Temešvár – Zaujímavosti a pamiatky miesta

Už dlhšie sme chceli na víkend vypadnúť niekde mimo Slovenska a preto sme sa vybrali do rumunského Temešváru. Mysleli sme si, že to bude super víkend v peknom hoteli a odnesieme si odtiaľ pekné spomienky. Spomienky sme si odniesli, ale až tak pekné veru neboli. Možno si myslíš, že sme boli naivní, keď sme čakali dobré služby od rumunského hotela, asi sme aj trošku boli. Keďže sme v týchto končinách nikdy neboli, popravde sme nevedeli, čo čakať. Rezervovali sme si ubytovanie na booking.com s tým, že sme samozrejme preverili recenzie. Asi nie dostatočne…

Na cestu sme sa vybrali v piatok po robote a príchod sme mali približne o 10 večer. Temešvár je od Bratislavy vzdialený približne 500 km a cesta nám trvala trochu dlhšie, keďže v Maďarsku sa vo veľkom prerábajú diaľnice. Maďarskú diaľničnú známku (matricu) si vieš kúpiť cez túto stránku, pre typ vozidla D1, čo je osobné auto, ťa na týždeň vyjde 3500 HUF (cca 14 €).

Stáli sme na dvoch pumpách v Maďarsku, ale Rumunskú diaľničnú známku tam nekúpiš, musíš počkať, kým prejdeš hranicu a asi 200 m za colnicou ju dostaneš. Za týždennú známku zaplatíš cca 14 RON, čiže 3 €.

Prehliadka a zaujímavosti mesta Temešvár

Keď sme konečne dorazili na hotel v Timisoare, recepčná zistila, že našu rezerváciu nikto nezapísal a museli sme si zobrať „lepšiu izbu“ za drahšie, ako inak. Nebudem to tu celé rozpisovať, ale bolo to najhoršie ubytovanie, služby a prístup, s akými sme sa stretli a viem ti iba poradiť poriadne si pozrieť recenzie, aj keď, niekedy ťa oklamú aj tie. Určite ti odporúčame ubytovať sa v minimálne 4 a viac hviezdičkovom hoteli!

Po „raňajkách“ sme sa pešo vybrali do centra, je to cca 1,5 km. Vieš si stiahnuť aj aplikáciu, kde si kupuješ cestovné lístky, ale využili sme ju iba raz. Na zastávke je QR kód, cez ktorý ju stiahneš do mobilu a fičíš. Ako prvú pamiatku sme videli Bastión Márie Terézie z roku 1732. Je to akoby obranná hradba v centre mesta, kde sa v súčasnosti konajú divadelné predstavenia, výstavy a koncerty. Vieš si tam dať kávu alebo malý snack.

Námestie Najsvätejšej trojice a Piata Uniri

Pokračovali sme ďalej, až sme prišli na Námestie Najsvätejšej trojice, ktoré bolo jedno z najkrajších v Temešvári, a to ich tam je pomerne dosť. Námestiu dominuje Katedrála svätého Juraja a Srbská pravoslávna katedrála, ktorú sme videli aj zvnútra. Tú nám ukázal jeden milý kňaz a vnútri to bolo naozaj krásne. Stred námestia tvorí súsošie Piata Unirii. Mestu ale dominuje najväčšia Katedrála Troch hierarchov, ktorú sme v ten deň videli tiež.

Námestie Slobody sa nachádza už dosť blízko centra mesta, je tiež krásne, ale dosť nám vadilo veľké množstvo holubov a ešte väčšie množstvo ich exkrementov na celom námestí. Všimli sme si ale veľa krásnych historických budov, z ktorých väščina prechádza rekonštrukciou, palec hore.

Námestie Víťazstva a Štátna opera Timisoara

Blížili sme sa k Námestiu Víťazstva, ktoré je v úplnom centre mesta, po ceste sme prechádzali dáždnikovou ulicou, ktorá bola naozaj krásna, námestiu dominuje Štátna opera a tiež Katedrála Troch hierarchov, pred ktorou je nádherný parčík aj s fontánou a ulice lemujú reštaurácie a bary. Vychytali sme naozaj super počasie, takže sa tu prechádzame, slníme a užívame si víkend aj napriek všetkému.

Katedrála Troch hierarchov – Temešvár

V Katedrále Troch hierarchov sa práve konala bohoslužba, takže sme sa šli pozrieť bližšie, ale dnu som sa neodvážila lebo presne nepoznám ich zvyky a mala som dosť rešpekt. Ide o jeden z najvyšších pravoslávnych chrámov na svete a vzorom pre tento pravoslávny chrám sa stala matka pravoslávnych kostolov Hagia Sofia v Konstantinopole. Do chrámu sa môže zmestiť viac ako 4000 veriacich. Pred kostolom mníšky predávali ručne robený med a rôzne obrázky a dekorácie.

Centrál park a výborná reštaurácia v centre mesta

To najkrajšie nás ešte len čakalo – Central park. Park do mesta tak úplne nezapadal, bol čistý, vyzeral akoby ho otvorili len nedávno. Všade samé fontány a veľa stromov. Iba sme tam tak sedeli a vychutnávali si jeho krásu a popritom sme počúvali neznámych, ako hrajú na verejnom klavíri v altánku. Čistá idylka.

Keďže už bol v Temešváre čas obeda, pomaly sme sa pobrali späť na Námestie Víťazstva a naobedovali sa v reštaurácii. Denis si dal niečo ako čevabčiči, čo je lokálne jedlo. Mesto má tiež svoj vlastný pivovar Timisoreana, ale pivo chutí priemerne, niečo ako u nás Zlatý bažant.

V Rumunsku sa používa mena LEU/LEI. Služby sú tu oveľa lacnejšie ako u nás, najesť sa vieš cca za 10 € pre dvoch a aj benzín je tu o dosť lacnejší.

Rieka Bega a nočný život v Temešváre

Po obede sme šli na hotel dať si sprchu a trochu oddýchnuť a navečer sme opäť vyrazili do centra, tentoraz k rieke Bega, kde sme si požičali elektrické kolobežky a hodinu sa premávali na cyklochodníku pri vode. Pri rieke je super park pre deti s trampolínami, preliezkami a skákacím hradom. Po vrátení kolobežiek sme šli bližšie k centru a počas toho sme sa zastavili na domácom jarmoku, kde sme sa najedli a vypočuli si ich folklórne piesne. Vydržali sme to tak cca 10 minút a pakovali sa preč. Dali sme si ešte pivko v centre a pešo sa vrátili na hotel s pocitom, že chceme aby už bolo ráno. Ten deň sme prešli asi 25 km, takže sme boli dosť unavení.

Na ďalší deň ráno sme sa rýchlo zbalili a vyrazili skoro ráno na cestu s tým, že sme si urobili zastávku v maďarskom Segedíne (Szeged) a to teda bola iná paráda. Po ceste nazad sa môžeš zastaviť napríklad v hlavnom meste Maďarska – Budapešť. Spísali sme 10 najkrajších miest v Budapešti, ktoré musíš vidieť počas návštevy tohoto prekrásneho veľkomesta.

Anka a Denis.


Galéria obrázkov Temešvár (Timisoara)

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *