Po stopách trhliny 2 – Čierny hrad a Javorový vrch

Náš plán bol ísť na víkend do Nitry a tak sme sa rozhodli, že to spojíme aj s poznávačkou druhej časti trasy po stopách Trhliny. Keďže celý okruh má cca 25 km, rozdelili sme ho na prvú časť, kde sme sa prešli na Veľký Tribeč a druhú, kde sme videli Čierny hrad, Kamenné vráta, Mišov vrchJavorový vrch. Tentokrát nás privítalo krásne jarné počasie, ako stvorené pre víkendový reset. V celom pohorí Tribeč je množstvo zaujímavých výstupov. Tie najkrajšie nájdeš v článku o Zobore, Žibrici, hrade Gýmeš a hrade Hrušov.

po-stopach-trhliny-2-tribec

Trasu po stopách trhliny 2 sme opäť začínali v Zlatne. Zaparkovali sme trošku ďalej, pri povestnom ihrisku, odkiaľ vyrážali aj hlavné postavy v knižnej Trhline. Pre istotu sme sa tam aj odfotili, človek nikdy nevie. Pokračovali sme teda smer turistická značka Pri Obrázku (400 m n.m) približne 1,3 km, odkiaľ sme odbočili vľavo k Čiernemu hradu. Cestou sme videli krásny les, stúpanie bolo mierne, takže sme popri výstupe prebrali všemožné témy, novinky a tiež strasti našich životov.

Po asi 20 minútach sme sa dostali na Rázcestie Čierny hrad (547 m n.m.), kde sme uvideli maringotku. Tí, ktorí ste čítali Trhlinu viete, že tam bola spomenutá a bolo veľmi zvláštne ju vidieť naživo. V skutočnosti až taká strašidelná nebola, je to v podstate sklad náradia, ktoré sa používa pri opravách zrucanín hradu. Za asi 10 minút sme sa dostali k Čiernemu hradu (573 m n.m.). Hrad bol pravdepodobne postavený na konci 13. storočia a to kvôli ochrane ryžovísk zlata v okolitých potokoch. Momentálne je súvislá iba jedna stena, ale dobrovoľníci sa snažia a obnovenie rozsiahlejšej časti hradu. Dá sa tam príjemne posedieť alebo opekať. Je odtiaľ krásny výhľad na okolité lesy. Za hmlistého a sychravého počasia by bol hrad dosť strašidelný, chvalabohu, že my sme mali krásne počasie.

Po menšom osviežení sme pokračovali k smerovej tabuli Pod Kamenné vráta (611 m n.m.). Cestou sme teda žiadne skalné útvary nevideli, ale kamarát vybehol na neďaleký kopec, odkiaľ nás volal pozrieť sa na jeho objav. Našli sme tam zvláštny skalný útvar Kamenné vráta (617 m n.m.), resp. bola to obrovská skala, ktorá bola z jednej strany úplne zrezaná. Na internete som našla informáciu, že to je menhir, teda sídlo zomrelých duší, ktoré sú pochované v okolí. Ktovie, čo sa tam naozaj skrýva.

Ďalej sme si to namierili smer Pod Mišov vrch (651 m n.m.). Všetky cesty, ktorými sme išli aj pôjdeme sú často cyklotrasy. Určite sa sem raz vyberieme aj na horskom bicykli, pretože celé pohorie je spojené a popretkávané rôznymi cyklochodníkmi. Cestou pozorujeme krásne výhľady na Zlatno a okolité obce Tribeča. Všade počujeme iba štebot vtákov a je tu dokonalý kľud. Míňame smerovník Pod Kobyliou (651 m n.m.) a vyzeráme Javorový vrch, ktorý by sa mal čoskoro objaviť.

O tejto oblasti sa povráva, že ľudia sú tu pod zvláštnym vplyvom pomätenia a dokážu sa stratiť aj v zdanlivo prehľadnom teréne a aj keď v doline vidia obec, je to pre nich náročné zorientovať sa. My sme tento krát nič podivné nezažili, snáď iba zvláštnu sladkú vôňu v určitých miestach cesty.

Z cesty pod sedlom odbáčame vľavo hore po žltej značke na Javorový vrch (731 m n.m.). Na vrchol sme prišli asi po 20 minútach. Stojí tam mohutný strom, okolo ktorého sme si posadali a vychutnávali si zaslúžený obed. Popravde, ani sa nám veľmi nechcelo ísť naspäť, ale prekonali sme sa a vydali sa na zostup po červenej trase. Celá oblasť bola dosť odlesnená a všade boli stopy ťažkých strojov. Po tom, ako sme zišli na spodný cyklochodník (červená turistická značka), sme odbočili doľava asi 200 metrov k Jarmočnému krížu (626 m n.m.). Traduje sa, že jednu zimu išli ôsmi chlapi z jarmoku cez horu a neskôr ich našli na mieste, kde je kríž. Všetci boli mŕtvi a mali polámané všetky kosti na tele. Nebolo to tam veľmi príjemné, tak sme rýchlo vydali na cestu dole. Zostupovali sme naspäť po cyklotrase, kde sme sa za 1,2 km napojili na žltú turistickú trasu, ktorá vedie do sedla Žľaby (519 m n.m.). Odtiaľ pokračujeme ešte 50 minút dole po asfaltke priamo k ihrisku v Zlatne, odkiaľ sme vyrážali.

Počas túry sme prešli cca 15,5 km, čo nám trvalo asi 5 hodín a nakráčali sme 22 tisíc krokov, s prevýšením 582 m. Dúfam, že aj druhá časť článku po stopách Trhliny sa ti páčila a že budeš mať dosť odvahy ísť to tam preskúmať na vlastnú päsť. Podrobnú turistickú mapu z vyznačením trasy a prevýšeniami nájdeš v tomto odkaze. Nezabudni si prečítať aj prvú časť výletu Po stopách trhliny 1 – Veľký Tribeč. O podobných záhadách sa hovorí v celom Tribeči. Tie najlepšie nájdeš v článkoch o Zobore, Žibrici, hrade Gýmeš a hrade Hrušov

Anka a Denis.

Zoznam stratených a nezvestných osôb v Tribeči

  • 1929 – Nezvestný 47 ročný lesník Štefan Samšala sa vydal koncom novembra na pravidelnú pochôdzku po lesnom revíri v oblasti Veľkých Uheriec a navždy sa stratil. Les poznal ako svoju dlaň, no o pár mesiacov našli už len znetvorené pozostatky jeho tela.
  • 1930 – Necelý rok po udalosti sa stratila len 18 ročná Mária Šlajzerová, ktorá si cestu z Mankoviec do neďalekého Zlatna krátila lesom.
  • 1934 – Koncom roka sa stratil robotník Ján Murgaš zo Žiran, ktorý sa pravdepodobne prepadol do čiernej priepasti v oblasti kameňolomu pod Žibricou.
  • 1939 – Robotník Walter Fischer sa v januári vydal na zimnú prechádzku zo Zlatna na Čierny hrad a stratil sa. O mesiac prebiehala veľká pátracia akcia, no bez výsledku. O tri mesiace neskôr našli Waltera Fischera s početnými reznými ranami a rozsiahlymi popáleninami v bezvedomí neďaleko Zlatých Moraviec. Po tomto zážitku trpel ťažkými psychickými problémami a svoj život dožil v psychiatrickom ústave v Žiline.
  • 1954 – Na jar roku 1954 našli v lese neďaleko obce Oponice telo muža v pokročilom štádiu rozkladu. Doposiaľ sa ho nepodarilo identifikovať.
  • 1966 – Pri obci Jelenec sa na lesnej ceste našlo auto manželov Jana a Aleny Belanovyčovcov. Manželia sa navždy stratili v pohorí Tribeč.
  • 1980 – 76 ročný český dôchodca Antonin Topil už niekoľko dní neotváral dvere domu na konci obce Skýcov. Polícia zistila, že dom bol zamknutý z vnútra. Bol vyhlásený za mŕtveho a jeho telo sa nikdy nenašlo.
  • 1995 – Na ceste medzi Skýcovom a Klátovou Novou Vsou našli opustené autom známeho podnikateľa Jána Šalu. Auto bolo otvorené, hralo autorádio, našli doklady a hotovosť vo výške jedného milióna korún v rôznej mene. Dodnes je Ján Šala nezvestný a medzinárodne hľadaný.
  • 2011 – Len 20 ročná Lucia Zaťková sa vybrala na turistiku zo Zlatna na Javorový vrch. Bola takmer 2 dni nezvestná a keď ju našli, mala podobne ako ostatné osoby dorezané ruky.
  • 2012 – Polícia začala 25. júna pátranie po 59-ročnom Jaroslavovi Buránskom z obce Žírany. Hubár sa vybral pravdepodobne na hríby v okolí Žibrice a dodnes je nezvestný.
  • 2017 – Marek Horváth sa vracal 12. augusta z hodovej zábavy v obci Skýcov. Po dvoch dňoch ho našli v zúboženom stave s početnými reznými ranami a dezorientovaného pri obci Skýcov. Po prevoze do nemocnice o niekoľko hodín zomrel. Záhadou je, že jeho telefón sa našiel na úplne inom mieste.

Galéria obrázkov po stopách trhliny 2 – Čierny hrad a Javorový vrch

Kadetadeposvete.sk na instagrame

Koment

  1. Ahojte Denis a Anka, zas ste nesklamali, spojili ste príjemné s užitočným. Ďakujeme za pekné zábery a pútavé čítanie. Pozdravujem a teším sa na ďalšie Vaše zážitky. Lenka

    1. Ďakujeme Lenka, dúfame že si čítala aj prvú časť – Po stopách trhliny 1. Momentálne pridávame články z tohtoročnej dovolenky 2019 (Slovinsko a Taliansko), ďakujeme za tvoju podporu :).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *