Jedno krásne mrazivé januárové ráno, ktoré sme trávili vo Vrútkach sme sa rozhodli, že pôjdeme navštíviť mesto Kremnica. Kremnicu sme nepoznali, vždy sme cez ňu iba prechádzali buď na Krahule, alebo na Skalku. Hneď ráno sme sa nachystali a vyrazili sme vlakom smer Zvolen a Kremnica. Cesta trvá približne hodinku a štvrť a spestruje ju nádherná príroda Kremnických baní. Železničná stanica sa nachádza nad mestom, na vyvýšenom pahorku, takže sme iba zišli dole a boli sme v centre. Ako prvý sme si všimli komplex Mestského hradu.
Mestský hrad v Kremnici je súbor stavebných pamiatok – stredovekých budov, ktoré vznikali v priebehu 13. – 15- storočia. Túto Národnú kultúrnu pamiatku tvorí Severná veža a vstupná brána zo severu, Kaplnka a kostnica sv. Ondreja, Banícka bašta, Kostol sv. Kataríny, Hodinová veža, Stará radnica a Schodisková bašta. Tento komplex môžete navštíviť každý deň okrem pondelka, v čase od 9:00 – 12:00 a 13:00 – 16:30. Za vstup zaplatíte 3 eurá, zľavnené vstupné pre deti, študentov, dôchodcov a ZŤP je 1,50 eur.
Po zaplatení vstupu sme si požičali informačné materiály a vybrali sa na prehliadku areálu. Ako prvý sme navštívili Kostol sv. Kataríny, ktorá je aj patrónkou mesta. Významným prvkom v kostole je organ, ktorý má asi 3500 píšťal. Využívaný je najmä v letných mesiacoch, kedy sa v meste koná festival Kremnický hradný organ a to každú nedeľu o 18 hod. v kostole sv. Kataríny. Veža kostola kedysi slúžila ako strážna veža. Teraz sa tam nachádza vyhliadka, na ktorú sa dostanete po vystúpaní 127 schodov. Za odmenu sa vám naskytne pohľad na toto historické mesto v plnej kráse.
Na hradnom nádvorí stojí najstaršia stavba v meste – karner z druhej polovice 14. storočia. Je to kruhovitá stavba, ktorá sa skladá z dvoch častí- kaplnky a kostnice. Do kostnice sa ukladali kosti vykopané na cintoríne zo starších hrobov.
V areáli hradu nájdeme aj Hodinovú vežu z 13.storočia. Nachádza sa tam expozícia Kremnické zvony a zvonolejári spolu so zvukovými nahrávkami kremnických zvonov.
Po tom, ako sme opustili hradný komplex ,sme si pozreli Štefánikovo námestie, ktorého dominantou je barokový Morový stĺp Najsvätejšej trojice z 18.storočia. Na námestí tiež vidíme aj areál Františkánskeho kostola zo 17.storočia, ktorý obklopujú historické meštianske domy. Tiež tam nájdeme barokovú fontánu z 18.storočia.
Neďaleko mincovne sa nachádza pamätník zakladateľa mesta Kremnica, uhorského kráľa Karola Róberta z Anjou, ktorý toto mesto založil 17.novembra 1328.
V meste taktiež sídli mincovňa, ktorá je najstaršia dodnes existujúca mincovňa na svete. Založil ju spomínaný kráľ Karol Róbert. V mincovni sa v súčasnosti razia euromince nielen pre Slovensko. Taktiež razia rôzne pamätné mince, medaile a zberateľské mince. Mincovňa je otvorená každý deň, okrem soboty a nedele v čase od 8:30 do 16:00. Vstupné je 1,70 eur pre dospelých, 1 euro pre deti, študentov, dôchodcov a ZŤP a deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Prehliadka trvá cca 45 minút.
Keďže my sme do Kremnice prišli pomerne neskoro, mincovňa už bola zatvorená, ale snáď nabudúce sa nám podarí to stihnúť.
V Kremnici sa celoročne konajú veľmi zaujímavé podujatia. V lete to je Európsky festival humoru a satiry Kremnické gagy a tiež spomínaný festival Kremnický hradný organ. V zime sa na námestí koná snowboardová akcia Big Air v meste. Tento rok to bol už jeho 11. ročník.
V okolí tiež nájdeme množstvo vyhliadok, prechádzkových trás a doposiaľ neobjavených miest. Tie Vám ale priblížime niekedy inokedy.
Anka a Denis
Informačný leták a turistická mapa s pamiatkami mesta Kremnica