Szeged (Segedín) – Zaujímavosti mesta

Výlet do maďarského Segedínu (Szegedu) sme si naplánovali na poslednú chvíľu. Našou poslednou zastávkou bol rumunský Temešvár, pôvodne sme sa chceli zastaviť ešte v Arade. Po ceste domov nás však napadlo skočiť do štvrtého najväčšieho mesta Maďarska a ochutnať pravý segedín. Szeged (resp. Segedín) je hospodárskym a kultúrnym centrom juhovýchodného Maďarska má takmer 162 tisíc obyvateľov, je sídlom Čongrádskej župy a preteká cez neho rieka Tisa. V roku 1879 bola väčšina historického mesta zničená obrovskými povodňami a nanovo vybudovaná do modernejšej podoby. V súčasnosti je sídlom najlepšej univerzity v Maďarsku.

Dostaneš sa tu pohodlne po diaľnici M5, ktorá vedie priamo z Budapešti alebo podobne ako my po M42, ktorá spája rumunské hranice a Szeged. Maďarská diaľničná známka ťa bude stáť 14 € (3500 HUF)/ 10 dňová pre rok 2019. Dá sa kúpiť online na tejto stránke. Lacnejšie ubytovanie nájdeš cez Airbnb alebo Booking. Mesto ma dobré dopravné spojenia, premáva tu 5 električkových liniek, 7 liniek trolejbusov a 24 autobusových liniek. Všetky hlavné kultúrne a historické miesta hravo prejdeš pešo. Seged sa nám spočiatku zdal ako menej nápadné mesto, ale boli sme príjemne prekvapení, mesto má naozaj čo ponúknuť, dokonca sa nám tu páčilo viac ako v Temešváre (Timisoara).

Čo vidieť v Segedíne (Szeged)

Po príchode do Segedínu sme auto zaparkovali v miestnom nákupnom centre Arkád na ulici Bároš Józef (GPS: 46°15’18.1″N 20°08’11.5″E). V pohode tu môžeš parkovať zadarmo aj niekoľko hodín, čo je obrovská výhoda oproti iným mestám. Hneď prvé čo nám padlo do oka bola Synagóga postavená v roku 1907. Nachádza sa na Gutenbergovej ulici smerom do centra mesta. Na rohu ulice môžeš uvidieť starú budovu židovskej synagógy. Ani sa nenazdáme a prichádzame na prvé námestie Klauzal, ktoré zdobí zvláštna torta a pamätník Kossuth Lajos.

Dugonics tér, Synagoga a Univerzity Segedin

Dugonics tér je charakteristické hlavnou budovou Univerzity Segedin v strede námestia. Pred ním je socha a viacero historických budov, katolícky kostol či malý park. Počas našej návštevy sa v týchto miestach konali rôzne tanečné vystúpenia. Pobyt si môžeš spestriť výbornou kaviarňou Blues Cafe – Zastávka číslo 7 na rohu námestia, ktorá ma otvorenú terasu a staronovú električku. V určitých dňoch je dokonca otvorená aj električka, kde si vieš príjemne posedieť pri svojom obľúbenom nápoji.

Katedrála Segedín a kostol sv. Mikuláša

Azda najznámejším námestím je Dom tér Szeged. Uprostred námestia sa konajú vianočné trhy a rôzne kultúrne podujatia. V pozadí sa rozprestiera známa Katedrála Segedín, ktorá bola prestavaná v rokoch 1932 do súčasnej podoby. Aktuálne vo vnútri prebiehajú rekonštrukčné práce. Dookola námestia sú umiestnené sochy svätcov a významných osobností. Taktiež si tu môžeš všimnúť vstupnú bránu či známu Univerzitnú knižnicu Somogyi. Na opačnom okraji námestia natrafíš na srbský pravoslávny kostol Svätého Mikuláša.

Rieka Tisa a výborne jedlo v Sótartó Halászcárda

Pomaličky sme sa presunuli k rieke Tise, aby sme si pozreli výhľad na opačné strany rieky a Belvarosivho most. Rieka Tisa pripomínala Dunaj, dokonca brehy boli takmer totožné a celý čas som bol presvedčený že je to Dunaj. Stále mi vŕtalo v hlave, že je akýsi užší. Pozreli sme sa do mapy a hneď bolo všetko jasné. Do toho sa pridal hlad a s tým spojená nervozita. Taká poobedná klasika, keď neviete nájsť dobrú reštauráciu. Anka už začala pomaličky pišťať, tak som chytro našiel reštauráciu Sótartó Halászcárda. Reštaurácia bola troška drahšia, ale vyrovnalo sa to veľmi dobre pripraveným a chutným jedlom. Ja som si dal klasický paprikáš, ktorý bol jeden z najlepších, aký som kedy jedol a Anka si dala klasiku – syr.

Národné divadlo Szeged a Széchenyiho park

Nič nám nebránilo v tom pokračovať ďalej ulicami Szegedu, alebo Segedínu? V tom ma napadlo, že som si mohol pochutnať radšej na tradičnom segedínskom guláši, smola, nabudúce a rovno aj s tlmočníkom na jedálne lístky. Prešli sme cez jednu, či dve križovatky a ocitli sme sa pred Národným divadlom Szeged, ktoré bolo postavené v roku 1883. Od svojho počiatku prešlo rekonštrukciami a doposiaľ sa tu konalo nespočetné množstvo predstavení. Keď pôjdeš okolo, určite sa zastav v Széchenyiho parku a pozri si okolité budovy vrátane mestskej radnice. S pivom na stojáka v parku by som to neriskoval. Miestny karabinieri si na takýchto turistov radi posvietia a udelia im mastnú pokutu.

Múzeum Móra Ferenc a termálne kúpele Anna

Priznávam sa, že sme sa mohli zastaviť ešte v múzeu Móra Ferenc a na hrade Szegedi Várrom, no úplne mi to vyfučalo z hlavy, pritom sme si spokojne vykračovali úplne iným smerom. Čo už, stáva sa a dúfame, že nám to odpustíte. Ak tam nabudúce pôjdeš, napíš nám do komentáru pod článkom, čo zaujímaée si videl a zažil. Cestou ku Kalvínskemu kostolu, ktorý má naozaj zaujímavú architektúru, sme narazili na kúpele Anka. Termálne kúpele Anna sú najznámejšie v Szegede. Boli postavené v roku 1896 a sú napájané z artézskeho vrtu. Táto voda je minerálne veľmi bohatá a plní sa aj do fliaš pod značkou Dezső Patzauer. Všetky podrobné informácie o kúpeľoch a otváracích hodinách nájdeš v tomto odkaze. Už len si nezabudnúť plavky!

Vodárenská veža (rozhľadňa) v Segedíne

Boli sme aj na  najvyššej „rozhľadňi“ v Segedíne. Je ňou takmer 55 metrov vysoká vodárenská veža. Spomeniem iba tie najdôležitejšie veci, pretože toto nieje referát a litany nájdeš aj na internete. Táto zásobáreň vody pojme až 1005 metrov kubických vody. Bola postavená v roku 1904 a odvtedy plní svoju pôvodnú funkciu. Pri vstupe a zaplatení symbolických 610 HUF (cca 2 €) dostaneš kompletného sprievodcu so všetkými informáciami. Je potrebné platiť iba forintami v hotovosti, my sme na to vôbec nemysleli, našťastie tam bol milý študent, ktorý nás pustil na prehliadku zadarmo. Na samom vrchu veže je celé mesto ako na dlani. Vidno celé centrum, hlavné historické budovy a videli sme aj krátke letecké ukážky, pretože počas celej našej návštevy sa konali letecké dni Szeged.

Seged alebo Segedín, sám neviem ako to mám nazvať je naozaj krásne mestečko. Určite by som sa tu s Ankou vybral ešte raz a ktovie, možno nabudúce dáme Debrecen a okoštujeme debrecínsku šunku, ktorú Anka tak „vegetariánsky miluje“. Pomaličky sa presúvame k obchodnému domu a späť domov na Slovensko. Ak v Maďarsku stráviš nejaký čas, tak sa určite zastav v hlavnom meste Budapešť. Písali sme o nej super článok, v ktorom nájdeš tie najkrajšie miesta, ktoré jednoducho musíš vidieť.

Anka a Denis.


Galéria obrázkov mesta Szeged (Segedín)

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Koment

  1. Bohužiaľ Segedínsky guláš nemá nič spoločné so Segedínom . Jedlo vzniklo pravdepodobne vo Viedni a viaže sa na príhodu Szekely-ho , ktorý v reštaurácii pred záverečnou objednal jedlo , ale nakoľko kuchár tam už nebol , tak čašník zmiešal zostávajúci guláš s kapustou a smotanou . Pravdepodobne by táto príhoda zapadla v priepasti času , keby pri tom nebol básnik Petöfi , ktorý nasledujúci deň si objednal to to jedlo , nakoľko priateľovi Szekelymu veľmi chutilo .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *