10 dôvodov, prečo navštíviť Drážďany

Pripravili sme si pre teba 10 dôvodov, prečo by si mal navštíviť práve nemecké Drážďany. Na túto tému sme na internete nenašli takmer žiadne tipy a konkrétne informácie a preto sme sa rozhodli, že preskúmame toto prekrásne historické mesto a podelíme sa s tebou o naše tipy. Pohodlne sa usaď a prečítaj si par riadkov o histórií, kultúre a najkrajších miestach v Drážďanoch. Poďme pekne od začiatku!

Čo vidieť v Drážďanoch

Drážďany sú hlavným mestom nemeckej spolkovej krajiny Sasko. Majú viac ako 550 tisíc obyvateľov a spolu s celou aglomeráciou až 780 tisíc obyvateľov. Rozprestierajú sa na dvoch brehoch rieky Labe. Názov Drážďany je odvodený od názvu Drežďany, ktoré označovalo ľudí z bažín a lužných lesov. Výhodou je, že sa sem vieš dostať lietadlom alebo z Prahy priamou linkou Regiojetu. Môžeš si tak obe mesta pozrieť naraz. My sme si najprv užili Prahu a potom sme sa vybrali do Drážďan. Ak nebudeš vedieť, čo môžeš robiť a vidieť v Prahe, inšpiruj sa naším článkom.

História Dráźďan siaha do roku 1206, kedy bolo rybárskym a obchodným centrom. Neskôr bolo sídlom kráľa, politickým, kultúrnym centrom, sídlom krajinskej vlády, snemu a hlavným mestom Saska. Najväčšiu skazu utrpelo počas 2. svetovej vojny, kedy bolo 13. a 15. februára 1945 postupne v dvoch náletoch takmer kompletne zrovnané so zemou. Americké a Britské bombardovanie spôsobilo obrovské škody a smrť približne 25 až 40 tisíc ľudí, prevažne nevinných civilistov. Bolo zničené celé centrum mesta vrátane všetkých historických budov.

V súčasnosti je mesto sídlom niekoľkých univerzít, je rozdelené na 10 mestských častí, čo z neho robí štvrté najväčšie mesto Nemecka. Stále prebieha oprava a rekonštrukcia niektorých historických pamiatok, viac sa dozvieš, keď si prečítaš o desiatich miestach, ktoré sú podľa nás tie najkrajšie a určite by si ich nemal vynechať.

1. Staré námestie Altmarkt a pamätník bombardovania

Hneď ako sme prišli do Drážďan nám padla do oka zaujímavá budova hlavnej stanice Dresden Hauptbahnhof, ktorá bola pôvodne postavená koncom 19. storočia. Denne tu premáva viac ako 380 spojov a premelie sa tu 60 tisíc ľudí. Cez Wiener Platz sa presúvame na ulicu Prager Strasse, ktorá skôr pripomína menšie námestie s administratívnymi budovami. Je tu asi milión kancelárií, kadejakých obchodíkov, reštaurácií a kaviarní. Zakrátko prichádzame k najstaršiemu a najväčšiemu námestiu Altmakt. Toto Trhové námestie je známe aj tým, že sa tu každoročne konajú vianočné trhy Striezelmarkt. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, ak by nešlo o najstaršie vianočné trhy na svete s tradíciou už od roku 1434. Námestie nájdeš hneď na začiatku ,,výpravy“ prípadne v tomto odkaze na mapku.

2. Evanjelický kostol Kreuzkirche

Tento veľmi zaujímavý evanjelický (resp. luteránsky) kostol Kreuzkirche sa nachádza neďaleko námestia Altmarkt. Pôvodne bol postavený už v 12. storočí, niekoľkokrát prestavaný, počas 2. svetovej vojny úplne zničený a následne dostavaný do súčasnej podoby. Je sídlom biskupa luteránskej cirkvi v Sasku a vo vnútri uvidíš viac ako 3000 sakrálnych kresieb. Za kostolom si môžeš všimnúť budovu novej radnice Neues Rathaus, ktorá je postavená v podobnom štýle, ako okolité budovy. Určite sa tam zastav a pozri si celý komplex zvnútra. Uprostred ti padne do oka radničná veža vysoká 100,3 m, ktorá je pre návštevníkov momentálne uzavretá a to aj napriek tomu že vo výške 68 m je vyhliadka na celé mesto. Pre viac informácií o kostole Kreuzkirche a radnici prejdi na tento odkaz.

3. Nové námestie Neumarkt a kostol Frauenkirche

Asi najznámejším námestím v Drážďanoch je Neumarkt, čo doslova znamená nové trhové námestie (Nový Trh). Táto historická časť mesta bola počas bombardovania vo februári 1945 značne poškodená, o čom svedčia aj nové fasády na okolitých budovách a kostole Frauenkirche. Námestie je naozaj priestranné, každoročne sa tu konajú vianočné trhy a rôzne spoločenské podujatia. Pred evanjelickým kostolom Frauenkirche zo 17. storočia sme zbadali prekrásnu sochu Martina Luthera. Okrem pamiatok môžete vybehnúť napríklad do čokoládovne a kaviarne Felicitas Schokoladenland, kde na teba čakajú tradičné výrobky z čokolády alebo môžeš navštíviť niektorú z talianskych reštaurácií. Toto námestie nájdeš v odkaze na mapu.

4. Park Brühlscher a Gorbber Garten

Pokračujeme k Oktogonu, ktorý je súčasťou komplexu budov, kde sídli aj najznámejšia univerzita výtvarných umení a knižnica v Drážďanoch. Hneď oproti si môžeš oddýchnuť v maličkom mestskom parku Brühlscher s výhľadom na rieku Labe a Neustdat. Na okraji parku možno natrafíš na krásnu fontánu, mne sa veľmi páčila. Brühlscher nie je jediný park v meste, ten najväčší sa nachádza len kúsok od samotného centra. Gorbber Garten je vyhľadávaným miestom pre oddych a šport. Rozprestiera sa na ploche dvoch kilometrov štvorcových a uprostred sa nachádza Gorbber Garten Palais. O park sa miestni príkladne starajú, je tu množstvo zelene, stromov, kríkov, krásnych kvetov a na jeho okraji dokonca malá Zoo, kde môžeš zobrať aj deti. Celý komplex parku a zoo nájdeš na tejto mape.

5. Námestie Schloßplatz a Stallhof

Len kúsok od spomínaného parku Brühlscher, medzi riekou Labe a mestským hradom, sa nachádza dominanta mesta – Palácové námestie (Schlossplatz). Určite si všimni takmer 100 metrov vysokú vežu Hausmannsturm, ktorá je súčasťou hradného paláca. Ak sa pozrieš na opačnú stranu cez rieku Labe, uvidíš veľmi známy palác Japanisches PalaisMy napokon pokračujeme smerom ku komplexu Stallhof. Je tak troška skrytý a treba ho hľadať. Komplex s nádherným námestím bol vybudovaný v 17. storočí a pôvodne slúžil na administratívne účely. Dnes sa využíva na kultúrne podujatia a pravidelne sa tu organizuje stredoveký vianočný trh, preteky koní a mestské divadlo. Pre viac info si pozri mapu námestia Schlossplatz a Stallhof.

6. Mestský hrad Residenzschloss

Táto renesančná stavba bola sídlom šľachty, dnes je celý komplex Residenzschloss prepojený s viacerými budovami. Nachádzajú sa tu múzea, galérie a uprostred kryté nádvorie malého paláca. Nesmie chýbať zbrojnica s historickými zbraňami alebo slávna mincovňa, v ktorej sa nachádza vyše 3300 exponátov mincí. V súčasnosti v meste prebieha rozsiahla rekonštrukcia historických a kultúrnych pamiatok, ktorá neminula ani hradný komplex Residenzschloss. My sme si hrad pozreli len zvonka, pretože sme mali v pláne vidieť aj iné zaujímavejšie miesta. Mestský hrad Residenzschloss môžeš nájsť na tejto mape.

7. Katedrála najsvätejšej trojice

Táto rímskokatolícka katedrála je jednou z najväčších v celom Sasku. Bola postavená v druhej polovici 18. storočia a počas náletov v 2. svetovej vojne bola poškodená a následne znova zrekonštruovaná do súčasnej podoby. Hlavná veža dosahuje výšku 86 metrov a celá katedrála je v štýle neskorého baroka. Ak chceš vedieť, kde nájdeš Katedrálu najsvätejšej trojice, klikni na tento odkaz na mapu.

8. Opera Semperoper

Operu Semperoper môžeš nájsť hneď oproti Katedrále najsvätejšej trojice, v blízkosti rieky Labe. Tento operný dom je najväčšou koncertnou sálou v Drážďanoch. Je tiež domovom Semperoper Ballett. Štátna opera bola postavená v roku 1841, neskôr ju postihol ničivý požiar a súčasný tvar si zachoval od roku 1878. Koncertoval tu napríklad Richar Wagner a Richard Strauss. Budovu štátnej opery Semperoper nájdeš na tejto mape.

9. Komplex paláca Zwinger

Komplex paláca Zwinger je jednou z popredných barokových pamiatok Nemecka. Názov paláca je odvodený od slove Zwinger, čo znamená ,,parkán“ (prvok pôvodného hradného opevnenia mesta). Bol postavený v 17. storočí a dnes tu nájdeš najväčšiu zbierku porcelánu na svete, zbierku zbraní a brnení. Sú tu vystavené aj obrazy významných maliarov.

Dá sa prejsť po celom palácovom nádvorí, kde môžeš vidieť množstvo fontán a ďalších barokových skvostov. Asi najkrajšou pre nás bola fontána Nymphenbad, ktorá je trošku skrytá v zadnej časti Zwingeru. Z vonkajšej strany alebo počas prechádzky po opevnení uvidíš nádherný park Zwingergarten. Takmer všetky miesta, okrem expozícií, sú bezplatne sprístupnené. Tento prekrásny palác nesmieš vynechať počas návštevy tohto mesta. Viac informácií nájdeš v odkaze na túto mapu.

10. Národné divadlo Staatsschauspiel a Nové mesto

Národné divadlo Staatsschauspiel nájdeš na ľavej strane od Zwingeru a parku Zwingergarten. Bolo postavené v roku 1983 a ročne je tu až 850 predstavení. V tejto časti mesta sme toho videli už naozaj veľa. Pomaličky sa presúvame do Nového mesta. Cestou sme narazili na bývalú továreň na výrobu cigariet Yenidze. Bola postavená v roku 1909 a má výšku 62 metrov. Dnes je budova využívaná ako kancelárske priestory a reštaurácia s najväčšou pivnou záhradou v Drážďanoch.

Pokračujeme cez most Marienbrücke a rieku Labe do Nového mesta, kde sa môžeš prejsť po peknom parku Palaisgarten s výhľadom na Japanisches Palais. Sme dosť hladní a nedočkavo hľadáme najbližšiu možnú ,,otvorenú“ reštauráciu, pretože je nedeľa a sviatok, všetko je zatvorené. Na konci námestia Jorge-Gomondai Platz a kruhového objazdu zbadáme klasický turecký kebab Arzu Doner, ktorý nás príjemne prekvapil výborným jedlom za pomerne nízku cenu.

Nakoniec si ideme kúpiť domov nejaké fajne nemecké pivko v miestnom supermarkete. Prekvapili nás nižšie alebo rovnaké ceny základných potravín a piva v porovnaní so Slovenskom. Je to celkom zvláštne, pretože platy a aj kvalita potravín je v Nemecku podstatne vyššia. To už nechám na zváženia každého, kto sa dostal až na koniec tohto článku. Kľudne nám do komentára pod článkom napíš, čo si o tom všetkom myslíš, budeme radi.

Nemecký Dresden (resp. Drážďany) hodnotíme veľmi pozitívne. Mesto je krásne, nájdeš tu množstvo parkov, veľa histórie a pamiatok, výborných reštaurácií, barov, kavarničiek a pivárni. Proste každý si tu príde na svoje. Z Prahy sa tu za hodinu a pol v pohode dostaneš autobusom a relatívne za pár drobných si pozrieš celé mesto a to sa teda naozaj oplatí.

Anka a Denis.


Galéria obrázkov z Drážďan (Dresden)

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Koment

  1. Nadherné mesto.pre mna je historickymi stavbami najkrajsie mesto Nemecka. Mimo centra trochu citit socialisticku dobu. Zaujalo ma aj moderne napredovanie mesta. Vela novych stavieb a velke rekonstrukcie zanedbanych budov. Vsetko krasne zapada do koncepcie mesta. Kazdemu odporucam vidiet. Skvost, ktory sa priblizuje Prahe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *