Škocjanské jaskyne – Najväčší jaskynný systém

Tento rok sme cestovali po Slovinsku a Taliansku. Slovinsko je prekrásna krajina a 4 dni nám nestačili na to, aby sme ho celé prešli. Nevideli sme napríklad celé Julské Alpy a pobrežie Jadranského mora. Stihli sme si pozrieť Maribor, hlavné mesto Ľubľana, jazero Bled, roklinu Vintgar, vodopád Savica a Bohinjské jazero, hrad Predjamu Škocjanské jaskyne, ktoré sú súčasťou najväčšieho jaskynného a krasového systému v strednej Európe. Tento článok bude venovaný najväčšiemu jaskynnému systému v Slovinsku a to Škocjanským jaskyniam.

Kompletný 10-dňový výlet sme rozdelili do niekoľkých zaujímavých článkov, ktoré budeme pravidelne pridávať. Blogy budú obsahovať tie najlepšie zážitky a postrehy z našich ciest. Opäť máme množstvo kvalitných fotiek, videí a rád, takže sa máš určite na čo tešiť. Články sme rozdelili nasledovne: Ľubľana a Maribor – Najkrajšie mestá v Slovinsku, Jazero Bled – Najkrajšie jazero v Slovinsku, Roklina Vintgar – Krasová tiesňava v SlovinskuVodopád Savica a Bohinjske jazero v Slovinsku, Hrad Predjama – Slovinsko, Škocjanské jaskyne – Najväčší jaskynný systém, Lago di Garda a Brescia, Trento – Mesto v srdci Dolomitov, Marmolada – Najvyšší vrch Dolomitov, Lago di Carezza – Priezračné jazero v Dolomitoch, Sassolugno a Sassopiatto – Talianske Dolomity. Na konci celej série článkov pripravíme itinerár a zostriháme video z našich zážitkov.

skocjanske-jaskyne-titulka

Škocjanské jaskyne sú najkrajší jaskynný systém Slovinska

Ako si sa mohol dočítať v predchádzajúcom článku o hrade Predjama, Škocjanské jaskyne sú našou poslednou zastávkou v Slovinsku. Z hradu je to k jaskyni necelých 32 km a autom to zvládneš za približne polhodinku. Parkovanie pred komplexom je zadarmo (GPS: 45°39’46.7″N 13°59’19.7″E). Priamo pri parkovisku sa nachádza hlavná budova, kde si môžeš zakúpiť vstupenku, nájdeš tam informačné centrum, obchod so suvenírmi, reštauráciu a toalety. Nezabudni však na to, že počas cesty cez jaskynný systém nie sú k dispozícií žiadne toalety ani občerstvenie. Cenník a všetky potrebné informácie nájdeš na tejto webovej stránke (ceny sa líšia v závislosti od zvolenej trasy a počtu osôb, ale o tom si povieme nižšie). 

Škocjanské jaskyne sú otvorený po celý rok a prístupné iba so sprievodcom. Pri pokladni dostaneš lístok s presným časom prehliadky, takže buď presný a čakaj na pokyny sprievodcu. Celá prehliadka prebieha v slovinčine a angličtine, niekedy sú k dispozícií aj nemeckí a talianski sprievodcovia. Fotografovanie je obmedzené alebo úplne zakázané (fotografovanie s bleskom). Na mobilný telefón by si kvôli vysokej vlhkosti vzduchu a nízkemu osvetleniu nepofotil takmer nič. Jaskyňa bola pôvodne v úplnej tme, no dnes je tu vybudovaná sieť chodníkov s minimálnym osvetlením, pre vyjadrenie autentickosti tohto miesta. Prítomnosť vysokej vlhkosti, svetla a oxidu uhličitého (produkovaného turistami) spôsobilo, že sa v jaskyni miestami začala vytvárať zeleň.

Spoznaj krásy Škocjanskej jaskyne na vlastné oči

Škocjanské jaskyne majú dve samostatné trasy prehliadok a jednu dlhú prepojenú. My sme si vzhľadom na čas a možnosti zvolili tú najkrajšiu turistickú trasu podzemným kaňonom. Okrem týchto variant môžeš absolvovať aj náučný chodník, ktorý vedie okolo celého jaskynného systému a je zadarmo. Kompletný a aktuálny cenník nájdeš na tejto stránke.

  • Podzemný kaňon (vzdialenosť 3 km, čas prehliadky 1,5 hodiny,) – Táto trasa je najkrajšia (odporúčame) a sprístupnená po celý rok.
  • Pozdĺž rieky Reka (vzdialenosť 2 km, čas prehliadky 1 hodina) – Vedie spodnou trasou pozdĺž rieky Reka. V zimných mesiacoch (november – marec) je pre vysokú hladinu vody uzavretá.
  • Podzemný kaňon + rieka Reka (vzdialenosť 5 km, čas 3,5 – 4 hodiny) – Je kombinácia 1 a 2 trasy (pred vstupom do jaskyne sa skupina delí).

Poďme pekne po poriadku :). Po zaparkovaní a zakúpení lístka sme sa spolu so sprievodcom presunuli približne 1 km (15 minút) ku vstupu do Škocjanskej jaskyne, tá sa nachádza mimo hlavnej budovy, v údolí Globčák. Sprievodcovia si nás rozdelili na 2 skupiny. Prvá skupina išla prvú variantu trasy a druhá išla obe cesty. Hneď po vstupe do jaskyne sme sa presunuli dlhým umelo vybudovaným tunelom, ktorý meral približne 150 metrov. Hneď ako sme vstúpili dnu do časti Tichá jaskyňa (slovin. Tiha jama) sme uvideli tu krásu. Všade naokolo boli prekrásne stalaktity (kvaple rastúce na strope jaskyne), stalagmity (kvaple rastúce zo zeme jaskyne) a stalagnáty (prepojené stalaktity a stalamity), ktoré vytvorila za niekoľko tisíc rokov príroda. Za približne 100 rokov narastú iba o 1 cm, preto je potrebné sa ich nedotýkať, prestávajú potom rásť a často menia svoj tvar. Na tento fakt upozorňoval sprievodca ešte pred vstupom do jaskyne. Bohužiaľ, ľudia sa týmito pravidlami opäť neriadili. Nechcem sa nikoho dotknúť, písali sme to v našom blogu už veľa krát, no najväčšími ignorantmi sú práve čínski turisti. Tichá jaskyňa je 500 m dlhá a bola objavená v roku 1904.

Postupovali sme do hlbín slovinského podzemia a z Tichej jaskyne sme sa zakrátko presunuli do Veľkej sály. Je 120 m široká a 30 m vysoká sála s bohatou kvapľovou výzdobou. Podobne ako na Slovensku, aj tu má výzdoba jedinečné mená a prirovnania. Najväčší skvost nájdeš práve tu a to 250 tisíc rokov starý stalagmit obrovských rozmerov. My sme šli samozrejme celý čas poslední, aby sme mali krásne fotky jaskyne.

Najkrajší podzemný kaňon na svete

Po opustení Tichej jaskyne a Veľkej sály sa nám naskytla asi najkrajšia scenéria z celého Slovinska. Šumiaca jaskyňa (slovin. Šumeča jama) vyzerá ako z filmu od tvorcu Pána prsteňov. Jaskyňa je široká 300 m a vysoká až 100 m. Chodník prechádza približne 40 – 50 metrov nad podzemnou riekou Reka. Pohľad bol jednoducho ohromujúci, naozaj sme si nedokázali v živote predstaviť že môže existovať taký obrovský podzemný kaňon. V okolí môžeš vidieť podobne ako my množstvo starých cestičiek, ktoré sú často istené a veľmi nebezpečné.Staré cesty boli nižšie, preto boli často ničené povodňami. Tie dnešné sú postavené oveľa vyššie. Vodná hladina tu môže počas silných dažďov dosahovať až 30 metrov. Najväčší rekord je 132 metrov, kedy bola jaskyňa prakticky celá zaplavená.

Za krátky čas sme sa dostali k slávnemu mostu Cerkvenik, ktorý je 14 metrov dlhý a nachádza sa 50 m nad riekou Reka. Vybudovali ho v roku 1933 a je pomenovaný podľa rodiny Cerkvenikovcov, ktorí boli miestnymi jaskyniarmi a podieľali sa okrem prieskumu aj na výstavbe mosta. Anke toto miesto vyvolávalo menšie závraty, pretože ma strach z výšok. Cesta potom pokračuje takmer po rovine, je dobre osvetlená a na konci sa nachádza posledná zastávka – Veľká dolina (slovin. Velika Dolina). Tu už vidno denné svetlo a my opúšťame túto nádheru.

Dolina ako z iného sveta

Ešte sa pokocháme na Veľkú dolinu a presúvame sa chodníkom napravo do stanice malej lanovky, ktorá nás zavedie na vrchol, odkiaľ sa dá pozrieť na celé okolie z vtáčej perspektívy. Cestička vedie pozdĺž skaly, pod ktorou preteká rieka Reka do podzemných útrob. Okolie lemuje prekrásne rastlinstvo akoby z dažďového pralesa alebo iného sveta. Výhľady sú neskutočné a ak budete mať čas, určite sa choďte prejsť aj cestičkou, ktorá vedie doľava. Je dlhá 2 km a ponúka úplne iné uhly pohľadov na celé Škocjanské jaskyne. Vedie hlbokými priepasťami Veľkej a Malej doliny. Nájdeš tu tiež niekoľko zaujímavých atrakcií ako napr. domčeky a stavby s dobovým náradím, zbierkou predmetov z doby brondzovej a železnej alebo napr. historické mapy územia z čias stredoveku.

Škocjanské jaskyne sú prekrásne dielo prírody, ktoré nás úplne ohromilo. Ak budeš mať viac času ako my, odporúčame ti prejsť aj ostatné tunajšie trasy, prípadne si môžeš prejsť susednú jaskyňu Postojnu a Hrad Predjama, ktorá je spolu so Škocjanskou jaskyňou zaradená medzi chránené pamiatky UNESCO. Naše kroky teraz smerujú k talianskemu jazeru Lago di Garda. Vyberieme sa tiež do Brescie, horského Trenta a navštívime najkrajšie Dolomity.

Anka a Denis.


10-dňový výlet po Slovinsku a Taliansku


Galéria obrázkov zo Škocjanskej jaskyne

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *