Vianočné trhy Krakow

Vianočné trhy Krakow môžeme zaradiť medzi najkrajšie v strednej Európe. A ak nevieš kam sa vybrať na vianočné trhy, tak mesto Krakow je tou najbližšou voľbou číslo jeden. Nachádza sa len 90 kilometrov za hranicami Slovenska a pritom ponúka množstvo zážitkov. Na svoje si prídu milovníci ľudového umenia, vianočných ozdôb, ručne robených dekorácií, cukroviniek, kvalitných regionálnych výrobkov, hračiek, suvenírov a remeselných výrobkov. Pre dospelých sa nájde kvalitná medovina, punč a tradičné jedlá poľskej kuchyne. A to všetko priamo na hlavnom námestí Rynek Glówny.

Vianočné trhy Krakow

Stále nevieš ako sa do Krakowa (Krakova) najlepšie dostaneš? Úplne najideálnejšou možnosťou cestovania je vlastné auto, pretože vlakom je to takmer nemožné a autobusom by si zbytočne zabil celý deň premiestňovaním. My sme to mali jednoduché, ubytovali sme sa v hoteli Conrad, ktorý nájdeš na bookingu za veľmi dobrú cenu (GPS: 50°05’18.7″N 19°54’08.5″E). Parkovanie auta sme teda neriešili, keďže zostalo pred hotelom. Všeobecne je Krakow dosť vyťažené mesto so zlou dopravnou sieťou a dlhými kolónami. Parkovanie v centre je zložitejšie, preto odporúčame veľké a platené parkoviská. V meste ich je hneď niekoľko a všetky sa nachádzajú v okolí hlavného námestia. Odporúčame napríklad parkovisko Parking Przy Muzeum, ktoré sa nachádza v bezprostrednej blízkosti námestia Rynek Glówny.

Centrum Krakova

Náš hotel sa nachádza troška ďalej od centra 4,9 km, takže presun do mesta sme museli absolvovať MHD, zastávky aj celý systém je dobre značný, takže ho veľmi ľahko pochopíš a zorientuješ sa v ňom. Celé námestie je v tvare pomyselného kruhu, okolo ktorého je veľmi zachovalé mestské opevnenie resp. hradby. V minulosti plnilo obrannú a ochrannú funkciu mesta. Vo tejto časti sa nachádza niekoľko významných historických pamiatok, ktoré by sme mali spomenúť. Najznámejšou pamiatkou je Kostol Nanebovzatia Panny Márie, ktorý sa nachádza na jednom z najväčších námestí v Európe zvanom Rynek Glówny, čo v preklade znamená Hlavné námestie.

V tesnej blízkosti tohto kostola sa nachádza Kostol svätej Barbary a hneď vedľa veľmi obľúbená Hard Rock Cafe, ktorú proste musíš navštíviť ak si chceš dať dobrú IPU. IPA je môj obľúbený druh piva, ktorý si doprajem takmer v každom meste a vždy natrafím na nejakú novú chuť. V okolí sa tiež nachádza Kostol svätého Vojtecha, Veža mestskej radnice, Historické múzeum mesta Krakow a azda najznámejšia Trhová arkáda Sukiennice, ktorá je celá postavená v typickom renesančnom štýle z 13. storočia. Jej súčasťou je aj spomínané múzeum.

Najlepšie kaviarne a reštaurácie v Krakove

V okolí námestia je niekoľko kvalitných reštaurácií. Odporučiť ti môžeme napríklad reštauráciu Sioux, ktorá ponúka klasické jedlá, dobré pivko, a príjemné posedenie v pivnici. Kávičkári a sladké riťky určite nepohrdnú výbornou kaviarničkou Cupcake Corner, kde si okrem kávy vieš dopriať aj výborne domáce koláče a kadejaké sladké dobroty. Ak hľadáš taliansku klasiku s tradičným talianskym jedlo a dobrým vínom vybehnite do Aqua e Vino alebo do reštaurácie La Grande Mamma.

Wawelský hrad a ďalšie pamiatky Krakova

Okrem pamiatok v centre mesta za zmienku stoji Wawelský hrad. Ide v podstate o mestský hrad resp. zámok v tesnej blízkosti rieky Visla. Bol vybudovaný v 14. storočí a je skrášlený mnohými stavebnými prvkami. V hradnom komplexe nájdeš tiež sochu Smok Wawelski, Wawelskú katedrálu, obrannú baštu Baszta Sandomierska a Kostol svätého Bernarda.

Je všeobecne známe, že Poliaci sú veriaci národ a obdobie spojené s Kristovým narodením slávia trojnásobne viac ako Slováci. Aj preto sú vianočné trhy v Krakove v jedinečnej a tradičnej atmosfére. Krakow je typický svojimi prekrásnymi vianočnými betlehemami. Každoročne sa tu koná vianočná súťaž o najkrajší betlehem v Krakove (poľsky Szopki Krakowskie). Zachovávajú si tu aj tradičné bábkové divadlá, ktoré u nás takmer vymreli.

Tradičné vianočné trhy v Krakove

Na námestí tiež nájdeš množstvo tradičný remeselníkov, ktorí to naozaj vedia. Tradičné a jedinečné poľské výrobky sú ručne vyrábané a potešia aj ako vianočný darček. Sviečky, ozdoby, drevené výrobky, hračky, vyšívané obrúsky, zimné doplnky, oblečenie a bižutéria, to všetko a ešte oveľa viac. Nemusíš sa báť, že budeš mať problém s eurom, pomaly v každom stánku sú na to obchodníci zvyknutí. Pridávam ešte jedno odporúčanie od Anky. Keď si budete vyberať peniaze, tak si dávajte pozor na zmenárne prípadne neoverené bankomaty, ktoré si účtujú vyššie poplatky za výber.

Najlepšie jedlá a tradície mesta Krakow

Toto mesto má naozaj typické čaro a na klasické víno či cigánsku pečienku úplne zabudnete. Nájdete tu množstvo špecialít napr. Bigos, ktoré sa podáva v podobne kyslej kapusty, bravčového mäsa a klobásy. Výbornou voľbou je tiež Žurek, cviklový vývar alebo plnené pirohy. Na oslavách určite nesmú chýbať ovčie, kozie a kravské syry s brusnicovou omáčkou, ktoré výborne chutia s vareným vínkom. Vyskúšal som tiež horúce pivo a musím priznať že ide o naozaj zvláštnu delikatesu. Ak si vegetarián, tak máš trošku problém sa najesť, maximálne si vieš dať pirohy, no vegáni sú často na takýchto trhoch úplne stratení a hladní.

Začiatok vianočných trhov v Krakove sa každoročne mení, tradične však prebieha od začiatku decembra do Vianoc. Určite si to overte na oficiálnej stránke mesta Krakow. Ak budete mať čas na deň svätého Mikuláša (6. decembra) nenechajte si ich ujsť. Na námestí nájdete množstvo Mikulášov, ktorí spríjemňujú náladu všetkým ľudom. Podobné veľké oslavy tu prebiehajú aj na Vianoce, počas silvestrovských osláv a osláv príchodu troch kráľov.

Myslím že o Krakove a vianočných trhoch sme si povedali všetko podstatné. Musím priznať, Poľsko je prekrásna krajina a určite ju bude treba dôkladnejšie preskúmať, napr. také vianočné trhy vo Varšave určite môžu stáť zato. Vo Varšave sme boli pred pár rokmi a ak chceš vedieť viac, tak kompletný článok nájdeš v tomto odkaze. Ak sa ti náš blog páčil, tak nás neváhaj podporiť na sociálnych sieťach, prípadne napíš nejaký pekný komentár pod článkom, ďakujeme.

Anka a Denis.


Galéria obrázkov vianočné trhy Krakow

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *