10 najkrajších miest v Prahe

Pripravili sme si pre teba super článok o desiatich najkrajších ,,top“ miestach v Prahe, ktoré stoja podľa nás za návštevu. Tak neváhaj a inšpiruj sa nimi pri ďalšej návšteve hlavného mesta českých susedov. Na konci článku nájdeš tiež doplnkové informácie a mapy, ktoré ti pomôžu počas výletu v Prahe.

10-top-miest-v-prahe

1. Václavské námestie

Václavské námestie bolo v minulosti využívané ako trhovisko. Je dejiskom mnohých významných zhromaždení a pochodov. V súčasnosti sa na Václavskom námestí nachádza sieť obchodov, reštaurácií, fastfoodov, hotelov a butikov. Naopak v noci je to dejisko zábavy a soločenského života, ale aj prostitúcie a predaja drog. Dominantou je Národné múzeumsocha svätého Václava, ktorá bola postavená začiatkom 20. storočia.

vaclavske-namestie-praha
Václavské námestie
socha-svateho-vaclava-praha
Socha svätého Václava

2. Staromestské námestie, radnica a Orloj

Dominantou Staromestského námestia je Pražský orloj, ktorý je starý viac ako 600 rokov. V roku 1410 ho zostrojil hodinár Mikuláš. Jadro tvorí mechanický hodinový stroj a astronomický ciferník. Pod ním sa nachádza kalendárna tabuľa. Na námestí sa taktiež konali mnohé významné udalosti. V zime tam nájdeš historické vianočné trhy s neopakovateľnou atmosférou. Odporúčam navštíviť aj vežu radnice, z ktorej je úžasný výhľad na mesto, za vstup zaplatíš 250 Kč (cca 10 €). Z balkóna môžeš vidieť naprílad chrám Matky Boží Před Týnem. Nezabudni si užiť prekrásny výhľad na celé Staré mesto.

staromestske-namestie-praha
Staromestské námestie
orloj-praha
Pražský Orloj a Chrám matky Boží před Týnem
panorama-prahy-z-orloja
Panoráma Prahy z Orloja

3. Karlov most

Karlov most je najstarší most cez rieku Vltavu Prahe. Bol postavený v roku 1357. Pred vstupom na most môžeš vidieť Staromestskú Mosteckú vežu. Most lemuje 30 sôch svätcov. V každom ročnom období sa tu pohybuje množstvo umelcov – hudobníkov, maliarov, sochárov, ale naopak aj veľa bezdomovcov. Najlepšie je sem ísť ráno, alebo neskoro večer, vtedy si vieš vychutnať prechádzku bez množstva turistov.

karlov-most-praha
Karlov most
karlov-most-nocna-praha
Nočný Karlov most a Mostecká věž

4. Žižkovská televízna veža

Je dominantou Prahy a zároveň najvyššia stavba v meste. Má 216 metrov a bola postavená rokoch 1985 až 1992 podľa architekta Václava Aulického. V roku 2000 na nej bola umiestnená inštalácia „mimina“, lezúce bábätká. My sme ju vychytali aj vtedy a momentálne je veža bez inštalácie. Cesta hore nás vyšla 10 € a odmenou bol panoramatický výhľad na celú Prahu. Dokonca tam nájdeš aj „one room“ hotel, jednu izbu, kde vieš prespať, no cena ťa vyjde na viac ako 25 000 Kč, čo je približne 980 €. Na najvyššom poschodí sa nachádza prekrásna panoramatická reštaurácia.

zizkovska-veza-praha

Žižkovská veža v Prahe

zizkovska-televizna-veza-praha
Pohľad na Prahu z televíznej veže

5. Pražský metronóm a letohrádok

Metronóm je umiestnený na vyvýšenom pahorku v Letenských sadoch, stojí tu od roku 1991. Predtým tu bol umiestnený Leninov pomník. Je to miesto, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto a troška nám pripomínal výhľad na Budapešť. Na silvestra tu môžeš zažiť jedinečný ohňostroj. Keď budeš pokračovať parkom smerom na Hradčany, veľmi rýchlo vieš prejsť do areálu Pražského hradu.

Pražský metronóm
vyhlad-z-malej-strany
Výhľad z Malej strany

6. Hradčany

Je to mestská časť Prahy, ktorej dominantou je Pražský hrad (podľa Guinessovej knihy rekordov je to najväčší hradný komplex na svete). Súčasťou komplexu je Katedrála svätého Víta, kde si vieš prezrieť aj podzemné hrobky. Táto gotická stavba bola postavená v roku 1352 a je vysoká až 97 m. V okolí sa tiež nachádza Letohrádok Kráľovnej Anny, Matejova brána bazilika svätého Juraja. Ak budeš mať šťastie, uvidíš aj výmenu stráží pred hradom.

prazsky-hrad
Pražský hrad
katedrala-svateho-vita-praha
Katedrála svätého Víta
zahrady-pod-prazskym-hradom
Záhrady pod Pražským hradom
letohradok-kralovny-anny-praha
Letohrádok kráľovny Anny

7. Vyšehrad

Vyšehrad vznikol ako kniežacie hradisko v 10. storočí. Nájdeš tam veľa historických pamiatok ako Rotundu svätého Martina, kostol svätého Petra a Pavla, vedľa ktorého je Národný cintorín, kde je pochovaných množstvo významných osobností. Keď sme v Prahe, nikdy nevynecháme toto miesto, hlavne na jeseň je to tam nádherné a je to príjemná prechádzka s úžasnými výhľadmi na Prahu.

vysehrad-praha
Vyšehrad a bazilika sv. Petra a Pavla
vysehrad-v-prahe
Vyšehrad a rotunda sv. Martina

8. Petřínska rozhľadňa

K rozhľadni na Petříne sa dostaneš buď pešo cez krásny lesík, alebo pozemnou lanovkou. Jedna z dominant Prahy je vysoká 60 metrov a bola postavená v roku 1891. Autori sa inšpirovali známou Eiffelovou vežov v Paríži. Na vrchol sa dostaneš po 299 schodoch alebo výťahom. Odmenou je nádherný výhľad a mierne kolísanie vo vetre. Ja som tento výstup prežila len tak tak, takže výstup neodporúčam ľuďom, ktorí majú strach z výšok. Za výstup zaplatíš iba 150 Kč (cca 5 €).

petrinska-rozhladna-praha
Petřínska rozhľadňa a lanová dráha
petrin-vyhlad-na-prahu
Výhľad z Petřína na Prahu
panorama-prahy-z-petrina
Panoráma Prahy

9. Krčma u Krále Brabantského

Stredoveká krčma (Medieval Tavern U Krále Brabantského), ktorá podľa povier vznikala v roku 1375, kedy ju tajnou miestnosťou pod hradom navštevovala šľachta v prestrojení. Každý deň tu uvidíš stredoveký program, naješ sa stredovekých jedál a vypiješ domáce pivo z Děteníc. Krčmári ťa privítajú žrádelníkom a vetou „co budeš žrát?“, prípadne „co budeš chlastat?“. Keď odchádzaš zaznie veta „vrať se, až znovu nakradeš“. Jednoducho miesto s jedinečnou atmosférou, kam musíš zavítať, keď navštíviš Prahu.

krcma-u-krale-brabantskeho-praha
Krčma u Krále Brabantského Malá Strana

10. Hračkarstvo Hamleys

Hračkárstvo Hamleys pochádza z Anglicka a má už vyše 255 rokov. Nevadí, že už nie si dieťa, zaručujeme ti, že tam určite stráviš aj 2 hodiny. Hračkárstvo má vlastný kolotoč, kaviareň, tobogán, postavy v nadživotnej veľkosti (Spider man, Hulk, Ironman a pod.) ale aj rôzne zvieratá. Hračky si vieš vyskúšať a toto miesto sa určite oplatí vidieť.

Hračkárstvo Hamleys

Všetky tieto miesta sme videli za 2 dni a to aj preto, že sme si kúpili 24 hodinový (cca 4 € / 110 Kč) lístok na dopravu, kde môžeš cestovať metrom, autobusom aj trolejbusom. K dispozícií sú aj iné variatny lístkov napr. 3 dňový lístok je veľmi zaujímavý, pokiaľ budete veľa cestovať. Viac informácií nájdeš na stránke dopravného podniku Prahy.

Ubytovať sa môžeš napr. v Green Garden hotel, ktorý je len 800 m od Václavského námestia a 500 m od Vyšehradu. Cena za izbu je veľmi priaznivá, keďže sa nachádza v blízkosti centra mesta. Podobné hotely môžeš nájsť aj na bookingu. Ak chceš cestovať ešte lacnejšie, odporúčame stiahnuť appku alebo navštíviť stránku Airbnb.

Ak budeš cestovať autom môžeš si spraviť menšiu zachádzku a vyraziť do prírody. Navštíviť môžeš napríklad prekrásne Adršpašské a Teplické skaly.

Veríme, že po prečítaní článku sa rozhodnete Prahu navštíviť a zamilujete si ju rovnako ako my. Na konci článku ti prikladáme ešte mapku metra a centra mesta, aby si pri svojich návštevách a potulkách Prahou nezablúdil.

Anka a Denis.

praha-mapa-centrum
Mapa centra Prahy
metro-praha-linka
Mapa liniek metra v Prahe

Galéria obrázkov 10 najkrajších miest v Prahe

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Koment

  1. Samozrejme o Prahe sa dá písať do nekonečna a pri každej návšteve narazíte na nové a nové veci . Dovolím si len pár faktov ku katedrále sv. Víta . Stavať sa nezačala v roku 1352 , ale 21.11.1344 na mieste románskej baziliky ktorú začali stavať v roku 1060 . Chrám bol dokončovaný v rokoch 1873-1929 (stavala sa hlavne vstupná časť chrámu ) . Peniaze na dostavbu sa získali zbierkou ( preto sú v interiéri aj uvedený mecenáši ).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *