Sitno – Štiavnické vrchy

Sitno je najvyšším vrchom pohoria Štiavnické vrchy, ktorý je definovaný ako kolíska Slovenskej a Európskej turistiky. Toto andezitové sopečné pohorie, ktorého dominantou je Sitno, (1009 m n.m.) patri medzi turisticky vyhľadávané lokality na Strednom Slovensku. Okrem samotného vrcholu tu nájdeš napríklad prekrásne Počúvadlianské jazero, historické mesto Banská ŠtiavnicaHodrušské jazero či iné bájne Štiavnické tajchy. Smutným faktom je, že z pôvodných 60 tajchov sa dodnes zachovala len hŕstka a aj tie sme si nechali zničiť ľudskou činnosťou. Posledné tajchy sú pripomienkou prosperujúcej banskej činnosti tohto regiónu.

Toto miesto je ako stvorené na aktívny oddych spojený s turistikou, cyklistikou, spoznávaním histórie, kúpaním a príjemným relaxom. Navyše Anka tu ako dieťa trávila s rodinou na chate veľa času a dobre pozná celú oblasť Hodruše a Hodrušských jazier. Na konci nášho výletu sa na chatke zastavíme, aby sme sa pozreli čo sa tam zmenilo a porozprávali sa s miestnymi obyvateľmi.

Štiavnické vrchy a dopravná dostupnosť

Predĺžený víkend je ako stvorený na to, aby sme si prešli celé Štiavnice vrchy a bájne Sitno. Tento krát vyrážame skoro ráno autom z Nitry smer Zlaté Moravce, Nová Baňa a Žarnovica po R1. V Žarnovici schádzame z R1 a v meste odbočíme doprava smer Hodruša-Hámre a Kopanice. Po ľavej strane míňame Veľké Richnavské jazero (hneď vedľa je Malé Richnavské jazero), kde odbočíme doľava smer Počúvadlianske jazero. Auto necháme zaparkované kúsok od kempu Počúvadlo na severnej strane jazera. Celá trasa je dlhá približne 85 km a okrem nej tu vedie aj cesta z Banskej Štavnice, Levíc alebo z obce Hontianske Nemce.

Parkovisko Počúvadlo (GPS: 48°24’35.8″N 18°51’23.9″E) je počas letnej prevádzky spoplatnené len symbolicky. Celodenné státie nás nestojí viac ako 2 € až 3 €. Druhou alternatívou je zaparkovať auto na južnom konci jazera, čo je v konečnom dôsledku bližšie k trase. My sa chceme okolo jazera trošku prejsť a cestou nazad sa okúpať, takže nám maximálne vyhovuje prvá alternatíva. Cesta autom je najlepšou a najrýchlejšou voľbou, ako sa sem pohodlne dostať. Spojmi MHD alebo vlakom by to trvalo doslova večnosť.

Počúvadlianske jazero pod Sitnom

Približne o 9:00 hod. vyrážame z parkoviska smer Sitno. Musíme ešte prejsť asi 600 metrov južne popri ceste resp. cyklomagistrále Dr. Téryho 052, až sa dostaneme k začiatku turistiky – Počúvadlianske jazero (690 m n.m.). V tejto časti nájdete druhé parkovisko ako aj niekoľko reštaurácií, penziónov či obchodík so suvenírmi. Hneď na začiatku západnej trasy ťa prekvapí prudšie stúpanie, ktoré má dĺžku približne 1,4 km s prevýšením 220 m. Vedie na Tatársku lúku, ktorá získala názov zrejme počas obliehania hradiska Tatármi. Počas obliehania si tu Tatári vytvorili dočasný tábor odkiaľ realizovali svoje útoky na hrad.

Cestou míňame studničku s čistou pramenitou vodou a niekoľko informačných tabúľ, ktoré nám dávajú informácie o faune, flóre, histórii Sitna a Štiavnických vrchov. Zakrátko vchádzame do Národnej prírodnej rezervácií (NPR) Sitno, ktorá bola vyhlásená za chránené územie v roku 1951 s 5. (teda najvyšším) stupňom ochrany. Vyskytujú sa tu vzácne a chránené druhy rastlín a živočíchov, rovnako sú predmetom ochrany aj historické a archeologické nálezy v okolí zrúcaniny hradu Sitno.

Tatárska lúka a vrchol Sitno

Na Tatárskej lúke (906 m n.m.) si dávame 2 minútovú prestávku a len tak sa kocháme na bralá Sitna, za ktorým vidíme starý televízny vysielač. Napájame sa na modrú turistickú značku, ktorá vedie zo zástavky Krížna (704 m n.m.) cez Petrov vrch (948 m n.m.) až na spomínanú lúku. Táto trasa je zároveň druhou alternatívou ako sa dostať na Sitno zo severnej strany. Je dlhá 2,5 km a stúpanie nepresahuje 240 metrov. Okrem spomínaných dvoch trás sa na vrchol dostaneš aj z východu po modrej turistickej trase, ktorá vedie cez Vlčiu jamu (735 mn.m.) a zrúcaninu hradu Sitno. Práve v spomínanom sedle sa spája hneď niekoľko ciest – žltá cykloturistická a a červená z obce Ilja.

Už vieš, že na Sitno sa môžeš dostať zo 4 rôznych smerov a je na tebe, ktorý si vyberieš. My však pokračujeme zo sedla Tatárska lúka po modrej značke, ktorá je zároveň najkrajšou so všetkých. Cez skaly a bralá vedie veľmi zaujímavý mierne strmý chodník. Samotný chodník pozostáva z niekoľkých odstupňovaných schodov s opornými bodmi. Cestu by mali zvládnuť aj starší ľudia, deti alebo psíky.

Exponovaný terén a výhľady zo Sitna

Za 15 minút sa dostávame do mierne exponovaného terénu s prvými prekrásnymi výhľadmi na okolie Štiavnických vrchov a Banskej Štiavnice. V týchto miestach sú okraje sopečných skál veľmi strmé a nie sú zabezpečené, preto sa maj na pozore a nepúšťaj z dohľadu svoje ratolesti. Toto miesto prirodzene slúži aj na lezenie pre skúsených lezcov. Počas zimy môže byť toto miesto mierne šmykľavé a na schodoch si obuj radšej turistické mačky. Záverečný výstup nám trval asi 20 minút, pričom sme prevýšili maximálne ďalších 110 metrov. Celá trasa teda nie je náročná a na 1009 metrov vysoký vrch Sitno sa dostaneš pomerne ľahko.

Sitno (1009 m n.m.) a chata Andreja Kmeťa

Vrchol Sitno (1009 m n.m.) je tvorený trávnatou lúkou s výhľadmi na všetky strany. Nadchádza sa tam rozhľadňa Sitno, ktorá bola vybudovaná v roku 1886 a po zásahu blesku opäť modernizovaná. Pôvodne slúžila ako bufet s malou expozíciou, ktorá pozostáva z archeologických vykopávok, historických predmetov, rastlín, živočíchov a hornín. Po pravej strane sa rozprestiera chata Andreja Kmeťa, kde sa môžeš príjemne občerstviť, dať si pivko a fajnové jedlo. Pôvodná chata bola postavená už v roku 1929 a následne modernizovaná v roku 1980.

Chata okrem gastronómie poskytuje aj ubytovanie, viac sa samozrejme dozvieš na oficiálnej facebookovej stránke – Chata Andreja Kmeťa. Vonku sa nachádza príjemná drevená terasa s výhľadom na celé okolie. Vedľa chaty je kríž a pamätník venovaný Ladislavovi Exnarovi (rok 1945), ktorý je postavený ako pamiatka za vedenie partizánskych bojov v 2 sv. vojne.  Celé Sitno je tvorené sopečnými horninami (andezity, dacity, tufy a pod.) a zvyškami andezitových lávových prúdov, ktoré sa vplyvom tektonických procesov rozpadli na vtedajšie formy. Aj vďaka týmto procesom sme mohli vidieť a prejsť vysoké skalné útvary v severnej časti pohoria.

Zrúcanina hradu Sitno

Ak budeš pokračovať ďalej po modrej turistickej trase, dostaneš sa ku Zrúcanine hradu Sitno. Z chaty pôjdeš ďalej po modrej značke asi 1 km smer vysielač. Hrad je postavený na andezitových bralách v južnej časti pohoria. Vybudovali ho v 13. storočí vo výške 850 m n.m. a mal obrannú a strategickú polohu už počas Tatárskych nájazdov. Dobudovaný a prestavaný bol v 16. storočí, počas obliehania hradu lúpežníkmi v roku 1548. Plnil svoju úlohu aj počas Tureckého nebezpečenstva, pričom často menil svojich majiteľov. Hrad ako všetky ostatné prešiel mnohými fázami života a v súčasnosti pracujú na jeho obnove a zachovaní.

Tipy na výlet v okolí Banskej Štiavnice

Zostupujeme rovnakou trasou ako sme prišli, teda cez Tatársku lúku k jazeru Počúvadlo. Celý výstup nám trval asi 1:20 hod. pričom sme prevýšili iba 325 metrov. Turistiku radíme medzi ľahkú, samozrejme existuje niekoľko možností, ako sa tam dostať. Viac informácií nájdeš v tomto odkaze na mapu. Cestou na parkovisko si výlet spríjemníme a okúpeme sa v jazere. Voda je čistá a osviežujúca, čo viac si môžeš priať po teplom dni.

Naša cesta tu ale nekonči, poobede ideme pozrieť ešte Banskú Štiavnicu, ktorej budeme venovať samostatný článok, pretože toto historické a banícke mesto si to zaslúži. Cestou domov sa vo večerných hodinách zastavíme na Hodruši. Pozdravíme starých známych a na chate si dám ešte podvečerné kúpanie na jednom so spomínaných tajchov. Je ním Horné Hodrušské jazero, pri ktorom sa nachádza známe lyžiarske stredisko Salamandra resort a hotel Salamandra.

Ak chceš nejaké tipy na výlet, tak ti odporúčame navštíviť okrem Štiavnických vrchov aj neďaleké sopečné pohorie Pohronský Inovec a vyšliapať si hlavný vrchol Veľký Inovec (901 m n.m.) a prekrásne miesto skalných útvarov Benát – Kamenné mesto.

Anka a Denis.


Galéria obrázkov Sitno – Štiavnické vrchy

Kadetadeposvete.sk na Instagrame

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *