46°38’00.9″N 11°43’43.1″E) a mapa údolia Val di Funes a národného parku Puez Odle.

6. Sassolungo a Sassopiatto

Sassolungo (3181 m n.m.) a Sassopiatto (2969 m n.m.) sme navštívili tento rok a určite patria medzi top miesta v Dolomitoch. Všetky túry v okolí Sassolugno Sassopiatto patria medzi náročnejšie celodenné výstupy. Existuje hneď niekoľko variant, ako zdolať tieto krásne pohoria a zároveň si užiť údolia Val Gardena a Val di Fassa naplno. My sme sa rozhodli pre výstup cez sedlo Forcella del Sassolungo. Pri chate Toni Demetz sme si dali krátku prestávku na oddych, výhľady sú tu neskutočne krásne. Dolu do sedla Passo Sella sme išli lanovkou a potom sme vystúpili na vrchol Col Rodella (2484 m n.m.). Cestou máš super výhľad na Marmoladu a tiež Piz Boé

Náročnosť: stredná až vysoká.

Lokalizácia: GPS parkoviska (46°30’34.3″N 11°45’27.4″E) a mapa pohoria Sassolungo a Sassopiatto.

7. Monte Cristallo

Na vrchol Monte Cristallo (3221 m n.m.) sa dostaneš zo spodnej stanice kabínkovej lanovky Frocella Staunies. Cesta nie je dobre značená, vedie náročným terénom, ktorý sa tak spočiatku nejaví. Po hodine cesty je sklon svahu ešte väčší a v suti sa kráča veľmi zle. Asi po troch hodinách sa dostaneš k chate Riffugio Lorenzi (2932 m n.m.), kde je možnosť občerstvenia alebo prespania. Z tejto chaty začína lezecky obtiažnejšia via ferrata Marino Bianchi. Náročnosťou je definovaná na C až C/D a je obojsmerná. Dostávame sa na vrchol Cima di Mezzo vo výške 3154 m n.m. Z chaty Riffugio Lorenzi môžeš pokračovať ďalej po hrebeni na zaistenú cestu resp. ferratu Ivano Dibona a prejť sa po slávnom 27 m dlhom vysutom moste, ktorý je známy z filmu Ciffhanger v hlavnom obsadení so Sylvestrom Stallonem.

Náročnosť: stredná až vysoká.

Lokalizácia: GPS parkoviska (46°33’04.5″N 12°11’22.2″E) a mapa pohoria Monte Cristallo.

8. Monte Lagazuoi (Passo Falzarego)

Monte Lagazuoi s nadmorskou výškou 2835 m n.m. je dostupný autom zo sedla Passo Falzarego (2105 m n.m.) asi 20 km od Cortiny d´Ampezzo. Pri pohľade na skalnú stenu Lagazuoi si pomyslíš, že tadiaľ nemôže viesť predsa žiadna pešia turistická trasa, ale len náročná horolezecká cesta. Vôbec sa nemusíš báť, na prvý pohľad to vyzerá dramaticky, no v skutočnosti je jednoduchá. Trasa je popretkávaná zákopmi z 1. sv. vojny a pri niektorých častiach treba mať aj ferratový set. 

Celkové stúpanie (prevýšenie) na tejto trase zo sedla Passo Falzarego resp. Lago di Valparola je 730 m a časovo sme to zvládli za dve hodiny. Z vrchola Lagazuoi uvidíš prekrásny výhľad na celé Alpy. V diaľke vidno masív Tofany a jej vrcholky Tofanu di RozesTofanu di Dentro a Tofanu di Mezzo. Všetky štíty presahujú výšku 3200 metrov a v najbližších rokoch sa ich postupne chystáme zdolať. Vidno aj vedľajší kopec Sas de Stria (2477 m n.m.). Celú turistiku sme zvládli do 6-tich hodín a stúpali sme maximálne 800 m. Je to jeden z najkrajších celodenných výletov v talianskych Dolomitoch, ktorý zvládne naozaj každý turista. 

Náročnosť: stredná.

Lokalizácia: GPS parkoviska (46°31’38.4″N 11°59’34.1″E) a mapa pohoria Monte Lagazuoi.

9. Nuvolau a Averau (Passo Giau)

K turistickej trase na Ra Guselu (2595 m n.m.) Nuvolau (2574 m n.m.) vedie pekný upravený kamenistý chodník. Okolo sa voľne pasú kravy a výhľady sú tu neskutočné. Pokračuješ po značenom turistickom chodníku, na konci ktorého je približne 200 m dlhý zaistený úsek, ktorý je na mapách označovaný ako via ferrata Ra Gusela. Náročnosť ferraty by som definovala na A/B a koncový úsek na B. Samotná ferrata má 2 časti a je ľahká a vhodná aj pre úplných začiatočníkov. Celý výstup zvládneš približne za hodinu a trištvrte. Na vrchole sa nachádza jedna z najstarších chát v Dolomitoch.

Chata Nuvolau bola postavená koncom roku 1883 a dodnes si zachovala svoj pôvodný stav. Ďalej vieš pokračovať opačnou stranou k chate Averau. Obe chaty sú od seba vzdialené asi 20 min. cesty. Nachádza sa tu lyžiarske stredisko s lanovkami, lyžiarskymi a bežkárskymi traťami. Na Averau (2648 m n.m.) vedie strmá 200 m stena so zaistenou časťou (B/C ferrata Averau). Je jednoduchá, ale úplní začiatočníci možu mať problém s jedným krátkym úsekom. Pred koncom via ferraty je rebrík a potom pokračujeme na vrchol po vlastných. Hore pri kríži je jeden z najkrajších výhľadov na okolité tritisícky. Na celú turistiku si vyčleň minimálne 6 až 7 hodín a vyraz skoro ráno.

Náročnosť: stredná.

Lokalizácia: GPS parkoviska (46°29’13.6″N 12°02’05.7″E) a mapa pohoria Nuvolau a Averau.

10. Lago di Sorapis

K jazeru Lago di Sorapis (1923 m n.m.) sa dostaneš z Misuriny – Passo Tre Croci . V okolí parkoviska nájdeš stanicu lanovky, hotel a reštauráciu. Túra začína asi 150 m od parkoviska, trasa nie je príliš náročná, skôr dlhá. Prevýšenie na trase je maximálne 510 m. Na niektorých blogoch uvádzajú, že stúpanie je 150 m, čo je troška zavádzajúce, brali sme totiž prevýšenie celej trasy, kde sa dosť klesalo a opäť stúpalo. K jazeru sa dostaneš po cca 2 hodinách a odporúčame tam ísť skoro ráno. My sme tam prišli o 9 a bolo tam len zopár turistov. Jazero obklopujú kopce Punta Sorapis (3205 m n.m.) a Punta tre Sorelle. Voda v jazere je ľadová a naozaj taká tyrkysová, ako vidíš na fotkách. 

Náročnosť: stredná.

Lokalizácia: GPS parkoviska (46°33’23.8″N 12°12’10.8″E) a mapa jazera Lago di Sorapis.

Toto sú pre nás top miesta v Dolomitoch, ale je možné, že sa ešte niekedy pomenia, pretože sa tam určite plánujeme vrátiť a vždy sa snažíme hľadať nejaké nové miesta, ktoré sme ešte nevideli. Dúfame, že sme ťa inšpirovali a určite odporúčame návštevu tejto časti Talianska

Anka a Denis.


Galéria obrázkov 10 najkrajších miest v Dolomitoch

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *